Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co z tym jest nie tak? - wzmacniacz różnicowy

maxdutka 23 Apr 2004 17:20 1080 1
    maxdutka
    Level 14  
    Ostatnio sie wziołem za rozbudowe mojego zasialacza lab. o miernik prądu. Zrobilem wzmacniacz różnicowy na LM324 podłączyłem go do rezystora 1Ohm, i dzieją się następujące rzeczy:

- przy zerowym prądzie na wyjściu wzmacniacza oper. jest zawsze ok 0,7V, mimo iż potencjał we. (-) jest większy od we. (+) (po korekcji rezystorów prawie równy)
    - jeżeli zacznie płynać prad to napięcie na wyjściu zaczyna rosnąć od 0,7V
    - po kilku krotnym podpięciu obciążenia w postaci silniczka wzmacniacz operacyjny się uszkadza (strasznie się nagrzewa, i ma zwarte wyjście do dodatniego napięcia zasilania).

W załączniku zamieszczam schemat.
    zbych m
    Level 18  
    Po pierwsze to na wyjściu tego wzmacniacza, a właściwie to wtórnika, gdyż jego wzmocnienie jest = 1, nigdy nie będziesz miał 0V stosując niesymetryczne zasilanie, gdyż sygnał wyjściowy musiałby się zrównać z napięciem zasilającym (-).
    Cały układ nie będzie działał prawidłowo tzn liniowo jako amperomierz.
    Uszkadzanie wzmacniacza bierze się stąd że w układzie brak zabezpieczeń przed przepięciami, nie do uniknięcia przy obciążeniu indukcyjnym. Trzebaby wstawić diody zabezpieczające i kondensatory.
    Jeżeli nikt więcej Ci nie pomoże to w pojutrze postaram Ci się podesłać jakiś schemat.