Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana chińskich głośniczków na coś mocniejszego.

psp360 30 Lip 2009 16:24 2104 17
  • #1 30 Lip 2009 16:24
    psp360
    Poziom 9  

Witam !

Jestem posiadaczem chińskich pierdziawek - Creative T3100.

Chce za ok 200zł nabyć jakieś stereo które nie zacznie pierdzieć już przy małej głośności jak to robią moje krety.

Jednym z moich priorytetów jest niezbyt duża wielkość (szczególnie szerokość) oraz mocny, miękki, nisko schodzący bas.
    Nie może być mniejszy niż w moich Creativach. A ten znowu założe się że wielu z was może zdziwić. (ale nie jakością ;))

Mam wzmacniacz Unitra PW3015, wiem że jest słaby, ale bardzo głośno słuchać nie mam zamiaru.
    Myślałem nad :

A)Altonami / Mildtonami
    B) Voice Kraftem (pamietajcie ze piszemy o 200zł oraz obecnego suba trzymam w szafie więc raczej i tak będzie to dla mnie kosmos :lol:)

oraz opcja bardziej kompaktowa :

C) Geniusy 2000x
    W nich najbardziej boje sie czy cos co jest droższe od moich kretów o 60zł naprawde jest dużo lepsze oraz czy będzie miało wystarczający bas ?. :cunning:

Obecnie mam w kompie integre, do zmiany w niedalekiej przyszłości a mój pokój to 3x3.

Pozdrawiam !

0 17
  • #2 30 Lip 2009 16:44
    Tomq
    Poziom 38  

Przeczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1382132.html

W ogóle to pytanie powinieeś zdać tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum154.html - proszę wiec niech jakiś mod go przeniesie.

Co do basu, te subwoofery z gł. koputerowych mają niewielki głośnik niskotonowy, strojone są wysoko (nie am z nich niskiego basu), więc pozorie może sie wydawać, że jest go dużeo. Nie wiem jak dużo tego basu odkrecasz przy słuchaniu, ale myślę, że więszkość dobrych kolumienek stereo w tej cenie raczej Cię nie rozczaruje. na pewno bas będzie bardziej zróżnicowany.

Z tego co wymieiłeś to tylko te Altony/Mildtony są warte uwagie, reszty nawet nie ruszaj.

Ewentualnie kup coś z microlabów -http://www.infosoft.pl/product.php?id=112392&categorie=289
    http://www.infosoft.pl/product.php?id=200047&categorie=289
    mają onę tą zalete, że nei potrzebują wzmacniacza. to monitorki aktywne.

Za około 250 zł zrobiłbyś coś takiego:Zmiana chińskich głośniczków na coś mocniejszego. grałoby bardzo ładnie, z basem też nieźle, myślę że warto dołożyć do nich.

Z gotowych ewentualnie jeszcze coś Heco lub yamaha.

0
  • #3 30 Lip 2009 16:46
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Lip 2009 17:38
    Tomq
    Poziom 38  

Dlatego proponuje autorowi rozszerzenie budżetu i zrobienie samodzielnie kolumn/monitorków. Zestawu audio nie wymienia się co roku i sam zobaczysz, że nie będziesz żałował wydanych an to pieniędzy. Przypuśćmy, że kupisz kolumny, a potem będzie jakiś przypływ gotówki - pieniędzy już w nie żadnych nie włożysz. W rzypadku kolumn DIY można poczekać z wykończeniem na lepsze czasy - niepomalowane/nieoklejone/nieofornirowane zagrają tak samo dobrze jak wykończone w 100%.

0
  • #5 30 Lip 2009 20:12
    psp360
    Poziom 9  

W sumie zaciekawiliście mnie pomysłem na zrobienie kolumn samodzielnie, dodatkowo miałbym jakieś zajęcie na wakacje i zapewne satysfakcje że zrobiłem je sam ;)

Tylko tak sobie myślę, że nie mam do tego odpowiednich narzędzi.

Ani frezarki / szlifierki / płynów / farb.

jedyne co mam to młotek, kombinerki, brzeszczot i lutownica więc troche słabo ;)

więc co mi pozostaje ?

Altony / Mildtony / solo 1 / solo 2

a jeszcze Geniusy 2000x, są słabsze od solówek ?

I szczerze wolałbym coś aktywnego i nie tak wielkiego jak Altony.

VK się nie tykać bo słyszeliście je ? pamietajcie ze przesiadam się z T3100 z subwooferem włożonym w biurko, więc nie oceniajcie ich przez pryzmat innych, droższych kolumn tylko tychże właśnie pierdziawek ;)

0
  • #6 30 Lip 2009 21:58
    Tomq
    Poziom 38  

Co do:
    -geniusów: http://forum.pclab.pl/t377093.html
    -innych kolumn , weź pod uwagę Infinity: RS 2001, jeden z forumowiczów poleca je w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1382132&sid=94426c71ebd282802963e16ef9125c39 (ostani post z linkiem do "recenzji")
    - robienia kolumn, przydałaby się jeszcze tylko wiertarka. http://wortal.majsterkowicza.pl/artykuly/porady/21-kolumny-faq.html
    -mildtonów/altonów - poproś moderatora żeby przeniósł ten temat do podforum HiFi/Co kupić, napewno ktoś znający sie na starszych kolumnach Tonsial by je zaopiniował, z tego co zauważyłem to raczej dość często polecane kolumy.
    -voice kraft - ma opinie niszowej marki. Posiadacze kolumn VK zwykle stwierdzają, że wyraźnie widać, że to kolumny "robione po kosztach". Niska jakość materiału, przetworników, słabe wykorzystanie zasad akustyki (m.in złe rozmieszczanie głośników w kolumnach), często brak zwrotnic, i przykuwający oczy wygląd.

Nie wiem pod jaką skalą oddziaływania pierwszego wrażenia była osoba opisująca te infinity ( http://www.forum.filmowo.net/viewtopic.php?p=7994 ), ale chyba to byłoby najsensowniejsze rozwiązanie.

0
  • #7 30 Lip 2009 22:29
    psp360
    Poziom 9  

To teraz moja kolej ;p

Co do :

geniusów - autor recki mało wspomniał a basie jako takim w piosnekach tylko coś o THX, boje sie ze bedzie go za mało jak dla mnie. Chociaz mógłbym mysleć też o dokupieniu subwoofera VK za 350zł.

robienia kolumn - mysle ze jednak wiertarka to wciaz za mało. Przydałoby sie cos do wycinania otworów no i wprawy której nie mam.

altonów / mildtonów - szczerze to nie chciałbym takiego wielkiego czegoś mieć w pokoju

VK - jakosc moze nie najlepsza jak to we wszytskim co made in china ale duzo osób twierdzi ze to dosyć dobre kolumny (mysle ze podobnie by było dla mnie)

Infinity - akurat tych z recenzji na allegro nie ma, są tylko jakieś 4 sztuki za 750zł oraz odpowiednik tych słabszych czyli Reference 1i ale są za 350zł.

W tej chwili najbardziej skłaniałbym się do Geniusów, jednak nie wiem czy ich bas bedzie wystarczający (nie mniejszy niż w T3100) oraz jak się mają w porównaniu z SOLO 1 / 2 :?:

0
  • #8 31 Lip 2009 09:45
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 31 Lip 2009 13:57
    psp360
    Poziom 9  

Spróbować może bym i spróbował ale niestety nie wiedziałbym nawet gdzie zanieść wyliczone już i narysowane rysunki. Nie znam żadnych stolarzy w okolicy ani nic w tym rodzaju, podobnie jak z tym gdzie to zamówić itp.
    Myślę że byłoby ciężko.

W obecnej chwili najbardziej podobają mi się VK oraz geniusy z tym że bardziej bym szedł w stronę Geniusów.

Co do Infinity, w sumie to chętnie bym je kupił ale na allegro koleś sprzedaje tylko komplet dwóch zestawów za 750zł. Chyba że by puścił pojedynczy zestaw, ale zeby sie zmiescic w 250zł pewnie mógłbym liczyć na ten model ze słabszym basem. Także sam nie wiem ;p

0
  • #10 31 Lip 2009 14:18
    zukzukzuk
    Poziom 20  

I nie dowiesz się co robić! Sam musisz ZADECYDOWAĆ!

Nie porównuj brzmienia kolumn komputerowych z ówczesnym, dobrym audio.
    To nie ma sensu.

0
  • #11 31 Lip 2009 15:13
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Park maszynowy musi być, chociaż wcale nie koniecznie tak rozbudowany...
    Płyty na obudowę można zamówić już pocięte (tylko musisz się wykazać zdolnościami matematyczno-rysunkowymi ; aby narysować dokładnie co ma być wycięte, uwzględniając np. grubość płyty itp.)

Niekoniecznie. Jeśli kolega zdecyduje się zrobić kolumienki, mogę mu wyrysować wymiary każdej płyty, oczywiście po wstępnym ustaleniu ich wielkości. Jeśli ktoś nie ma zdolności które pozwalają stworzyć plan bryły sześciennej na papierze to warto poprosić, nawet i na forum, o pomoc. Oprócz pokaźnego grona osób które zaczęłoby pisać, że jesteś leń, znalażłby się ktoś kto "poprowadziłby Cię za rękę"

Cytat:

oraz namówić stolarza, żeby zrobił to dokładnie... (i to największy problem jest... ).

Niekoniecznie. Płyty można kupić już do cięte w markecie budowlanym (obi, nomi, castorama, etc) i o precyzje nie ma się co martwić - dysponują tam maszynami tnącymi z dokładnością do ok 0,5 mm. Stolarza bym odradzał, chociażby, że w przeciweństwie do w/w sklepów nie zrobi tego za darmo...

Cytat:
    Jedyne z narzędzi jakie będzie potrzebne (prócz młotka i wkrętaka) to wyrzynarka do otworów.

Niekoniecznie. Wiertarkę zaproponowałem włąśnie do wycinania otworów. Zapomniałem dodać, że będzie potrzebny jescze pilnik do drewna (około 7 zł).

Rysujemy okręgi w miejscach otworów, nawiercamy około 5-10 mm wiertłem po wewnętrznej wzdłuż tych linii otwory (gęsto, jeden przy drugim), a następnie wybijamy młotkiem wewnętrzny okrąg. Pozostaje jeszcze tylko wyrównanie pilnikiem krawędzie i w ten sposób powstaje elegancki otwór. Z wyrzynarką jest ten problem, że małe otwory (np pod BR lub terminal) ciężko jest równo wyciąć (mały promień skrętu). Wiertarkę można pożyczyć od sąsiada/kolegi, to raczej popularne elektronarzędzie ;)

W warunkach domowych nawet z frezami nie byłoby zbyt dużego kłopotu - wystarczy kupić na frontową ściankę płytę MDF - jest bardzo łatwa w obróbce.

Cytat:

Znacznie poważniejszym problemem jest brak doświadczenia

Również uważam, że nie ma innego sposobu by je zdobyć. A satysfakcja z własnoręcznie wykonanej, przyjemnie grającej konstrukcji - bezcenna.

Wszystkie powyższe komentarze oparte o własne doświadczenie z budową kolumn. Pozdrawiam.

0
  • #12 31 Lip 2009 16:00
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 31 Lip 2009 18:08
    psp360
    Poziom 9  

Słuchajcie, ja nie pisze że nie chce zrobić tego sam, ale jest kilka kłopotów. Jak pisałem, nie wiem czy w moim mieście jest wogóle jakikolwiek sklep w którym kupie takie płyty, ktokolwiek kto mi to wytnie na zamówienie. Nie mieszkam w duzym mieście i nie ma tu żadnego Obi castoramy czy innego sklepu w tym rodzaju. Jedyne co jest to tartak pod miastem w którym nie mam mowy o precyzyjnym cięciu co najwyzej o deskach do pózniejszego samodzielnego wykańczania.

Więc jak sami widzicie naprawde nie mam do tego warunków. Do tego dochodzi mój niezbyt mocny wzmacniacz i niski budżet, co skutecznie zachęca mnie do kupienia gotowego zestawu.

Mogę pojeździć po mieście i poszukać jakiegoś zakładu stolarskiego, wiertarkę mógłbym pożyczyć, to akurat duży problem nie jest, ale nie wiem ile by było roboty z tym,

a jakbym miał taką koronkę do cięcia drewna, to by było ok ? Tylko znowu bym nie wiedział jakie wymiary musze mieć to juz bym musiał wiedzieć jakie wymiary by miały głosniki i kolumny wymiary.

I ile by kosztowały mnie takie głośniczki oraz orientacyjnie ogólny koszt budowy ?

Bo mam taki problem jeśli bym się zdecydował na podłogówki.
    Zmieściłbym je jakoś ale tak że siedząc w miejscu odsłuchu jedna kolumna była by praktycznie za mną a druga 1,5 metra dalej również przy ścianie za mną.

A takie Geniusy stawiam na biurko i moge ich uzywac równiez w grach oraz filmach.

No chyba ze bym zrobił konkretne przemeblowanie co byłoby trudne (wielkie szafy).

Sam już nie wiem co robić i co o tym myśleć, jestem w kompletnej kropce. Z jednej strony chce mieć własnej roboty kolumny, z drugiej nie mam do tego warunków i dogodnego miejsca na nie.

0
  • #14 02 Sie 2009 22:52
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    a jakbym miał taką koronkę do cięcia drewna, to by było ok ? Tylko znowu bym nie wiedział jakie wymiary musze mieć to juz bym musiał wiedzieć jakie wymiary by miały głosniki i kolumny wymiary.

GDN około 13 cm otwór, gdwk ok 9cm, Br około 5 cm

Cytat:
    I ile by kosztowały mnie takie głośniczki oraz orientacyjnie ogólny koszt budowy ?

Zależy jakie bo jest kilka opcji.
    -Najpopularniejsza (i to chyba będzie najlepsze wyjście...) - STX GDN 14-100-8 SCX + STX GDWK PJ - 2* 38 zł + 2* 27 zł - około 140 zł
    -Tonsil 34/40/2 + gdwk 10/80/7 - 2 x 44 + 2 * 33 - lepiej na basie, średnie tony porównywalnie, wysokie tony gorsze (ale... http://www.audiostereo.pl/Tonsil_GDWK10807_inne-97-2114-18.html )
    -TVM arn 150 + stx PJ - na basie jak u 13' tonsila, może nieco niższy, ale bardziej przeciągły, wysokie tony - ok. Pj cieszy się b. dobrą opinią w tym przedziale cenowym. 2 x 40 zł + 2 x 27 zł
    -TVM ARZ 6608 - szerokopasmówki. Słabo z wysokimi tonami, znakomita przestrzeń i średnie tony i wokale, gdy jest w obudowie typu horn ilość basu porównywa z w/w, jednak w klasycznej zamkniętej będzie go najmniej z wymienionych tutaj zestawów, jednak będzie "szybki", "żywy". (Osobiście jestem fanem takiego rodzaju basu - moim zdaniem obudowy zamkniętej nic nie przebije, ale to taka dygresja na marginesie). Koszt 2 x 35 zł. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ght=6608&sid=0c43f4717d8031c112d3cd92eaab5b86
    Wszystkie (oprócz ARZ) w około 9-11 litrowych obudowach.

Zwrotnice - 50-90 zł za parę (zależy od zestawu i części z których zostały wykonane).

Obudowa - płyta wiórowa na monitorki (tzn kolumienki około 10 litrowe) to jakieś 20zł (za płytę na metrowe kolumny podłogowe zapłaciłem 36 ł, oczywiście pocięta już).

Okleina - też koło 20-30 zł, na kolumne stojącą - około 45 zł. Fornir wyszedłby nieco drożej, bo dochodzi koszt kleju i lakieru.
    Alternatywą będzie wyszlifowanie obudowy drobnym papierem + czarna farba + lakier. Też ładnie się prezentuje.

+ kable - około 8-15 zł

+ Rurki BR - około 5 zł/szt.

Znalazłoby się więcej zestawów, jednak droższych...

Cytat:

Bo mam taki problem jeśli bym się zdecydował na podłogówki.
    Zmieściłbym je jakoś ale tak że siedząc w miejscu odsłuchu jedna kolumna była by praktycznie za mną a druga 1,5 metra dalej również przy ścianie za mną.

Takie rozwiązanie odpada. Kolumny muszą być w równej odległości od słuchacza, z przodu.
    Cytat:

A takie Geniusy stawiam na biurko i moge ich uzywac równiez w grach oraz filmach.

To już Twój wybór:)

Cytat:

Sam już nie wiem co robić i co o tym myśleć, jestem w kompletnej kropce. Z jednej strony chce mieć własnej roboty kolumny, z drugiej nie mam do tego warunków i dogodnego miejsca na nie.

Przemyśl to na spokojnie. Pozdrawiam.

0
  • #15 02 Sie 2009 23:15
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Zdaje się, że miało być tak:
    "Chce za ok 200zł nabyć jakieś stereo które nie zacznie pierdzieć już przy małej głośności jak to robią moje krety."

Tymczasem ile setek wychodzi z Twojego wyliczenia ? Może pomożesz? Nie chcę popełnić błędu (nie znam się na szczegółach). Ale suma samych elementów do budowy kolumn wydaje się być dość znaczna.
    Za 5 stów i więcej można kupić niezłe, stare skrzynki z nieco lepszymi głośnikami od tych, które wymieniłeś (takoż i brzmieniem całości).
    A i wyglądały będą pewno lepiej niż samoróby, mimo upływu lat.

W ogóle o jakim metrażu do nagłośnienia mówimy?

Pozdrawiam.

0
  • #18 05 Sie 2009 03:20
    psp360
    Poziom 9  

Trochę mnie nie było na forum a i tak ta aukcja się skończyła. Mój budżet powiększył się do ok 300zł, ale na allegro są obecnie Space 86 z oryginalnymi głośnikami i chyba na nie zapoluję.

A jeszcze jak się mają te Space 86 do New Mildton 80 ?

0