Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thomson 51ML11 - przetwornica

02 Jul 2008 09:41 1421 5
  • Level 2  
    Witam.
    Również jak większość z piszących tutaj osób nie jestem fachowcem jeśli chodzi o naprawy sprzętu. Choć miałem styczność z oscyloskopem i różnego rodzaju urządzeniami elektrycznymi.
    Przejdę jednak do problemu z jakim się borykam.

Posiadam tak jak w temacie telewizor Thomsona IKC2 - jest to staruszek, jednak w obecnej chwili wystarczający.
    TV zgasł gdy został przełączony w tryb czuwania, (po kilku sekundach)... po sprawdzeniu okazało się,że spalił się bezpiecznik oraz tran. NPN S2000AF (TP29) - na wysokie napięcie przełączania.
    Po wymianie telewizor chodził normalnie przez kilka dni....
    Ostatnio powróciłem do tematu i wstawiając kolejny S2000AF obserwowałem jego reakcje....TV pochodził ok 4h i zgasł....

To co zaobserwować zdążyłem to ciepły kondensator 150uF/385V (CP29) po stronie pierwotnej trafo.
    Podejrzewam, że to właśnie w kondensatorach tkwi problem.
    Nie mierzyłem nigdzie napięć, działałem bardziej intuicyjnie.
    Po zachowaniu się TV wnioskuję, że wraz z nagrzewaniem się elementów (prawdopodobnie kondensatorów) któryś z nich traci swe właściwości i rośnie pik prądowy (napięcie nie jest wygładzane jak powinno) a co za tym idzie zwiększa się również chwilowy pobór mocy.
    Podejrzewam również kondensator 100uF/63V (CP28)
    Zmierzyłem również jedną diodę prostowniczą w pobliżu nieszczęsnego tranzystora(wylutowaną), miernik ustawiony na pomiar diody wskazał 0,46... czy to czasem nie jest za mało...o ile dobrze myślę jest to nap. wsteczne diody i przeważnie wynosi ok 0,7V?

Proszę jednak o rady specjalistów w tej dziedzinie.

Proszę poprawić/uzupełnić tytuł tematu zgodnie z p.11 i p.11.1 regulaminu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
    Proszę pisać bez błędów - można skorzystać z przycisku "Pisownia". [Mirek Z.]
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 40  
    Wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne w przetwornicy (zasilaczu) TV i zmierz główne napięcie wychodzące z zasilacza (+B). Jest prawdopodobnie zawyżone i to jest przyczyną uszkodzeń.
  • Moderator
    Krzychu7 - TP29 to tranzystor - klucz przetwornicy. Przynajmniej na moim schemacie IKC2/418A.
    andriuszko wrote:
    Zmierzyłem również jedną diodę prostowniczą w poblirzu nieszczęsnego tranzystora(wylutowaną), miernik ustawiony na pomiar diody wskazał 0,46... czy to czasem nie jest za mało...o ile dobrze myślę jest to nap. wsteczne diody i przeważnie wynosi ok 0,7V?

To tyczy diod prostowniczych - napięcie przewodzenia tych diod mierzone przyrządem zawiera się najczęściej w granicach 0,5 - 0,6V, diody impulsowe mają to napięcie z reguły mniejsze, diody Zenera większe (ok. 0.7V).

Oprócz wymiany elektrolitów również popraw luty. Sprawdź też przynajmniej wizualnie (najlepiej wymienić) stan kondensatora 2,2nF/1600V w kolektorze tego TP29 - nie powinien mieć widocznych przegrzań przy końcówkach ani wybrzuszeń.
  • Level 2  
    Obecnie zakupiłem elektrolity sztuk 6, oraz tranzystor (zamiennik) z izolowaną bramką BU508A (S2000AF nie posiadał izolowanej bramki a dokładny jego zamiennik to BU508AF).Sprzedawca zapewnił mnie, że nie ma praktycznie różnicy...
    Kondensator 2,2nF już wcześniej oglądałem i nie wydaje się być naruszony.
    Zmierzyłem go miernikiem i pojemność się zgadzała.
    Schematu o którym piszesz zdaje się,że nie posiadam.
    Mam IKC2_mono oraz IKC2_stereo, gdzie w zasadzie nie wiem który dokładnie odzwierciedla ten TV.

Mam pytanie odnośnie pomiaru napięcia +B, bo nie wiem dokładnie gdzie się je mierzyć powinno. Czy między C a E w miejscu wylutowanego tranzystora?
    Bo chciałbym zobaczyć, czy zmiana kondensatorów zmieni coś przed wstawieniem BU508A
  • Level 2  
    Znalazłem jeszcze na płycie miejsce wygrzane w miejscu rezystora RL25.
    Rezystor po zmierzeniu okazał się dobry.
    Nie jest to chyba normalne, że na tym rezystorze wydziela się ilość ciepła powodująca efekt lekkiego zabrązowienia płytki???

A odnoście napięcia +B na wyj. z przetwornicy ,czy nakieruje mnie ktoś gdzie się je mierzy?
    Będę wdzięczny za pomoc fachowców.

Dodano po 4 [godziny] 23 [minuty]:

Po wymianie elektrolitów i tranzystora przy pierwszym odpaleniu TV zadziałał, przy kolejnym bezpiecznik palił się od razu po podłączeniu do sieci (bez tranzystora nic się nie dzieje).
    Tranzystor nie spalił się tym razem.

Czy ma ktoś pomysł co może być nie tak??
  • Level 2  
    W tej chwili bezpiecznik pali się nawet przy wylutowanych diodach za trafo. i tranzystorze BU508A....
    Wszystkie elementy przetwornicy z grubsza sprawdziłem...
    Panowie co robić? :/

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Podpiąłem w miejsce bezpiecznika żarówkę 40W bo już nie mam pomysłów co robić :/
    Wynikiem tego było zabłyśnięcie mocne żarówki i jej szybkie zgaśnięcie.
    Po krótkim odczekaniu i kolejnej próbie włączenia, żarówka tylko lekko zajarzyła i zgasła.
    Rozumiem,że na samym początku jest stan ładowania kondensatorów i większy pobór mocy. ale dlaczego aż tak duży, że wywala bezpiecznik :/

Dodano po 8 [minuty]:

W poprzednim przypadku wyłączony był element odpowiedzialny za rozmagnesowanie kineskopu (przynajmniej tak sądzę - 2 półprzewodniki między 3 blaszkami w obudowie) RP05...
    Po jego załączeniu żarówka świeci się cały czas...
    Czy to może być wina tego elementu???