logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Daewoo 2898ST - dziwny obraz po wymianie trafopowielacza i układu odchylania

Dominik123 02 Mar 2009 18:19 2095 10
REKLAMA
  • #1 6226835
    Dominik123
    Poziom 14  
    Posty: 179
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    Witam.
    Chassis to cp-775. Wymieniłem trafopowielacz na taki sam ale nowy. Po włączeniu widać cienki poziomy pasek. Kolejno wymieniłem układ odchylania pionowego na nowy, elki w pionie tez nowe. Po włączeniu pokazuje się bardzo dziwny obraz:
    https://obrazki.elektroda.pl/95_1236013914.jpg
    Pomóżcie mi bo już dochodzę do szału.
  • REKLAMA
  • #2 6226890
    sylwana-el
    Poziom 24  
    Posty: 600
    Pomógł: 50
    Ocena: 31
    Proponuję sprawdzić obwody rozmagnesowania kineskopu.
  • REKLAMA
  • #3 6226952
    Dominik123
    Poziom 14  
    Posty: 179
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    Moim zdanie to nie jest to, bo choćby to było przyczyną to byłby normalny obraz ale odbarwiony. Natomiast po włączeniu słychać jak pętla prawidłowo pracuje. Proszę dalej o jakieś sugestie. Może ktoś już miał już taki przypadek?
  • #4 6226965
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    A jak z napięciami na PK?
  • #5 6227032
    Piasecki Bogusław
    Poziom 27  
    Posty: 1361
    Pomógł: 156
    Ocena: 313
    Wymieniany był układ odchylania pionowego TDA8351 - czy on pracuje prawidłowo? Powinien mieć dwa napięcia zasilające, nóżka 3/6. Dla pewności podaję wszystkie:
    1 - 2.4V
    2 - 2.3V
    3 - 17.3V
    4 - 15.1V
    5 - 0V
    6 - 42.7V
    7 - 13.5V
    8 - 5.9V
    9 - 12.8V
  • REKLAMA
  • #6 6227146
    Dominik123
    Poziom 14  
    Posty: 179
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    napięcia mam następujące:
    1 - 4.6V
    2 - 7.8V
    3 - 15.7V
    4 - 13.2V
    5 - 0V
    6 - 41.3V
    7 - 5V
    8 - 5.9V
    9 - 12.3V
    Co jest grane dlaczego takie wysokie są na 1 i 2?
  • #8 6227750
    Dominik123
    Poziom 14  
    Posty: 179
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    schemat mam już dawno wydrukowany. Moje podejrzenie to scalak TDA8375 ponieważ na nodze 46 i 47 jest napięcie 7.2v.
    Co wy na to?
  • #9 6228269
    Fikszyn
    Poziom 19  
    Posty: 298
    Pomógł: 29
    Ocena: 84
    A czy cewki H/V na kineskopie masz dobrze podłączone ?
  • REKLAMA
  • #10 6228398
    Dominik123
    Poziom 14  
    Posty: 179
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    Tak cewki mam podpięte. Jak odlutuje 1 i 2 nóżkę ramki TDA8351 i na te nóżki podam sygnał z generatora sygnału i ustawie odpowiednią częstotliwość, kształt, fazę to na kineskopie dostaje skaczący, dający się oglądać obraz. Winę zwalam dalej na TDA8375. Po pomiarze na TDA8375 n.46 i n.47 jest napięcie 7.2v a na schemacie pisze 2.3 jeśli dobrze to rozumuję. Proszę o podpowiedz bo nie wiem czy kupić ten układ.
  • #11 6236049
    Dominik123
    Poziom 14  
    Posty: 179
    Pomógł: 9
    Ocena: 8
    Na razie czekam na układ TDA8375 więc zamykam temat.

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Daewoo 2898ST z podwoziem CP-775 po wymianie trafopowielacza na nowy pojawił się cienki poziomy pasek na obrazie. Następnie wymieniono układ odchylania pionowego TDA8351 oraz cewki pionowe, jednak obraz pozostał zdeformowany, co ilustruje załączone zdjęcie. Sugerowano sprawdzenie obwodów rozmagnesowania kineskopu, jednak autor wykluczył tę przyczynę ze względu na prawidłową pracę pętli. Zwrócono uwagę na napięcia zasilające nóżek układu TDA8351, które w pomiarach odbiegały od wartości referencyjnych, szczególnie na nóżkach 1 i 2, gdzie były znacznie wyższe niż w schemacie. Podejrzewano uszkodzenie scalaka TDA8375, ponieważ na jego nóżkach 46 i 47 zmierzono napięcie 7,2 V zamiast spodziewanych 2,3 V. Sprawdzono także poprawność podłączenia cewek H/V kineskopu. Po odłączeniu nóżek 1 i 2 TDA8351 i podaniu sygnału z generatora uzyskano obraz skaczący, ale oglądalny, co potwierdziło podejrzenie uszkodzenia TDA8375. Autor oczekuje na nowy układ TDA8375, co ma rozwiązać problem i zamyka temat.
REKLAMA