Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cewka a dławik

Prymulka 19 Mar 2004 22:26 2297 11
  • #1 19 Mar 2004 22:26
    Prymulka
    Poziom 18  

czy ktos moze mi na chłopski rozum wytłumaczyc czym sie różni cewka od dławika?

0 11
  • #2 19 Mar 2004 22:52
    Lisciasty
    Poziom 17  

Też miałem z tym niedawno problem, ale wyszło, że to to samo.
    Zresztą jak się zastanowisz nad wzorem na reaktancję cewki X=wL
    (gdzie w - omega czyli 2*pi*f) to widać, że im większa częstotliwość,
    tym cewka bardziej "dławi" prąd, czyli stawia większy opór.
    Mam nadzieję, że to nie są jakieś herezje, gdyż to moje przemyślenia,mam nadzieję że w pewnym sensie słuszne

pozdrawiam

0
  • #3 20 Mar 2004 22:28
    cikol
    Poziom 27  

Dzięki, ja też miałem ten problem

0
  • #4 21 Mar 2004 20:48
    zbych m
    Poziom 18  

Mówiąc "na chłopski rozum" to cewką nazywamy ten motek drutu. Natomiast dławik jest to funkcja jaką cewka, przeważnie z rdzeniem, pełni w układzie.

0
  • #5 22 Mar 2004 22:19
    radiosimon
    Poziom 28  

Ja myślałem że cewka to sam drut a dławik to cewka z rdzeniem. Zresztą tak się oznacza na schematach (3 baranki zgodnie z normą to cewka).

0
  • #6 22 Mar 2004 22:40
    oli60
    Poziom 14  

wydaje mi sie ze dlawik to dosc precyzyjne okreslenie pewnego rodzaju cewki .Stad tez cewka jest pojeciem szerszym!?
    Sam jestem ciekaw innych zdan.....

0
  • #7 24 Mar 2004 16:01
    maguś
    Poziom 12  

cewka to poprostu drut nawinięty na jakimś karkasie.jak wiadomo prąd na cewce opóżnia się względem napięcia i teraz im większa indukcyjność tej cewki tym prąd bardziej jest opóżniony.ale aby zwiększyć indukcyjność cewki można wprowadzić do niej rdzeń i tu dochodzimy do sedna sprawy:przyjeło się zwać że takie coś z rdzeniem na którym jest nawinięta cewka właśnie dławikiem.

0
  • #8 26 Mar 2004 12:23
    dasko
    Poziom 20  

Cewka to jest drut nawiniety na karkas i zaleznie co jest w srodku tego karkasu np. rdzen to bedzie dlawik, jezeli rdzen bedzie mial np. 2 kolumny i na drugiej kolumnie bedzie druga cewka to juz mamy transformator itd.

0
  • #9 28 Mar 2004 12:44
    pawel3000
    Poziom 2  

zbych m ma racje!
    Cewka dławik dławi ( nie przepuszcza ) składową zmienną sygnału.
    Dławik funkcyjnie nigdy nie występuje w obwodach rezonansowych.
    Zazwyczaj jego indukcyjność jest tak dobrana aby dla danej czestoliwosci f jego impedancja Z=j*2*pi*f była duża.

0
  • #10 28 Mar 2004 20:31
    DetoXX
    Poziom 12  

Eee coś mi się tu nie podoba

Owszem - cewka przepuszcza składową zmienną sygnału przemiennego, stawia mu tylko pewien opór bierny... Opóźnia prąd za napięciem, ale o kąt 90 stopni maksymalnie! (cewka idealna)

Co do dławika.. ja myślałem, że cewka to tylko zwoje drutów, które mają indukcyjność niezależnie od płynącego prądu - jej wartosć jest stała a charakterystyka U(I) czy też I(U) jest liniowa... Dławik natomiast nie ma stałej indukcyjności (rdzień) a charakterystyka ta jest nieliniowa...

Poprawcie mnie jeśli się mylę..

0
  • #11 29 Mar 2004 00:11
    zbych m
    Poziom 18  

Widzę że większość słyszała że dzwonią tylko nie wie w którym kościele. Nie każda cewka z rdzeniem jest dławikiem. Zadaniem dławika jest blokowanie (dławienie) składowej zmiennej sygnału i są one tak wykonywane aby jak najlepiej spełniać to zadanie.

0
  • #12 29 Mar 2004 12:42
    radiosimon
    Poziom 28  

zbych m napisał:
    Zadaniem dławika jest blokowanie (dławienie) składowej zmiennej .

Zależy od układu w którym jest wpięty.

pawel3000 napisał:

Dławik funkcyjnie nigdy nie występuje w obwodach rezonansowych.

Nie przestrajałeś nigdy radia z dławikami?

0