Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 czy 3 fazy do gniazdek w łazience?

27 Mar 2009 13:56 3935 6
  • Poziom 32  
    W łazience będą jednocześnie uruchomione: terma 2kW, pralka 2,5 kW i suszarka 3 kW. Nie mogę ich dać na jednej fazie, ze wzlędu na posiadane przyłącze.

Doprowadzić trzy osobne przewody YDYp 3x2,5 i podłączyć je do trzech osobnych różnicówek? I każde gniazdko osobno. Drogo to wychodzi.

Czy dać jeden YDYp 5x2,5 i jedna różnicówka trójfazowa?
    W tym przypadku robię trzy gniazdka 220V. Każde na innej fazie. Każde na jedno urządzenie.

Wg mnie lepsze jest drugie rozwiązanie z przewodem pięciożyłowym, bo jest tańsze i wygodniejsze. Najlepsze jest to, że jeden elektryk mówi że tak dobrze, inny że tak nie wolno i trzeba prowadzić trzy osobne obwody.

Jednak w doprowadzeniu przewodu pięciożyłowego zero (o przekroju 2,5) będzie przeciążone. Przecież ta jedna żyła musi przenieść i tak całą moc. Mam rację?

Może zatem 5x4mm?
  • Computer Controls
  • Moderator
    Jan_Werbinski napisał:

Czy dać jeden YDYp 5x2,5 i jedna różnicówka trójfazowa?
    W tym przypadku robię trzy gniazdka 220V. Każde na innej fazie. Każde na jedno urządzenie.

To jeszcze podrozdzielnię se zamontujesz w łazience? A słyszałeś coś o strefach? I o wymaganiach dotyczących prowadzenia przewodów w ścianach łazienki?
  • Computer Controls
  • Poziom 32  
    Słyszałem o strefach ale tam nie ma nic na moje pytanie.
  • Poziom 28  
    Jak sam słusznie zauważyłeś, przegrzejesz przewód "zerowy".
    Muszą być osobne obwody. Różnicówka może być jedna trójfazowa i osobne zabezpieczenia z różnych faz.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Do każdego z tych urządzeń poprowadź osobne YDY 3x2.5.
    Róznicówka może być jedna. Tylko trzy zabezpieczenia nadprądowe.

Myślę, że pomyliłeś róznicówkę z wyłącznikiem nadprądowym :)

Obwody możesz w rozdzielni zasilić każdy z innej fazy - trzeba starać się tak projektować instalację, żeby w miarę równomiernie obciążać fazy.

Pamiętaj o strefach w łazience - gniazda można montować co najmniej 60 cm od pionowego obrysu wanny!
    Wysokość to około 140 cm nad podłogą.
    Gniazda koniecznie bryzgoszczelne klasy IP44 (z klapką).

Nic nie kombinuj z przewodami 5x...

W łazience nie wolno montować żadnych puszek.

Maly napisał:
    Jak sam słusznie zauważyłeś, przegrzejesz przewód "zerowy".
    Muszą być osobne obwody. Różnicówka może być jedna trójfazowa i osobne zabezpieczenia z różnych faz.

Liczy się sumę wektorową prądów, nie algebraiczną. Przy identycznym obciążeniu każdej fazy przewodem neutralnym prąd będzie równy zero.
    Ale to i tak nie upoważnia do kombinacji z przewodami dla urządzeń trójfazowych i to w łazience.

PS: Do Jan_Werbinski - nie martw się że drogo, bo aż tak drogo to nie jest.
    Oszczędność w tym miejscu jest zabroniona - albo robisz instalację elektryczną, albo po prostu fuszerkę.
  • Poziom 32  
    Dzięki za wyjaśnienie. Nie pomyliłem różnicówki ze zwykłym bezpiecznikiem, ale zauważyłem że w hurtowni elektrotechnicznej używają tych określeń zamiennie.

Tutaj nie będzie równomiernego obciążenia przewodów. Np może chodzić terma i pralka, ale nie suszarka. I już mamy 4,5 kW.

To jeszcze jedno pytanie. Piec akumulacyjny dynamiczny o mocy 4,5 kW wystarczy przyłączyć przewodem 15 metrów 5x2,5? Czy jednak dać 5x4?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Wystarczy 5x2,5mm