Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik dwóch sygnałów wejściowych audio

Witoo$ 13 Mar 2009 23:46 4181 10
  • #1 13 Mar 2009 23:46
    Witoo$
    Poziom 13  

Witam!

Jestem klawiszowcem w krakowskim zespole. Potrzebuję zrobić przełącznik który umożliwiałby wybieranie jednego z dwóch sygnałów audio w celu puszczenia dalej na nagłośnienie.

Skonstruowałem już sobie coś takiego:

2 Gniazda 6,3mm na wejściu, 1 gniazdo na wyjściu, a po drodze przełącznik nożny typu DPDT (6 nóżek) i jak się nawet spodziewałem efekt jest taki że słychać strzały podczas przełączania.
    Dlatego chcę zbudować przełącznik oparty na tranzystorku/scalaku który by działał zadowalająco :)

Długo szukałem na Internecie a w szczególności na tym Forum ale nie znalazłem jasnej odpowiedzi co i jak...
    Poczytałem trochę o CD 4016, 4051, 4052, 4053 ale nigdzie nie dowiedziałem się jak mam to połączyć... widziałem nawet nigdzie nie dostępny ISL54406 itp...
    dzisiaj znalazłem TDA1029... kolega w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1057358.html polecił schemat na którym ciężko ustalić gdzie podpiąć sygnały wejściowe, wyjściowe, przełącznik...

Bardzo Was proszę o pomoc... potrzebuję to pilnie wykonać bo niedługo koncert a nie mam ostatnio zbyt czasu żeby przeglądać wszystkie tematy zawierające słowa "selektor wejść" itp...

Najchętniej skierowałbym się na scalak TDA1029. Prosiłbym o proste rady typu - to podłącz do tej nóżki a to do tamtej ;)

Dzięki wielkie z góry i liczę na Waszą wyrozumiałość.
    pozdrawiam
    Witoo$

0 10
  • #3 14 Mar 2009 01:46
    Witoo$
    Poziom 13  

Chyba niedokładnie przeczytałeś co napisałem... tego pdfa już studiowałem i dalej nie wiem w które miejsca mam podpinać konkretne gniazda czy przełącznik...
    z tego co rozumiem to to co jest w ramce na schematach to własnie ten scalak... na 3 stronie są tam signal sources ale i tak nie widzę jak mam to podpiąć... gniazdo mono wiadomo ma masę i sygnał gdzie co mam wpiąć? (w które piny scalaka) czy ten układ wymaga zewnętrznego zasilania?

0
  • #4 14 Mar 2009 05:48
    Zenek
    Poziom 30  

A aż do strony 11 tego PDF'a dotarłeś... Jest całkiem przyjemny konkretny schemat zastosowania układu TDA. Zasilany 20 Voltami.

Prościej- sygnały stereo z jednego źródła do nóżek 3 i 7, z drugiego do 4 i 8. Podanie masy na nóżkę 12 podłączy do wyjścia pierwsze źródło, a masa na nóżkę 11- drugie.
    Jak taką masę podawać masz przykłądowy schemat na dole strony 10.
    Chyba, że... nie umiesz "czytać" schematów.

0
  • #5 14 Mar 2009 10:55
    Witoo$
    Poziom 13  

łops... faktycznie jest... ale oczywiście mam parę pytań

1. Na schemacie ze strony 11 są gniazda DIN czyli 5 stykowe... ja mam gniazda stereo czyli 3-stykowe... co mam zrobić jeśli nie mam pinów 1 i 4?
    2. Jakim zasilaczem mogę zasilić układ? Muzi być stabilizowany? czy moze być zwykły transformatorek do którego by trzeba dołączyć jakiś mostek prostowniczy... no i ciężko mi znaleźć na dokładnie 20V może być 18 albo 24V?
    3. Jaka moc zasilacza/transformatora? z tego że jest tam 20 V i rezystancje rzędu kiloomów i megaomów wnioskuję że będą bardzo małe prądy rzędu do kilku mA... czyli nawet taki 1VA by spokojnie starczył?
    4. Minus zasilanie podpiąć do masy?
    5. "Masę" z gniazda wyjściowego podpiąć normalnie do masy? czy w ogóle nie podpinać, bo na schemacie nie jest zaznaczone?
    6. Trzeba montować bezpiecznik? jak tak to jaki?

0
  • #6 15 Mar 2009 03:22
    Zenek
    Poziom 30  

1) Piny 1 i 4.. w twoim przypadku wyobraź sobie, że nie istnieją na schemacie. Tak ogólnie na schemacie elementy 820 kOhm, 1MOhm i 0,1 mikroFarada podpięte pod te nóżki w DIN'ach są po to, by można było nagrywać na dołączonych do gniazd TAPE1 lub TAPE2 magnetofonach tego, co pojawia się na wyjściu układu scalonego.
    2) Zasilacz zalecany stabilizowany, różnica w cenie minimalna przy tych niewielkich prądach . Według przestudiowanego przez Ciebie schematu może to być zasilacz dający od 6 do 23 V.
    W sumie zalecane te wyższe napięcia, szczególnie, jeśli ten zasilacz jednak dasz niestabilizowany.
    3) Kilkadziesiąt miliamper, więc ten nie ma problemu.
    4) A jak inaczej ;), oczywiście tak.
    5) Masę oczywiście do masy... a właściwie ekran i masę gniazda wyjściowego do masy płytki drukowanej, a zarazem minusa zasilania. Nie zaznaczono tych połączeń na schemacie zapewne dlatego, że nie było zamiarem rysującego schemat określenie sposobu "wyjścia" sygnału... Może to być gniazdo DIN, może cinche, może po prostu ekranowane kabelki dolutowane do 15 i 9 nóżki TDA.
    6) Bezpiecznik na płytce z TDA niekoniecznie, ale jeśli ktoś chce... Wystarczy bezpiecznik po pierwotnej stronie transformatora zasilacza.
    Może to być np transformator z już "wbudowanym" bezpiecznikiem termicznym przylegającym do uzwojeń, lub zwykły WTA w oprawie, np 100 mA.

0
  • #7 15 Mar 2009 15:39
    Witoo$
    Poziom 13  

Dziękuję bardzo za pomoc!
    Na pewno odpowiedzi zaoszczędziły mi duuużo czasu :)

Tematu proszę jeszcze nie zamykać podejrzewam że jeszcze jakieś pytania się znajdą podczas montażu ;)

pozdrawiam!

0
  • #8 15 Mar 2009 16:50
    jarekm27
    Poziom 18  

strasznie sie zainteresowałem tym przełącznikiem, mam pytanko
    czy tak przerobiony przezemnie schemat będzie prawidłowo działał ?

czy może za dużo powycierałem ? :roll:

0
  • #9 15 Mar 2009 23:31
    Witoo$
    Poziom 13  

Na Twoim schemacie brakuje połączenia od pinu nr 10 i oznaczenia kondensatorków (pamiętaj że ten 100µF to elektrolit :) ) I jeszcze kontrolki - ja sobie zamontuję a co by nie ;)

Ja też przerobiłem schemat i wygląda tak:

i wydaje mi się że będzie działać :)

0
  • #10 16 Mar 2009 09:56
    jarekm27
    Poziom 18  

faktycznie trochę za dużo powycierałem...
    zastosuje poprawki z twojego schematu...

0
  • #11 28 Mar 2009 14:44
    Witoo$
    Poziom 13  

jarekm27: montowałeś może już ten układzik? bo ja zmontowałem i niestety nie chce mi działać, tzn w ogóle nie słychać dźwięku na wyjściu. Sprawdzałem już miernikiem wszystko po kolei i wygląda na to że jest OK. Może jednak te elementy podpięte równolegle na wyjściu są konieczne?

0