logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Atmega8, rfm12. Jak podłączyć układy i uruchomić?

Piotr Kania 06 Lis 2008 22:40 11368 16
REKLAMA
  • #1 5710102
    Piotr Kania
    Poziom 15  
    Posty: 185
    Pomógł: 6
    Potrzebuje zrobić termometr bezprzewodowy na atmega8 i nadajniku 2kirunkowym rfm12. Czy ktoś może umie to w sposób prosty wyjaśnić jak podłączyć i przy pomocy bascoma uruchomić te układy ? Na elektrodzie jest wiele przykładów ale nigdzie nie ma elementarnego. Dzięki
  • REKLAMA
  • #3 5710489
    Piotr Kania
    Poziom 15  
    Posty: 185
    Pomógł: 6
    ok to by mogło być tylko mam problem z kompilacją kodu tzn Assignment error $hwstack:112 128:112 i to samo dla $swstack , $framesize. Następnie Can't find HW-registere DDR5 i DDR2. Może mi to ktoś skompilować do hex-a. ??
  • #4 5949019
    s_wojtek
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Witam! Czy komuś udało się zestawić połączenie przy użyciu modułów RFM12BP? ('mocniejsza' wersja RFM12B). Męczę się z tym od kilku tygodni i nadal bez skutku. Obsługa podobno jest "prawie" taka sama, jak układu RFM12B, lecz chyba nie do końca...
    Programuję w C, wzorowałem się na niby działających kodach na urządzeniu RFM12B, które w moim przypadku nie działają...

    RFM12BP ma dodatkowe sygnały TXEN, RXEN, jak należy je ustawiać?
    Zauważyłem, że jeśli w nadajniku włączę TXEN po zainicjalizowaniu urządzenia, to moduł zaczyna pobierać ponad 200mA prądu, nawet jak nic nie jest wysyłane (po czym po kilku sekundach się spala... - tak było z dwoma układami). Właściwie to przy maksymalnej mocy wyjściowej po inicjalizacji nadajnika pobór prądu też skacze do >200mA, pomaga jedynie zmniejszenie mocy.
    Na chwilę obecną robię tak: inicjalizuję urządzenie, TXEN=0 (pobór prądu ok 17mA - powinno być mniej wg producenta), przed wysłaniem danych TXEN=1, RXEN=0 (pobór prądu podczas wysyłania >200mA - więc jest OK), po wysłaniu TXEN=0, RXEN=0. Na odbiorniku RXEN=1, TXEN=0 cały czas.

    Mam jeszcze pytanie odnośnie anteny? Jak ją podłączyć i jaka powinna ona być?
    Ja póki co mam prymitywny drucik 173mm (moduł 433Mhz) podłączony do pina ANT. Może to jest powodem braku komunikacji i przepalania się układu? Napięcia mam stabilne (3V3, 12V), lecz nie używałem żadnych bezpieczników i oporników ograniczających prąd. Bardzo proszę o każdą pomoc! Najbardziej wdzięczny byłbym za kawałek przykładowego kodu, jak zainicjalizować urządzenia i zestawić połączenie.

    Pozdrawiam!
  • #5 5949913
    pawci0
    Poziom 13  
    Posty: 36
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Z modułami RFM12BP jeszcze nie miałem do czynienia. Podejrzewam, że pinem TXEN uaktywniasz wbudowany wzmacniacz i stąd nagły skok prądu. Dopóki nadawanie jest aktywne moduł będzie pobierał duży prąd, dlatego po zakończeniu należy wyłączyć TX.
    Co do anteny - kawałek drucika jest dość skutecznym promiennikiem, ale pamiętaj, że cała ścieżka aż do samej anteny (drucika) powinna znajdować się blisko masy, aby nie było strat mocy. Najlepiej więc antenkę przylutować bezpośrednio do modułu - w RFM12B taka metoda spisuje się doskonale.
    Tutaj jest opis podłączenia RFM12BP do atmegi: Link
  • REKLAMA
  • #6 5951551
    s_wojtek
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Tak, dokładnie tak jest, że sygnał TXEN włącza wbudowany wzmacniacz. Nie wiem jeszcze dlaczego po inicjalizacji modułu, pobiera on ponad 200mA prądu nawet, gdy TXEN=0, nie wysyłając żadnych danych (gdy zmniejszę moc inicjalizując urządzenie, pobór prądu jest mniejszy, ale i tak skacze na ponad 200mA, gdy próbuję coś wysłać)...
  • #7 6677961
    patrx
    Poziom 16  
    Posty: 245
    Pomógł: 7
    Ocena: 15
    Mam pytanie do s_wojtek - czy udało ci się w końcu obsłużyć te transceivery rfm12bp? Musze przeprowadzić łączność na 300m i zastanawiam się nad tymi modułami, ale jak przeczytałem, że się "spala" to troszkę mi się odwidziało.
  • #8 6683694
    s_wojtek
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Tak, udało mi się odpalić te układy - z powodzeniem zestawiłem łączność na ok 1km, nawet na antenach własnej produkcji! Na co należy zwracać uwagę: w moim przypadku spalanie się radia było spowodowane źle zaprojektowaną częścią cyfrową układu. Nie zrobiłem płytki dwuwarstwowej z masą po jednej stronie, podczas projektowania praktycznie w ogóle nie zwracałem uwagi na zagadnienia kompatybilnościowe. Co się okazało - duża moc nadajnika powodowała indukowanie się zakłóceń w części cyfrowej, przez co uC głupiał i musiał powodować jakieś nieprzewidziane stany dzięki czemu radio nie wyłączało wzmacniacza mocy i pobierało maksymalny prąd, dlatego też ulegało spaleniu.
    Postanowiłem nie projektować układu na nowo, jedyne co zrobiłem to wyprowadziłem anteny na dwumetrowym koncentryku i oddaliłem je od układu - pomogło. Podejrzewam, że projektując układ jak należy i stosując dobre anteny, te RFMy potrafią skomunikować się na znacznie większą odległość!
    Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania, służę pomocą!
  • #9 6737644
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Posty: 260
    Ocena: 3
    Witam,
    posiadam moduł RFM12BP jednak chciałbym się dowiedzieć czy nóżki TXEN i RXEN na pewno mogą być podłączone na stałe do 3,3V :?:

    Pozdrawiam ;)
  • REKLAMA
  • #10 6737912
    s_wojtek
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Ja w moim projekcie podłączyłem je do uC, co pozwoliło mi sterować poborem prądu - w momencie, kiedy TXEN=1 i włączony nadajnik - moduł radiowy przy ustawionej maksymalnej mocy nadawania zaczyna pobierać 200mA prądu, co nie zawsze jest wskazane. Ja osobiście polecam podłączyć je do proca i sterować w następujący sposób: przed nadawaniem ustawić (TXEN=1, RXEN=0), po zakończeniu nadawania wyzerować sygnały, przed odbiorem ustawić RXEN=1, TXEN=0, po zakończeniu odbioru ustawić RXEN=0, TXEN=0.
  • #11 6738196
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Posty: 260
    Ocena: 3
    Też bym podłączył je do procesora, gdybym mógł. Problem w tym, że mój procesor zasilany musi być z 5V, a nie z 3,3V. A druga sprawa brak wolnych pinów. Dlatego zastanawiam się czy mogę podłączyć moduł RFM12BP tak jak na stronie Link (dokładniej - schemat Link). Czyli po prostu linie TXEN i RXEN na 3,3V.

    Pozdrawiam ;)
  • #12 7050360
    Sentinel18
    Poziom 17  
    Posty: 283
    Pomógł: 11
    Ocena: 7
    Witam,
    te 200mA pobierane jest z jakiego zasilania?
    Z 12V czy może z 3,3V?
    Jeśli z 12V to ile układ pobiera z 3.3V?

    Pozdrawiam
  • #13 7103483
    formatyk
    Poziom 13  
    Posty: 137
    Ocena: 2
    s_wojtek napisał:
    Tak, udało mi się odpalić te układy - z powodzeniem zestawiłem łączność na ok 1km, nawet na antenach własnej produkcji!


    A mógłbyś się podzielić szczegółami swojego projektu ? Jaki procek, ile miejsca ci zajął program napisany w C, może schemat płytki ?

    Zastanawiam się nad projektem z zastosowaniem rfm12pb i nie jestem pewien jaki uC do tego wybrac, żeby nie zabrakło zasobów.

    Używałeś może ARSSI/DRSSI ? Ciekawy jestem jak w praktyce to działa i czy trzeba coś co chwilę nadawać żeby mieć bieżące wskazania ? Pewnie trzeba.
    Możnaby zaimplementować w programie włączanie wzmocnienia dopiero gdy DRSSI spadnie poniżej wymaganego poziomu - oszczędziło by to baterie przy lepszych warunkach / mniejszej odległości.
  • REKLAMA
  • #14 7131090
    s_wojtek
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Obecnie pracuję nad kolejnym projektem wykorzystującym RFM12BP. W poprzedniej wersji używałem 'klasycznego' podłączenia transcievera, zaproponowanego w dokumentacji + sygnały TXEN, RXEN, do tego nie korzystałem z SPI tylko robiłem 'bit-banging' jak prezentują w dokumentacji. Myślę, że nie ma co się obawiać o to, że procek nie wyrobi, ja używałem Atmega644 pracującej na 10Mhz (potrzebowałem takiej częstotliwości do innych rzeczy), a cały kod programu zajął mi 4KB, z czego kod do obsługi radia to niewielka część.Tym razem chce wykorzystać pomiar jakości sygnału w celu dopasowania mocy, jak sugerujesz - jak równiez zaimplementowac sprzętowe SPI. Więcej szczegółów, wraz ze schematem już wkrótce :-)
  • #15 8008563
    pwlu10
    Poziom 12  
    Posty: 36
    Ocena: 1
    ja narysowałem taki schemat:
    Atmega8, rfm12. Jak podłączyć układy i uruchomić?
    Być może ze komuś się przyda...
  • #16 8009305
    kajojj
    Poziom 13  
    Posty: 129
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Testował ktoś RFM12B/868D? Potrzebuje odpalić komunikację na odległość około 70m, jeden moduł w domu drugi w szklarni. Sygnał będzie musiał przejść przez jedną ścianę domu i przez szkło w szklarni. Da radę? Czy lepiej zapodać coś mocniejszego?
  • #17 8009632
    pwlu10
    Poziom 12  
    Posty: 36
    Ocena: 1
    Te moduły są do siebie bardzo podobne - największa różnica to częstotliwość.
    Według mnie powinno dać radę (o ile skonstruujesz właściwą antenę) zasięg tych modułów w otwartym terenie to 200 metrów a nawet więcej. Po za tym przecież możesz wystawić antenę przez jakąś szparę w szklarni - i już pozostaje tylko jedna ściana ;)
    Tutaj możesz znaleźć instrukcje jak wykonać antenę.

Podsumowanie tematu

LABEL_AI_GENERATED
Dyskusja dotyczy budowy bezprzewodowego termometru opartego na mikrokontrolerze Atmega8 i module radiowym RFM12 (w tym wersji RFM12B i RFM12BP). Użytkownicy omawiają kwestie podłączenia modułów do mikrokontrolera oraz uruchomienia ich za pomocą Bascoma lub języka C. Wskazano przydatne źródła z kodem i schematami, m.in. link do przykładowego działającego kodu i schematu interfejsu RFM12. Problemy zgłaszane to błędy kompilacji, nieprawidłowe ustawienia pinów TXEN i RXEN w module RFM12BP, które sterują wzmacniaczem mocy i mają wpływ na pobór prądu (nawet do 200mA). Zaleca się sterowanie tymi pinami z mikrokontrolera, aby ograniczyć zużycie energii. Opisano również problemy z zakłóceniami i spalaniem modułów wynikające z niewłaściwego projektowania płytki PCB i rozmieszczenia anteny. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami dotyczącymi zasięgu komunikacji (od kilkuset metrów do 1 km) oraz sposobów poprawy stabilności i efektywności transmisji, w tym wykorzystania pomiaru jakości sygnału (ARSSI/DRSSI) do dynamicznej regulacji mocy nadawania. Poruszono także kwestie kompatybilności napięciowej między modułem 3,3V a mikrokontrolerem 5V oraz metody podłączenia pinów sterujących. Wskazano, że antena powinna być dobrze uziemiona i możliwie blisko modułu, a proste anteny druciane mogą być skuteczne. Podsumowując, prawidłowe podłączenie, sterowanie pinami TXEN/RXEN, odpowiedni projekt PCB i antena są kluczowe do stabilnej pracy modułów RFM12 z Atmegą8.
Podsumowanie AI na podstawie dyskusji. Może zawierać błędy.
REKLAMA