logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czym zastąpić azbest w piecu do topienia metali kolorowych?

qaz22 20 Sty 2009 18:13 96321 50
Najlepsze odpowiedzi

Czym zastąpić azbest jako izolację termiczną w piecu do topienia metali kolorowych?

Azbest najbezpieczniej zastąpić matami z włókna ceramicznego albo samym włóknem ceramicznym; takie materiały wytrzymują ok. 1100–1400°C, a w jednym z opisanych pieców użyto też wełny ceramicznej odpornej do 1450°C [#6085951][#6090133] Jako tańszą, prostszą alternatywę można dać cegłę szamotową z gliną, ale szamot wytrzymuje tylko około 1000°C [#6085804] Jeśli piec ma być bardziej uniwersalny, lepsze będą cegły wysokoglinowe lub izolacyjne JM, deklarowane na 1650°C [#6085951] Do takiej konstrukcji polecano też otwartą spiralę grzejną oraz pomiar temperatury termoparą typu K z regulatorem [#6085951]
REKLAMA
  • #1 6028416
    qaz22
    Poziom 16  
    Posty: 247
    Pomógł: 8
    Ocena: 40
    Witam
    Znalazłem w necie prosty opis jak zrobić piec topiący metale kolorowe temp ok 1000 stopni. Jako izolację termiczną zastosowano tam AZBEST.
    Doradźcie czym zastąpić ten nieszczęsny azbest w dzisiejszych czasach?
  • REKLAMA
  • #2 6028995
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 6035004
    qaz22
    Poziom 16  
    Posty: 247
    Pomógł: 8
    Ocena: 40
    Witam
    Fajna ta dymarka.
    Ale jednak zdecyduję się na piec elektryczny,
    zawsze to wygodniejsze w użyciu.
    Tylko niestety nadal nie wiem czym zastąpić
    ten nieszczęsny AZBEST.:cry:
  • #4 6085804
    morzedzungli
    Poziom 14  
    Posty: 227
    Ocena: 43
    Azbest zastąp cegłą szamotwą i gliną

    Też chcę zrobić taki piec, powiedz jakie grzałki chcesz zastosować?

    Myślałem żeby kupić drut oporowy i z tego wykręcić spiralę ale jak tym sterować?
  • #5 6085951
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11876
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2645
    Zamiast azbestu można zastosować maty z włókna ceramicznego (lub same włókno ceramiczne, które jest tańsze) - wytrzymują temperatury 1100-1400°C. Zamiast szamotu (szamot wytrzymuje około 1000°C) - cegły wysokoglinowe lub izolacyjne JM (wytrzymują 1650°C ).

    Grzałka jedynie w postaci otwartej spirali grzejnej.

    Sterowanie - czujniki temperatury (termopara typu K - chromel/alumel, wytrzymuję 1370°C), sterownie gotowymi regulatorami temperatury lub wykonanie na zamówienie. W zależności od wielkości pieca, zapotrzebowania na moc - zasilasz 1 fazą (230V) lub 3 fazy (3*400V).
  • #6 6090133
    MarekzRz
    Poziom 17  
    Posty: 296
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Witam
    Sam zrobiłem sobie taki piec grzeje do 1200 C, wypełnienie wełna ceramiczna wytrzymuje 1450 zasilanie, na 48V przez transformator, drut kantal jest niewielki ale fajny. Mam jeszcze trochę tej wełny mogę ci podesłać.
    gg 16019547
  • #7 6099530
    qaz22
    Poziom 16  
    Posty: 247
    Pomógł: 8
    Ocena: 40
    Pomiar temperatury chcę zrobić za pomocą termopary.
    Lub druga wersja
    pomiar poboru prądu przez grzałkę.
    Widziałem w tabelach że wraz z wzrostem temperatury, rośnie oporność drutu oporowego. Jeżeli układ będzie mi regulował prąd tak aby była stała oporność grzałki, to chyba jej nie przegrzeje gdy temperatura w piecyku zacznie topić metal.
  • #8 6099676
    niutat
    Poziom 36  
    Posty: 3247
    Pomógł: 288
    Ocena: 757
    Witam
    Spotkałem sie tez z takimi elementami;
    http://www.selfa.pl/index.php/pl/g/15/Sylitowe/
    Bardzo szybko się nagrzewają ale występują problemy na połączeniach sylitów z przewodami.
    Co do pomiaru temperatury to pomiar poboru prądu przez grzałkę będzie tylko pomiarem orientacyjnym chociaż do wytopu metali może być wystarczającym. Podejrzewam jednak że w przypadku zastosowania sylitów nawet do tego celu będzie bezużyteczny.
  • #9 6100204
    MarekzRz
    Poziom 17  
    Posty: 296
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Witam
    Mam pytanie ?. Jakie metale chcesz topić bo 1000C to trochę za mało np. na miedź. Jeśli chodzi o sterowanie grzałki możesz zrobić sterowanie grupowe na triaku i generatorze na 555 z regulacją wypełnienia od 0 - 100% będziesz mógł sterować dodatkowo mocą grzałki + prosty regulator dwustanowy z termoparą. Jaką zakładasz pojemność wsadową twgo pieca ?.
  • REKLAMA
  • #10 6101624
    qaz22
    Poziom 16  
    Posty: 247
    Pomógł: 8
    Ocena: 40
    Witam
    Chcę nim topić mosiądz.
    Pierwszy próbny piec jak by mi topił kilogram wsadu było by fajnie. Jeżeli by się dobrze sprawował, zbudował bym następny który by topił 10kg wsadu.
    Elektronika sterująca to dla mnie nie problem.
    Jak macie gotowe projekty takich piecyków, to dajcie
    je za odpowiednią prowizją punktową na to forum.
    Wielu skorzysta i wielu zarobi dodatkowe punkty.
  • REKLAMA
  • #11 6594926
    munruthel
    Poziom 13  
    Posty: 60
    Pomógł: 2
    Ocena: 18
    Mosiądz?
    Do mosiądzu 1000 stopni nie wystarczy niestety... chyba że jakiś marny odlewniczy stop a'la tombak (40% Zn). Weź sobie układ równowagi fazowej Cu-Zn i od likwidusu dodaj 150 stopni - będziesz miał pożądaną temperaturę. Po za tym musisz wziąć pod uwagę że jak nie będziesz miał dobrze zaizolowanego tygla to w cholerę cynku Ci ucieknie.
  • #12 6651621
    brofran
    Poziom 41  
    Posty: 6632
    Pomógł: 648
    Ocena: 1400
    munruthel napisał:
    Po za tym musisz wziąć pod uwagę że jak nie będziesz miał dobrze zaizolowanego tygla to w cholerę cynku Ci ucieknie.


    Zapewne chciałeś napisać " dobrze uszczelnionego " ? Bo mnie by interesowało z czego i jak wykonac tygiel , który na dodatek byłby praktycznym ( oraz bezpieczny ) , podczas wyjmowania z pieca i wylewania do form. I moja uwaga praktyczna : temperatura pieca powinna być rzedu 1300 ° C , aby był w miarę uniwersalny.
  • #13 6653713
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 6653924
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Posty: 11876
    Pomógł: 1033
    Ocena: 2645
    Do 1000°C wystarczy tygiel ze stali nierdzewna. Przy temperaturze 1300, to prawdopodobnie wykonany z materiałów ceramicznych lub stopów drogich metali trudnotopliwych.
  • #16 6657262
    henrykS
    Poziom 20  
    Posty: 432
    Pomógł: 16
    Ocena: 163
    Zastosowanie stali takiej czy innej do tygla to jakaś totalna pomyłka.
    W takim tyglu topiony metal będzie łączył się ze stalą, tworząc stop, czyli nastąpi zanieczyszczenie topionego metalu i szybkie zniszczenie tygla.
    Do topienia miedzi i jej stopów stosuje się tygle grafitowe.
    Do aluminium i stopów można stosować tygli z dość specjalnego
    rodzaju żeliwa.
    Można stosować tygle ceramiczne, mają zalety, ale też wady, jak np.
    utrudniony przepływ ciepła poprzez ścianki tygla.
  • #17 6658396
    brofran
    Poziom 41  
    Posty: 6632
    Pomógł: 648
    Ocena: 1400
    henrykS napisał:

    Do topienia miedzi i jej stopów stosuje się tygle grafitowe.
    Można stosować tygle ceramiczne

    Ma ktoś informacje gdzie mozna kupić tego typu tygle dla " domowych wypieków " , czyli o pojemnościach rzędu 0,5- 1 litra ?
  • #18 6658810
    henrykS
    Poziom 20  
    Posty: 432
    Pomógł: 16
    Ocena: 163
    Napisz : " tygle grafitowe ".

    Ja sam kleję z mieszanki gliny z trocinami, z małym dodatkiem boraksu.
    Można też do masy dodać trochę szkła wodnego. Grzeję z góry palnikiem
    na tlen- propan- butan.
  • #19 6658847
    brofran
    Poziom 41  
    Posty: 6632
    Pomógł: 648
    Ocena: 1400
    Dobry pomysł z tym palnikiem !:D
    Piec niepotrzebny . A do ilu stopni skutecznie nagrzeje taki palnik ?
  • REKLAMA
  • #20 6658871
    henrykS
    Poziom 20  
    Posty: 432
    Pomógł: 16
    Ocena: 163
    Topiłem platynę i np. pallad, wymaga to już sporej temperatury, zdaje się ponad 1700 st. C.
    Taki ceramiczny, izolacyjny tygiel ma tę zaletę, że nie powoduje szybkiej ucieczki ciepła.
  • #21 6684606
    munruthel
    Poziom 13  
    Posty: 60
    Pomógł: 2
    Ocena: 18
    Tygiel grafitowy w zupełności wystarczy na zabawy z mosiądzem, brązem i podobnymi stopami. Łatwo je dostać - nawet na allegro. Można litrowy dostać nawet za 70 zł.

    Grzanie palnikiem z góry, to niezbyt dobry pomysł. Przede wszystkim dlatego że wali się tlenem prosto na ciekły metal... Przykład spróbujcie potraktować palnikiem aluminium, powstanie piękne Al2O3. A już grzać cynk palnikiem to totalna porażka...

    Co do tygla stalowego - beznadziejny pomysł. Dokładnie tak jak pisał henrykS. Szczególnie cynk lubi łączyć się z żelazem.

    Tygli ceramicznych nie polecam, strasznie długo się grzeją i trzeba uważać żeby po wyjęciu z pieca nie zapewnić im szoku termicznego (pękają).
  • #22 6684637
    niutat
    Poziom 36  
    Posty: 3247
    Pomógł: 288
    Ocena: 757
    Pisałem o stalowych bo w mojej dawnej firmie topili aluminium w takich tyglach, nie wiem nawet czy były żaroodporne bo dość mocno się utleniały z tego co pamiętam.
  • #23 7078372
    bolek24
    Poziom 1  
    Posty: 1
    szanowni forumowicze kupie piec elektryczny albo zlece wykonanie do 1300 stopni zakres pracy wklad wielkosci podstawa okolo a4 wysokosc 50 cm regulowany na termoparach z dokladnoscia do 30 stopni powazne oferty prosze kierowac na biuro(_at_)webver.net
    lub 512099814
  • #24 7078539
    MarekzRz
    Poziom 17  
    Posty: 296
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Jeżeli chcesz korzystać z tygli to podstawa powinna być raczej okragła i piec powinien być otwarty od góry żeby nie było problemu z wyciaganiem tygla.
    Mam do sprzedania tygiel ceramiczny i grafitowy 0,5 L. Kontakt przez PW
  • #25 7081153
    szypowski1
    Poziom 15  
    Posty: 199
    Ocena: 29
    Witam dołączam sie do tematu interesuje mnie wykonanie pieca zasilanego 230 lub z transformatora ...ktoś ma jakieś pomsly??
    mile widziane fotografie
  • #26 7081717
    cirrostrato
    Poziom 38  
    Posty: 4876
    Pomógł: 285
    Ocena: 954
    Koledzy jedno ale: jak chcecie to z 230V zasilać to raczej max do 0,5kg wsadu, do poważniejszych zabaw to sporo większej mocy potrzeba dlatego duże piece (kilka/naście kg wsadu) wykonuje się ogrzewane np. gazem. Druty cantal, nawet specjalne do wyższych temperatur, przy 1300 stopniach długo nie popracują a koszt wymiany (gruby drut) też parę złotych kosztuje.Cała zabawa w robienie większych odlewów aż taka prosta i tania nie jest.
  • #27 7081778
    szypowski1
    Poziom 15  
    Posty: 199
    Ocena: 29
    a gdybym chciał topic tylko aluminium ma cos niecałe 700st dało by rade rozgrzac piecyk zasilany z 230v? interesuje mnie piec na takie napięcie bo w bloku ciezko z 380 a podłaczenie do mieszkania 3 faz ......straszne koszta
  • #28 7081982
    MarekzRz
    Poziom 17  
    Posty: 296
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Ja miałem piecyk zasilany przez transormator z 230V a temperatura przy której pracował to 1000 C +- 5C i to kilka dni ciągle (wypalałem katalizator ceramiczny na biskwit) pojemność mała bo zaledwie 05L. Teraz prubuję go przerobić na wsad z tygla i bezpośrednio z 230V
    Czym zastąpić azbest w piecu do topienia metali kolorowych?
  • #29 7082062
    szypowski1
    Poziom 15  
    Posty: 199
    Ocena: 29
    bardzo fajna konstrukcja transformator sam nawilałes czy orginalny jakis jest??
  • #30 7082084
    MarekzRz
    Poziom 17  
    Posty: 296
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Trafko ma ok 500W uzwojenie pierwotne pozostawiłem a wtórne sam nawijałem na 48V

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat zastąpienia azbestu jako izolacji termicznej w piecach do topienia metali kolorowych, zwłaszcza mosiądzu, który wymaga temperatury powyżej 1000°C. Zalecane materiały izolacyjne to maty i wełna ceramiczna (wytrzymująca do 1400-1450°C), cegły szamotowe, cegły wysokoglinowe oraz izolacyjne JM (do 1650°C). Do konstrukcji pieca proponowano użycie betonu szamotowego lub formowanie komory z włókna ceramicznego jako izolatora. Grzałki wykonuje się z drutu oporowego (np. kantal), często w postaci otwartej spirali, osadzanej na koralikach ceramicznych i cementowanej tlenkiem glinu (Al2O3) z dodatkiem kwasu ortofosforowego. Sterowanie temperaturą realizuje się za pomocą termopar typu K (chromel/alumel) oraz regulatorów temperatury lub prostych układów na triakach i generatorach 555.

Do topienia mosiądzu i stopów zalecane są tygle grafitowe, które są dostępne w handlu (np. na Allegro) i odporne na wysokie temperatury, natomiast tygiel stalowy jest niewskazany ze względu na reakcję metalu ze stalą i zanieczyszczenie stopu. Tygiel ceramiczny ma dobre właściwości izolacyjne, ale jest podatny na pękanie termiczne i wolno się nagrzewa. Do mniejszych wsadów (ok. 0,5-1 L) stosuje się piecyki elektryczne zasilane 230 V lub przez transformator obniżający napięcie do 48 V. Większe piece (kilka kg wsadu) często wymagają zasilania trójfazowego lub ogrzewania gazowego (np. palnikiem olejowym). Wskazano również na ryzyko związane z topieniem metali, zwłaszcza konieczność unikania wilgoci, która może powodować wybuchy.

W dyskusji pojawiły się także propozycje budowy pieców indukcyjnych, jednak dla amatorskich zastosowań oporowe grzałki są prostsze i tańsze. Wskazano na konieczność odpowiedniego doboru materiałów i konstrukcji w zależności od rodzaju metalu i wymagań temperaturowych.

Podsumowując, azbest można zastąpić włóknem ceramicznym, wełną ceramiczną, cegłami szamotowymi lub wysokoglinowymi, a do sterowania temperaturą stosuje się termopary i regulatory. Do tygli najlepsze są grafitowe, a do mniejszych wsadów piecyki elektryczne z drutem kantalowym. Przy większych wsadach lepsze są piece gazowe lub olejowe.
REKLAMA