Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nokia E51 po kąpieli nie uruchamia sie.

pavulon 09 Jul 2009 07:28 2810 9
 • #1
  pavulon
  Level 21  
  Witam, zapewne zwrócicie mi uwagę, że powtarzam tematy ale nie znalazłem podobnego.

  Wczoraj moja E51 wylądowała na dnie kanału w warsztacie samochodowym, w którym było dużo różnych olei zmieszanych z wodą. leżał tam z 15 min, po wyciągnięciu z cieczy od razu odłączyłem baterię. Po ok. 3h rozkręciłem, czyściłem i suszyłem suszarką.

  Obecnie telefon po naciśnięciu włącznika mruga raz diodą (lewy górny róg), po podłączeniu ładowarki dioda pali się ok. 1min. Zero reakcji, jedynie komputer wykrył telefon jako Nokia ROM.

  Zakładam, że telefon do wyrzucenia, ale czy można w jakiś sposób odzyskać z pamięci telefonu kontakty? Jest taka możliwość ?
 • Helpful post
  #2
  eslodowy
  Level 31  
  Najpierw telefon by było wyczyścić i to porządnie, bo w tym kanale pełno syfu było. Sądzę, że samo czyszczenie w wanience ultradźwiękowej i izopropanolu nie poradzi sobie z usunięciem smarów itd. Jeżeli telefon skomunikuje się z boxem wtedy można próbować sczytać kontakty albo wyciągnąć.
 • #3
  pavulon
  Level 21  
  Czyli najlepiej serwis ??

  Chyba, że ktoś ze Szczecina podejmie się tego oczywiście nie za darmo.
 • Helpful post
  #4
  eslodowy
  Level 31  
  Tak serwis, sam możesz wstępnie rozebrać i wymontować co się da z płyty (klawiatura, lcd, kamerka), najpierw wypłukać w wodzie destylowanej, potem kupić butelkę izopropanolu, zalać do słoika, włożyć płytę i zostawić na trochę co jakiś czas delikatnie potrząsając, by wypłukać syf. Najgorzej z tymi smarami i olejami, bo izoproanol z nimi sobie nie poradzi, a nie wiem czy np benzyna ekstrakcyjna nie będzie zbyt ostra dla płyty i nie zabije jej całkowicie. Możliwe, że już jest martwa, dlatego też pozostaje Ci liczyć na cud.
  Ewentualnie hardcore, wypłukać pod kranem, stara szczoteczka do zębów i DELIKATNIE z kapką płynu do naczyń poszorować, ale uważnie i delikatnie, by nie ukruszyć nic i/lub na trochę do słoika z kropelką lub dwoma płynu do naczyń, potrząsać, potem do wody destylowanej, następnie do izopropanolu i BARDZO DOKŁADNIE wysuszyć. Robisz oczywiście na własne ryzyko, może ktoś jeszcze podpowie jak pozbyć się smarów itd.
 • Helpful post
  #5
  piratten
  Level 27  
  najgorzej z układami które są pod "niezdejmowalną" osłonka... tam nie dostaniesz sie szczoteczką a i same ultradźwięki nie poradzą sobie z tym... trzeba by dremlem odciąc i przeczyścić...
 • #6
  pavulon
  Level 21  
  No właśnie, widać przez otwory bród i niestety nie ma dojścia.
 • #7
  abracadabra
  Level 13  
  cilit bang i po brudzie, pozniej niech polezy w izopropanolu trzeba dobrze splukac. Kiedys mialem zabetonowana nokie 6300 i wlasnie dzieki cilitowi udalo sie ja postawic;]
 • #8
  Orzel27
  Level 26  
  WD40 dobrze sobie radzi z opornym brudem, później płytkę trzeba wypłukać w czyś innym. Uwaga na mikrofon (prawdopodobnie i tak jest po nim), cilit też się sprawdza. Lutowane ekrany strsznie wszystko utrudniają.
 • #9
  pavulon
  Level 21  
  Niestety, pojechałem na myjnię i karcher'em pożądnie wypłukałem, wróciłem do domu i wrzuciłem do mirofalówki ale niestety dalej się nie uruchamia.


  A tak na poważnie to dostałem namiary do młodego chłopaka z naprawy tel. zawiozłem w czwarte 09.07 i tak do tej pory nic nie wiadomo. Może już dawno naprawiony i sprzedany :)
 • #10
  pavulon
  Level 21  
  wyglada to na uszkodzone TAHVO

  oraz kosc Flash, poniewaz nie przyjmuje pełnego CMT

  Takie info dostałem.
  Telefon do wyrzucenia.
  Dziękuję za rady.
  Temat można zamknąć.