Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2xDS18B20 + ATmega 8 program w C

czech_w 05 Maj 2008 21:07 2021 6
  • #1 05 Maj 2008 21:07
    czech_w
    Poziom 12  

Witam :)

Tak na wstępie brakuje mi działu dla piszących w C i ASM (będzie łatwiej coś znaleźć np szukam 2 DS18B20 i 99.9% wyników to bascom).

Potrzebuję odczytać dane z co najmniej 2szt. DS18B20, problem polega na tym że jak adaptuje kod do odczytu 1 DS (z jednego portu) na odczyt 2 DS (z dwóch portów) to zamotałem się w funkcje zmieniające nr portu DQ (Po co pisać 2 razy te same procedury dla dwóch DS) ; więc wpadłem na pomysł by czytać DS'y z jednego portu wiem że mam odczytać id wpisać w eeprom potem je przypisać do nazw sczytać temperatury i dalej bla ba... wszystkie przykłady są w bascomie (wiem że łatwiej ale się chcę czegoś nauczyć). W c jakoś sobie radze ale to mnie przerasta. Ma może ktoś jakieś procedury do odczytu temperatury z 2-3 DS. Marzę o odczycie z zasilaniem na pasożyta ale to nie moje progi.
    PS. Wiem co mam zrobić tylko nie wiem jak, C na AVR to moje początki.

A i nie piszcie że było wiem że było raz znalazłem ( miało nawet sprawdzanie CRC) tylko jakoś nie mogę namierzyć tym razem.

0 6
  • #3 23 Maj 2008 21:20
    czech_w
    Poziom 12  

zumek napisał:

Dzięki zumek już chyba łapie tylko popraw mnie jeśli się mylę w linku co mi podałeś LeChuck napisał coś takiego "następnie w każdej pętli while(1) wykonuje ...." to na mój gust pętla while(1) jest nieskończona to jak on chce wykonać ją 2 razy??. Po mojemu ten kod powinien wykonywać się w jednej pętli (może nie dokładnie ten kod). Dobrze myślę czy nie??

0
  • #4 26 Maj 2008 15:50
    timtom
    Poziom 9  

Witam,
    Mam pytanie zwiazane z podlaczeniem czujnikow do 1 portu. Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiualem DataSheeta, takze narysowalem 2 schematy jak sobie wyobrazam ze on powinien byc podlaczony. Prosze powiedziec ktora idea podlaczenia czujnikow jest dobra:

Pierwszy schemat:

Drugi schemat:

Dziekuje :)

0
  • #5 26 Maj 2008 20:03
    czech_w
    Poziom 12  

timtom napisał:
    Witam,
    Mam pytanie zwiazane z podlaczeniem czujnikow do 1 portu. Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiualem DataSheeta, takze narysowalem 2 schematy jak sobie wyobrazam ze on powinien byc podlaczony. Prosze powiedziec ktora idea podlaczenia czujnikow jest dobra:

Pierwszy schemat:

Drugi schemat:

Dziekuje :)

Ten pierwszy sposób bo podciągasz linię a nie konkretny czujnik (standardowo ten rezystor to 4,7kΩ). Drugi sposób w przypadku podłączenia do 2 różnych portów(na rys. jest do jednego).

0
  • #6 27 Maj 2008 18:12
    avr_elektronik
    Poziom 14  

moim zdaniem drugi schemat jest zły bo rezystor podciągający będzie miał 2k5 Ω

0
  • #7 28 Maj 2008 23:12
    czech_w
    Poziom 12  

avr_elektronik napisał:
    moim zdaniem drugi schemat jest zły bo rezystor podciągający będzie miał 2k5 Ω

Tak jak pisałem pierwszy jest ok w przypadku odczytu kilku czujników na jednym porcie µC a drugi też ok pod warunkiem że linie DQ z każdego czujnika będą podłączona do dwóch portów µC .

PS.
    Odnośnie pytania to ten pierwszy jest dobry.

0