Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DYI przenośne oświetlenie na bazie aku samochodowego

tomekkos 02 Wrz 2009 11:02 2165 19
  • #1 02 Wrz 2009 11:02
    tomekkos
    Poziom 8  

Witam.

To mój pierwszy aktywny występ na forum. Z elektryką / elektroniką nie mam zbyt wiele wspólego, chociaż kompletnie zielony też nie jestem.

Problem jest następujący. Chcę zrobić sobie przenośny zestaw światła pomocniczego ciągłego w fotografii, tak by można go było postawić gdzieś (np. w terenie) gdzie jest ciemno, włączyć i mieć w miarę oświetloną scenę tak by złapał AF, by można było cokolwiek tam zobaczyć, poprawić itp. Nie chodzi o oświetlanie całej sceny i nie jest do oświetlenie docelowe - docelowym jest błyskowe, które niestety nie posiada świateł modelujących. Wydaje mi się że dobrze skierowane światło takie jak w samochodzie (długie ew. krótkie) oczywiście ustawione na statywie z odpowiednim odbłyśnikeim byłoby ok w sensie jasności.

I teraz chciałem to zrobić na bazie akumulatora samochodowego (stosunkowo niewielki, trochę ciężki ale trudno). Czy instalacja oparta na żarówce samochodowej typu H4 i jakimś kulistym odbłyśniku da radę? Ile takie coś jest w stanie pracować bez przerwy? Zależy mi na pracy w okolicach 1-2h.

Da się coś takiego zrobić? Czy gadam kompletne głupoty? Może jakiś inny sposób?

Z góry dzięki za informacje i pomoc.

0 19
  • Filament
  • #2 02 Wrz 2009 11:10
    Hucul
    Poziom 39  

Da się to zrobić . Możesz wykorzystać gotowe lampy od samochodu lub ciągnika , odpadnie Ci konstruowanie obudowy , odbłyśnika .
    Czas pracy zależy od mocy zastosowanych żarówek i pojemności akumulatora .
    Przykładowo żarówka 55W na akumulatorze 52Ah powinna świecić około 10 godzin - oczywiście na nowym , do pełna naładowanym akumulatorze :D

0
  • Filament
  • #3 02 Wrz 2009 11:11
    xanio
    Poziom 27  

Akumulator nie typowy samochodowy tylko żelowy

0
  • #4 02 Wrz 2009 12:01
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Żarówka H4 60/55W, będzie pobierać prąd o wartości 5A - dla włókna 60W, 4,5A dla włókna 55W, oraz 9,5A (oba włókna).
    Akumulator (żelowy - coby się nie wylał, waga 4kG) o pojemności 12Ah zapewni czas pracy:
    około 2 godzin przy włóknie 60 lub 55W i około 40 minut przy obu włóknach włączonych jednocześnie.

0
  • #5 02 Wrz 2009 12:18
    tomekkos
    Poziom 8  

Super, dzięki wielkie za informacje.
    Pytanko jeszcze takie. Czy to jest najlepsza (w sensie wydajności/czasu/jasności itd) opcja? Czy istnieją jeszcze jakieś inne rozwiązania?
    W swojej niewiedzy zastanawiałem się też nad wykorzystaniem lamp podobnych do tych jakie są używane w połączeniu z czujnikami ruchu np. przed domami mieszkalnymi. One są już gotowe z odbłyśnikami i regulacją kąta. Czy tego typu coś w jakiś sposób da się ożenić z zasilaniem z aku i uzyskać z tego spełniający wymagania zestaw?

0
  • #6 02 Wrz 2009 12:25
    Hucul
    Poziom 39  

tomekkos napisał:
    ...W swojej niewiedzy zastanawiałem się też nad wykorzystaniem lamp podobnych do tych jakie są używane w połączeniu z czujnikami ruchu np. przed domami mieszkalnymi. One są już gotowe z odbłyśnikami i regulacją kąta. Czy tego typu coś w jakiś sposób da się ożenić z zasilaniem z aku i uzyskać z tego spełniający wymagania zestaw?

Jeśli znajdziesz do nich żarówki na 12V to tak , zabawa w przetwornice na 230V nie ma już sensu .

0
  • #7 02 Wrz 2009 12:31
    Darrieus
    Poziom 38  

Przenośne wyklucza się ze słowem "samochodowy" ;) Bo to dobre 10kg jak nie lepiej.
    W ogóle halogen jako źródło światła w tym wypadku to pomyłka 100-lecia.
    Są żarówki LED na 12V o mocy 1-5W, świecą bardzo przyzwoicie a pobór prądu 20 razy mniejszy, można wtedy spokojnie zastosować akumulator żelowy 7Ah i to już będzie jako tako przenośne. (pomimo akumulatora 7Ah poświeci dłużej jak taki halogen na akumulatorze samochodowym)

0
  • #8 02 Wrz 2009 12:31
    forestx

A może halogeny samochodowe - takie wiszące pod zderzakiem?

0
  • #9 02 Wrz 2009 13:37
    tomekkos
    Poziom 8  

Hm... o LEDach słyszałem takie coś, że może i są one wytrzymałe i oszczędne, ale z jasnością u nich kiepsko, a ja jednak kawałek "bałaganu" muszę oświetlić światłem o przyzwoitej jasności.
    Czy może mam stare dane?

0
  • #10 02 Wrz 2009 13:44
    Hucul
    Poziom 39  

LED to wygodne i prawdziwie "przenośne" źródło światła , ale by uzyskać taki strumień jak z samochodowego halogenu 55W to tych LEDów trochę potrzeba . Jeśli koszty zakupu oświetlenia są mniej ważne od mobilności systemu polecam LEDy :D

tomekkos napisał:
    A jesteś w stanie jakoś orientacyjnie powiedzieć ile i jakich zabawek potrzeba i jaki to koszt tak mniej więcej?
    W tym niech Ci pomogą fachowcy od światła , bo ja na codzień innymi rzeczami się bawię :D

0
  • #11 02 Wrz 2009 13:47
    tomekkos
    Poziom 8  

A jesteś w stanie jakoś orientacyjnie powiedzieć ile i jakich zabawek potrzeba i jaki to koszt tak mniej więcej?

0
  • #12 02 Wrz 2009 19:39
    Darrieus
    Poziom 38  

Dioda 1W/12V (żarówka LED) - 11zł wydajność jak 20W zwykła żarówka
    Jak kupisz takie 4 to powinieneś być zadowolony.
    Pobór prądu jednej takiej żarówki ok 0,1A
    Czyli 4 żarówki na akumulatorku 7Ah będą świecić prawie dobę.

Wiesz pewnie jak świecą małe lampki na biurko (halogeny 12V z wbudowanym transformatorkiem) one mają 20W, podobnie świeci taka dioda 1W, teraz sobie wyobraź jak będą świecić 4 sztuki.....

0
  • #13 02 Wrz 2009 19:46
    prezeswal

Przenoszę z "Urządzenia elektroniczne DIY pomysły, problemy".

0
  • #14 02 Wrz 2009 23:07
    pol102

Ledy mimo wszystko mają taką własność, że ich światło nie jest ciepłe...

0
  • #15 03 Wrz 2009 11:31
    tomekkos
    Poziom 8  

Akurat temperatura barwowa światła nie ma tutaj decydującego znaczenia.
    Pytanie tylko czy takie żarówki 1W nawet w grupie powiedzmy 4 są w stanie oświetlić kawałek terenu. Czy jeśli LEDy to trzebaby iść w te ok 5-8W mocy.
    Jeszcze taka sprawa. Czy LEDy od razu po włączeniu mają pełną jasność? Czy trzeba czekać jakiś czas?

0
  • #16 03 Wrz 2009 11:39
    xanio
    Poziom 27  

Ledy akurat świecą od razu na max. Co do stopnia oświetlenia to myślę, że nic nie zastąpi empirycznego sprawdzenia.

0
  • #17 03 Wrz 2009 17:39
    cirrostrato
    Poziom 36  

Na ostatnim weselu (nie moim) kamerzysta miał na kamerze zamocowane ,,coś" diodowego,gdy nie filmował to płytka (ok.10x10cm) świeciła nieźle a jak włączał nagrywanie to już świeciła naprawdę mocno,gość nie miał żadnego kabelka(sieć) ciągnionego za sobą,ślub ok.1godz a on źródeł zasilania nie zmieniał a i nagrywał prawie na okrągło.Myślę,że jedynie cena tego ,,świecidełka" może być przykra.

0
  • #18 04 Wrz 2009 10:08
    tomekkos
    Poziom 8  

To może być ciekawe urządzenie, ponurkuję w sieci za tym czymś.
    W między czasie znalazłem takie coś jak Żarówka LED MR16/12V DC z 60 diodami. Podobno można nią zastąpić 50-75W. Koszt ok 30zł za sztukę. Czy w takie coś próbować uderzać? Powiedzmy 3-4 szt takich lampek, umieścić to jakoś sensownie w większym odbłyśniku... Da radę?

0
  • #19 04 Wrz 2009 13:15
    xanio
    Poziom 27  

jeżeli to jest coś takiego jak to:
    https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=5747

to może być słaba (można oczywiście sprawdzić).

Zainteresuj się LED mocy: będzie drogo ale wydajnie

EDIT: oczywiście nie podpinaj takich LED mocy bezpośrednio do AKU: bez rezystora je spalisz i kilkadziesiąt złotych w plecy.

0