Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Echosonda SmartCast. Zasięg

DoktorM 19 Dec 2008 00:49 5865 6
    DoktorM
    Level 2  
    Witam serdecznie.
    W ostatnim czasie kupiłem echosondę wędkarską Humminbirda.
    http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1642&Itemid=111
    Jest to urządzenie wyposażone w sonar bezprzewodowy który działa teoretycznie w zasięgu 30m a chciałem zaadaptować ją do modelu łodzi do wywozu przynęt (sterowanej radiem). Łódka ta ma zasięg około 500m i chcąc wykorzystać echosondę do tego celu jest konieczne zbudowanie wzmacniacza na częstotliwość pracy nadajnika (sonaru) i oczywiście zamontowanie anten na łodzi i na odbiorniku.
    Poniżej link do zdjęcia z otwartą obudową sonaru (zasilanego baterią litową 3V)
    http://www.roboternetz.de/phpBB2/zeigebeitrag.php?t=7454
    Problem polega na tym iż poszukuję schematów takiego wzmacniacza ewentualnie kogoś kto mógłby wykonać tego typu urządzenie. Wzmacniacz ten powinien pracować na częstotliwości 433,92 MHz i posiadać moc około 100 mW aby pozwolić na przesył danych w zasięgu do 300m na wodzie (zasilany może być z akumulatora łodzi 12V). Na forach zagranicznych znalazłem adresy firm które zajmują się tymi zagadnieniami profesjonalnie i zajmują się tuningiem tych urządzeń ale wydaje mi się że na naszym podwórku można też znaleźć rozwiązanie. Proszę o pomoc
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć.

Proszę w wyszukiwarce elektrody wpisać zwrot echosonda i poczytać co już inni napisali na ten temat.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    DoktorM wrote:
    ... Wzmacniacz ten powinien pracować na częstotliwości 433,92 MHz i posiadać moc około 100 mW aby pozwolić na przesył danych w zasięgu do 300m na wodzie ...

Pomyśl zanim napiszesz.

Czy częstotliwość 433,92MHz to jakiś prywatny "folwark" radiowy.

Dlaczego akurat 433MHz, bo tak jest napisane na naklejce ? . Do tego celu służą częstotliwości ISM np. 868MHz.
    Quote:
    ... Na forach zagranicznych znalazłem adresy firm które zajmują się tymi zagadnieniami profesjonalnie i zajmują się tuningiem tych urządzeń ale wydaje mi się że na naszym podwórku można też znaleźć rozwiązanie ...

Zagraniczne znaczy lepsze. ???

Prawo poskie nie dopuszcza takich zmian a częstotliwość ISM 433MHz z mocami powyżej 10mW, podlegają homologacji i pozwoleń radiowych wydawanych przez UKE.

Częstotliwości od 430MHz do 440MHz (a więc i ISM) w pełnym zakresie, wykorzystywane są przez Krótkofalowców na całym świecie i są prawem strzeżone.

Pozdrawiam.
    DoktorM
    Level 2  
    Witam
    Kolego "SP5ANJ" tak na początek, to zanim piszemy razem, następnie to oświadczam Ci że myślę. Napisałem o czymś co mnie interesuje, te urządzenia pracują na tej częstotliwości i nie mam na to wpływu, jeśli masz zamiar krytykować i nazywać kogoś bezmyślnym to nazywaj, ja szukam rozwiązania a nie piszę po to żeby robić wiję. Znalazłem informację na zachodnich forach że robią to do 150mW więc mogę to wysłać, wróci za miesiąc i kłopot z głowy ale czytam wasze posty i myślę że może ktoś zrobić to u nas profesjonalnie (i jeden czort na jakim paśmie również takim które nie będzie kolidować z innymi użytkownikami eteru, po prostu musi mieć zasięg do 300m). Pytałem kilku elektroników i krótkofalowców o poradę i olali sprawę, może nie potrafią!!!
    A więc reasumując otwarłem temat by znaleźć rozwiązanie i pomoc a jak to ktoś zrobi bądź podpowie jak zrobić będę wdzięczny. Kontakt przez adres mailowy .
    Kolego "c2h5oh " "pisali na ten temat" to nie znaczy otrzymali pomoc i jakąkolwiek odpowiedź.
    Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Moderated By c2h5oh:

Regulamin, punkt 4, 10.2, 10.4, i 16.
    Za kolejny taki post udzielę ostrzeżenia.
    Z takim podejściem do innych użytkowników elektrody, daleko nie zajdziesz...
    Nie dziw się też, że nikt Ci nie chce pomóc w łamaniu prawa.

DoktorM
    Level 2  
    Witam
    Czyli reasumując na tym forum nie znajdę pomocy i odpowiedzi jak ewentualnie "legalnie" zmienić częstotliwość pracy tego urządzenia z 433 na ogólnie dostępne z możliwością wzmocnienia sygnału potrzebnego do przekazu na odległość ok. 300m. Myślałem że to wymaga podstawowej wiedzy z tej dziedziny... ale się myliłem. Pozdrawiam i życzę wielu tak udanych prób zniechęcenia do uczestnictwa w dyskusji na tym forum. "Ktoś może się nie znać ale może pytać"
  • Helpful post
    kondensator
    Level 36  
    -> DoktorM
    Na razie napisałeś w stylu: "kupiłem procę, ale jak przerobić na większy zasięg bym powybijał szyby w drugiej wsi i mnie nie złapali".
    Pisząc że jak nie uzyskasz pomocy, to sprowadzisz sobie nielegalne z zagranicy... cóż, niektórzy sprowadzają z zagranicy lub robią na miejscu pewne nielegalne substancje chemiczne i jeszcze je nazywają dla niepoznaki "lekarstwami" (to w nawiązaniu do Twojego pseudonimu).

Urządzenia można przerobić zostawiając z nich część nieradiową i dobudowując odpowiednie części pośredniczące i gotowe moduły radiowe na 868MHz (jest takich wiele, nawet w Polsce, wystarczy poszukać). To nie jest ani bardzo łatwe, ani bardzo szybkie, ani bardzo tanie (choć same moduły na 868MHz nie są drogie), choć nie wiadomo czy da się to zrobić z powodów mechanicznych (np. nierozbieralność, miniaturyzacja, zabezpieczenia producenta, technologia wykonania - nie widzieliśmy bo nie pokazałeś).
    Nie przerobisz kręcąc śrubokrętem, ani wgrywając nowsze oprogramowanie urządzenia radiowego na zupełnie inny zakres niż było oryginalnie.
    Teoretycznie jest możliwość przeróbki przez zastosowanie konwerterów nadawczych i odbiorczych (trzeba je nie tylko zrobić od podstaw, ale i w odpowiednim sposób sprząc z istniejącymi urządzeniami, które do tego są zupełnie nieprzystosowane), ale to w tym przypadku zupełnie nieopłacalne i mało sensowne.

W dziale "Mikrokontrolery" (to chyba będzie najbardziej odpowiedni dział) może znajdziesz kogoś, kto po uzyskaniu od Ciebie wszystkich (!) niezbędnych informacji - potrafił by co trzeba dorobić, zaprogramować i dokonać odpowiednich modyfikacji. Jak się z z nim dogadasz (przez PW, nie publicznie) - to jest szansa na obustronne zadowolenie, a opracowanie takiej przeróbki może się zwróci jej autorowi po przerobieniu kilkudziesięciu takich samych urządzeń (zakładam że będą inni chętni jak zobaczą u Ciebie działające na 868MHz) bo zapewne nie będziesz chciał pokryć kosztów jednostkowego opracowania...

Jeśli zasięg urządzenia na 868MHz będzie za mały - mogę go wielokrotnie zwiększyć. Na 433MHz - NIE (pomyśl, poszukaj dlaczego).
    Pozdrawiam i życzę zdrowia.