Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Cawiar WD800 nie startuje

20 Wrz 2008 23:32 2150 17
  • Poziom 17  
    Wita, mam problem z wyżej wymienionym dyskiem. Pewnego pięknego razu dysk przestał być wykrywany przez komputer, martwy, brak pracy talerzy. Wyciągnąłem elektronikę z dysku i okazało się, że spalony jest element STPA- takie ma oznaczenie. Z uwagi, że oczywiście trochę danych zostało na tym dysku zakupiłem na allegro inny który miał sprawną elektronikę
    mój to Wd800BB-00JHC0 natomiast ten kupiony to WD800BB-22JHC0.
    Przełożyłem elektronikę początkowo dysk był widoczny w biosie jednak nie odpalał na nim Windows, po bodajże 2 resetach zaśmierdziało z niego i elektronika znów się spaliła. Tym razem oprócz elementu STPA spalił się większy Smooth- chyba od sterowania silnika dysku. Sprawdzałem rezystancje uzwojenia silniczka jest ok.
    Czy jestem w stanie odzyskać jakoś te dane?
    Z góry dziękuje za pomoc.
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Poziom 17  
    rezystancja na obwodzie 5 v to 341 natomiast na 12 v 230 omów
    model zasilacza to 235 atx,
  • Poziom 17  
    proszę bardzo

Dysk Cawiar WD800 nie startuje
  • Poziom 17  
    to dlaczego inny dysk działa na tym zasilaczu, rozumie że jeżeli wymienię zasilacz, oraz ten mały element w pierwszej elektronice powinno być wszystko ok tak, bo nie do końca jasno piszecie
  • Poziom 17  
    Kolego Okzo widzę że jesteś specjalistą w tej dziedzinie, a ja nie i nie ukrywam tego, forum ma pomagać, uważam że nie ma głupich pytań, ale są głupie odpowiedzi, twój ostatni post nic nie wniósł do problemu, ciekawi mnie porostu dlaczego zasilacz uwala jeden dysk a drugi działa prawidłowo, w ostatnim poście mogłeś mi to napisać to bym się może dowiedział czegoś nowego.
    A jesteś w stanie mi powiedzieć w jakich cenach oscyluje odzysk takich danych.
  • Poziom 17  
    rezystancja hda na pinach 17-19 wynosi 11 omów
    rezystor r120 w obydwóch przypadkach spalony, z czego przyznam że w tej drugiej elektronice to wyparował
  • Poziom 17  
    Wyczytałem to w tym poście
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...b+00jjc0&sid=b47c42fa4dc9db854036192c35698eb6

(trochę inny model ale myślałem że to to)

to na których stykach mam to zmierzyć?
    zajmujesz się odzyskiem danych, jesteś w stanie podać mi te przypuszczalne koszty?

druga sprawa, bo pisałem że inny dysk mi pracuje normalnie na tym zasilaczu, dla bezpieczeństwa mam wywalić ten zasilacz?
  • Poziom 17  
    Napięcie z zasilacza to 12,5V i 5,3V
    rezystancja
    gdn- +5v 50k
    gdn- - 5v 34k
    +5- - 5v 160k