Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring i kamera internetowa

Mpr 05 Gru 2008 18:38 4726 0
  • #1 05 Gru 2008 18:38
    Mpr
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Czy może ktoś z Was testował tanie kamery typu "webcam" (IP albo USB) w małych rozwiązaniach monitoringu?

Wiem, że dla profesjonalistów od telewizji przemysłowej to może być śmieszne pytanie, ale do takiego niezbyt profesjonalnego podejścia skłoniły mnie własne doświadczenia.
    Mam prosty system zbudowany na PC, 4-portowa karta DVR (bt878, 50fps), dwie kamery z przetwornikami SHARP (420linii) i kilkanaście metrów grubego kabla koncentrycznego. Monitoring dotyczy małego sklepu (oświetlenie naturalne+sztuczne, dość silne). Sprzęt (nie licząc PC) kosztował 2 lata temu około 1000PLN.

System niby działa, ale jakość obrazu z kamer jest delikatnie mówiąc niezadowalająca. Kamera (ze standardowym obiektywem) umieszczona ok 3m od kasy sklepowej z trudem pozwala na zidentyfikowanie, do której przegródki w szufladzie kasjerka włożyła banknot, o rozpoznaniu nominału oczywiście nie wspominam...
    Oglądałem też gotowe rozwiązania tego typu na prezentacji. Na przykład rejestrator z 4 kamerami kosztował ok 4000PLN, a jakość obrazu była jeszcze gorsza niż w moim pecetowym systemie.

Zrobiłem więc test. Kupiłem tzw. kamerkę internetową USB (z wbudowanym mikrofonem:) za 40PLN. Dopilnowałem tylko, żeby miała prawdziwe 1,3 MPix i ściągnąłem dema kilku programów do monitoringu (najbardziej przypadł mi do gustu CamUniversal, kosztujący $55). Oto wyniki obserwacji:
    - kamera ma podobny kąt widzenia jak moja kamera przemysłowa nad kasą w sklepie.
    - już przy niepełnej rozdzielczości kamery (1024x768) obraz jest o niebo lepszy niż z moich kamer przemysłowych; przy tej rozdzielczości jakość obrazu w czasie ruchu też jest jeszcze akceptowalna, smugi i przeskoki nie są zbyt dokuczliwe;
    - przy pełnym 1,3 MPix (1280x1024) obraz jest rewelacyjny (bez problemu z 3 metrów można rozpoznać dowolny banknot), ale ruchome obiekty tworzą już dokuczliwe smugi i przeskoki.
    - nawet przy 640x480 obraz w dalszym ciągu jest lepszy od przemysłowego nie tylko pod względem rozdzielczości, ale również zakłóceń (tu jest o kilkadziesiąt linii więcej i brak strat na kablu).
    Całkowity koszt takiego nieprofesjonalnego rozwiązania nie przekroczy 300PLN, wliczając program, dwie kamery i kilka aktywnych przedłużaczy USB.

A teraz moje pytania:
    Jakie wady będzie miało powyższe rozwiązanie w porównaniu z profesjonalnym?
    Zaobserwowałem jedną przykrą cechę używanej przeze mnie kamery (a właściwie chyba sterownika). Otóż w chwili włączania lub wyłączania nagrywania, obraz zatrzymuje się, zanika a potem powoli się rozjaśnia. Taki cykl trwa ok. 2sekund i utrudnia używanie funkcji wykrywania ruchu (wykrywacz ruchu jest ponownie pobudzany po każdym wyłączeniu nagrywania). Czy wszystkie kamery tego typu będą się tak zachowywać? Może po prostu trzeba kupić lepszą (droższą)?
    Można by użyć kamer IP, ale te już są znacznie droższe i nie spotkałem o rozdzielczościach wyższych niż 640x480. Może ktoś z Was spotkał?

Pozdrawiam
    Marcin

0 0