Jest to zasilacz oparty na LM339N i DBL494. Otóż tak: 3 miesiące temu w tym zasilaczu wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne. Powód był taki, iż kilka z nich się wybrzuszyło. Po wymianie przez te 3 miesiące, nie było z nim żadnych problemów. Aż do teraz. Problem polega na tym. Iż po dłuższym wyłączeniu komputera (powiedzmy cała noc). I ponownym włączeniu, komputer bez problemu startuje. Ładuje się system ale.. Po 3-4 minutach zawiesza się całkowicie. Po odłączeniu mu zasilania i ponownym starcie już jest wszystko w porządku. I tak się dzieje za każdym razem dłuższego wyłączenia.
Napięcia zasilacza przy włączonym komputerze:
12.28-12,38
4.95-5.03
3.25-3.26
Stawiałem na uszkodzenie MoBo. Jednak po podmianie na starego Codegena 200W objaw ten nie występuje.
Postanowiłem pomierzyć napięcia już wyjętego zasilacza:
bez obciążenia (na sucho)
12V 11.79-11.83
5V 5.10-5.14
3.3V 3.09-3.12
Z obciążeniem linii 5V i 12V żarówkami samochodowymi 55W
12V 9.95-10.04
5V 4.95-4.97
3.3V 2.64V
Czy źle dokonuje obciążenia podczas pomiaru. Czy te wyniki wskazują na uszkodzenie zasilacza. Co ewentualnie jeszcze można w nim wymienić? I czemu zawsze po drugim starcie pracuje prawidłowo?
Dodano: 17lipca2009 11:50
Najprawdopodobniej rozwiązałem problem z podwójnym uruchomieniem.
W zasilaczu tym znajdują się 2 duże rezystory. Są wlutowane od strony wyjścia napięć. Musiały nagrzać się tak mocno. Że same się odlutowały z jednej strony. Po ponownym przylutowaniu. Wystąpił inny problem. Linia +12V podczas obciążenia komputera daje 12.51V. Co może być przyczyną ?
Napięcia zasilacza przy włączonym komputerze:
12.28-12,38
4.95-5.03
3.25-3.26
Stawiałem na uszkodzenie MoBo. Jednak po podmianie na starego Codegena 200W objaw ten nie występuje.
Postanowiłem pomierzyć napięcia już wyjętego zasilacza:
bez obciążenia (na sucho)
12V 11.79-11.83
5V 5.10-5.14
3.3V 3.09-3.12
Z obciążeniem linii 5V i 12V żarówkami samochodowymi 55W
12V 9.95-10.04
5V 4.95-4.97
3.3V 2.64V
Czy źle dokonuje obciążenia podczas pomiaru. Czy te wyniki wskazują na uszkodzenie zasilacza. Co ewentualnie jeszcze można w nim wymienić? I czemu zawsze po drugim starcie pracuje prawidłowo?
Dodano: 17lipca2009 11:50
Najprawdopodobniej rozwiązałem problem z podwójnym uruchomieniem.
W zasilaczu tym znajdują się 2 duże rezystory. Są wlutowane od strony wyjścia napięć. Musiały nagrzać się tak mocno. Że same się odlutowały z jednej strony. Po ponownym przylutowaniu. Wystąpił inny problem. Linia +12V podczas obciążenia komputera daje 12.51V. Co może być przyczyną ?