Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brzęczenie monitora - coraz dziwniejsze zachowanie

12 Maj 2004 12:52 1885 11
  • Poziom 11  
    Cześć,

Od pewnego czasu mam w domu tzw. "leżak magazynowy" z Niemiec -Samsung 957DF. Monitor ma 2 lata i z tego co ma w środku wynika że faktycznie był nieużywany od nowości (np. brak kurzu na trafopowielaczu).

Od samego początku (3 tygodnie temu) było tak, że gdy był w stanie stand-by i był wychłodzony, zasilacz (lub układ PFC) cicho brzęczał w rytm migania diody świecącej na froncie.

Ostatnio pogorszyło się - zasilacz brzęczy głośniej (w sposób przerywany) także gdy monitor jest włączony, i co gorsza, przygasa wtedy lampka stołowa włączona w to samo gniazdko :( Nie jest to wina gniazdka ani lampki itp. Nic z tych rzeczy. Podejrzewałem styk kabla zasilającego z gniazdem w monitorze ale to też nie to - to coś w środku monitora. Wyciągnąłem płytę główną i obejrzałem od strony druku - pękniętych lutów lub ścieżek brak. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć co brzęczy - jedynie mogę określić okolicę czyli PFC i zasilacz.

I tu pytanie - czy czekać aż coś się kompletnie zepsuje czy jest jakaś inna metoda namierzenia usterki ? Obawiam się, że jak coś definitywnie walnie to pociągnie za sobą inne elementy a tam są same nietypowe elementy (zasilacz impulsowy na jakimś scalaku DP308P, PFC na jakimś scalaku MC33280 itp.)

Pozdrawiam,
    Zbyszek
  • Poziom 28  
    Podmień elektrolit główny na pierwotnej.
    Żeby żarówka przygasała to musisz mieć kiepską instalacje w domu (spadki na kablach), albo monitor pożerać kW energii.
  • Poziom 11  
    Cześć,

Tak - jest kiepska bo aluminiowa (blok z lat 60-tych).
    Problem w tym, że lampka przygasa tylko jak zaczyna glosniej brzęczeć w czasie pracy - musi wtedy pobierać dużo więcej energii w tym momencie (podobnie przygasa gdy włączy się do tego samego gniazdka np. żelazko).

Czy elektrolit za prostownikiem i PFC może być przyczyną takiego zachowania ? (dostaje przebicie ?) Myślałem raczej że to może być wina np. MOSFET'a za dławikiem w układzie PFC.

Aha, to głośniejsze brzęczenie połączone ze zwiększonym poborem prądu pojawia się także (oprócz stanu normalnej pracy) gdy monitor jest w stanie soft-off (tj. gdy wyłączy się monitor wyłącznikiem na froncie - wyłącznik odcina tylko zasilanie scalaka przetwornicy - tego DP308P. Wtedy dioda na froncie się nie świeci).

To drugie, ciche, modulowane w takt migania diody, brzęczenie jest tylko w stanie stand-by (gdy wyłącznik na froncie jest "włączony" ale komputer jest wyłączony i dioda miga na zielono). Brzmi identycznie ale jest cichsze i nie powoduje przygasania lampki stołowej :?

Pozdrawiam,
    Zbyszek
  • Spec od monitorów
    znasz stara prawde o elektrolitach przechowywanych bez napiecia?
    to ze sobie lezaly nie znaczy ze sa dobre...
    pfc narazie mozesz odpiac
  • Poziom 27  
    Co do instalacji to votomierz cos wyjasni jak pomierzysz .Pomiary wysokosci napiecia za mostkiem tez (280-300V) a przy okazji odepnij pętle rozmagnesujaca. :)
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Oj coś chyba za mało za tym mostkiem - raczej 300-320) (nadmieniam, że obecnie w gniazdkach jest 230 V. Jak będzie mniej (przy sieci 230V), to elektrolit na 100% do wymiany.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ja mam podobny problem od jakiegoś czasu, zauważyłem że mój monitor Adi 19'' wydaje dziwne ciche poćwierkiwanie zwłaszcza przy białym tle, przy ciemnych kolorach ćwierkania prawie nie słychać, ćwierkanie również zmienia swoje natężenie i częstotliwość w zależności od odświeżania i rozdzielczości. Czego to może być przyczyna, czy już teraz należy oddać go do naprawy? A! I jeszcze coś, kiedyś jakiś rok temu zdażało się że monitor potrafił strzelić sobie, obraz gasł na ułamek sekundy i pojawiał się na nowo.
    Pojawiło się jeszcze falowanie krawędzi bocznych (tylko lewa strona) przy dużych jasnych oknach np. explorator, w dużych rozdzielczościach od 1024x768 w górę i to też nie zawsze.
  • Poziom 11  
    Cześć,

Czy ubocznym działaniem układu PFC nie jest podwyższanie napięcia na kondensatorze ? Moim zdaniem tak. Kondenstator jest na 450V. Ceny takich kondziorków są wysokie - nie kładli by 450V zamiast np. 380V bez powodu... (odprostowane 230V AC powinno dawać ok. 330V)

Pozdrawiam,
    Zbyszek
  • Spec od monitorów
    tak to dziala... likwiduje wahania napiecia sieci przez podwyzszanie napiecia wejsciowego do okreslonej wartosci
    stad kondensator na 450V
  • Poziom 2  
    witam.

Ja mam podobny problem z tym samym monitorem. tylko że brzęczy on cały czas (czy jest nagrzany czy nie) a w stanie uśpiena oprócz brzęczenia pojawia się ciche piszczenie.
    Monitor jest na gwarancji więc zastanawiam się co to może być i czy można w takim przypadku skorzystać z gwarancjii?
    Jak takie objawy wpłyną na dalszą pracę tego monitora?

Proszę o jakieś konkretne odpowiedzi.

Dzięki i pozdrawiam,
    Janusz.
  • Spec od monitorów
    nies do serwisu i nie daj sie z niego wypchac