Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napięcie w gniezdzie bateryjki

golot 16 Cze 2004 23:19 1277 9
  • #1 16 Cze 2004 23:19
    golot
    Poziom 10  

witam podczas ostatniego grzebania w komputerach zaczęło mnie coś zastanawiać. jakie powinno być napięcie w gnieździe bateryjki (ta od podtrzymania biosu)
    chciałem dziś sprawdzić u siebie na kompie ale cos się pochrzaniło i nie będę próbował jeszcze raz

teraz wytłumaczę może czemu pytam
    chodzi o to że uruchomiłem płytę (notabene pytałem jak w niej lutować kondensatory) płyta po naprawie działa. ale że komp nie złożony do końca. zacząłem sprawdzać czy wszystko jest oki (tak dla pewności)
    i jak się odpalił wyjąłem bateryjkę (bateria nowa) i zmierzyłem napięcie na stykach w gnieździe. zdziwiłem się że napięcie to jest wiele mniejsze niż napięcie nominalne baterii. o ile dobrze kojarzę by ładować akumulator musi być podpięte do jego biegunów napięcie wyższe od nominalnego napięcie akumulatora.
    ale jeszcze nie koniec
    dostał się w moje łapy laptop (też pisałem) uszkodzony. i nieomieszkałem w nim zmierzyć napięć baterii i gniazda.
    i tu zgodnie z moją teorią napięcie w gnieździe było większe niż na baterii. choć też nie podobały ni się one (bat. ok. 2,85 gniazdo ok.2,95)

dziś próbowałem zmierzyć w ten sam sposób u mnie w kompie ale się zawiesił więc se odpuściłem

już kończę :)

teraz prośba do was
    czy ktoś wie jakie powinno być napięcie w gnieździe po wyjęciu baterii z płyty(ja normalnie odpalam kompa potem wyjmuję baterie z gniazda i mierzę napięcie miernikiem cyfrowym)??
    a drugie jak prawidłowo zmierzyć to napięcie, i czy ma sens sprawdzanie takich napięć, oraz jeśli można na co to wpływa ??
    wielkie dzieki za wszyskie odpowiedzi

0 9
  • #2 16 Cze 2004 23:31
    ACULA
    Poziom 34  

a od kiedy bateria to akumulator że trzeba ładować takim wielkim prądem??

0
  • #3 17 Cze 2004 09:35
    golot
    Poziom 10  

W takim razie jakoś nie bardzo rozumiem pojęcie prąd
    Dla mnie prąd to natężenie, czyli ampery
    A zębny zaistniało ładowanie potrzebna jest różnica potencjałów, czyli napięcie, więc jeśli napięcie bateryjki będzie wyższe niż napięcie jej podawane nie będzie się ładowała prąd będzie uciekał z baterii aż się ona rozładuje (przynajmniej tak jest z akumulatorami motocyklowymi i samochodowymi), jeśli do rozładowanego akumulatora podepniemy dobry to dzięki temu, że istnieje między nimi różnica potencjałów ich słabszy się podładuje kosztem tego bardziej naładowanego, a prąd ładowania będzie zależał od stopnia rozładowanie pierwszego itp..

No i co z tymi dwoma różnymi napięciami na dwóch płytach, na jednej napięcie 0,05 a na drugiej 2,85 (około)
    Czy może coś źle rozumuję może jest tam jakiś układ mierzący stan naładowania bat (tylko, po co) albo, co inne??

Proszę o konkretne odpowiedzi

i może jeszcze jedno akumulator to dla nie każde źródło energii elektrycznej które po wyczerpaniu mamy możliwość naładowania (odmiennie od ogniw jednorazowych), czyli wszystkie bateryjki zegarków czy te na płycie to akumulatory. a głównie chodzi mi o to czy te napięcia co mierzyłem mają na coś wpływ i jakie one powinny być ??
    Scalono dwa posty[h]

0
  • #4 17 Cze 2004 09:56
    artur00
    Poziom 25  

witam

Cytat:
    zmierzyłem napięcie na stykach w gnieździe. zdziwiłem się że napięcie to jest wiele mniejsze niż napięcie nominalne baterii. o ile dobrze kojarzę by ładować akumulator musi być podpięte do jego biegunów napięcie wyższe od nominalnego napięcie akumulatora.

jaki akumulator ????
    bateria na płycie jest tylko i wyłącznie do podtrzymania ustawień biosu, tj. utrzymuje napiecie na kostce biosu, aby po wyłączeniu kompa, ustawienia nie znikały!!!!
    ale o jakie ładowanie Ci chodzi nie mam pojęcia ? i jaki akumulator, na płycie nie ma żadnego akumulatora, no chyba żeby przyjąć że kond. elektrolityczne to akumulator :)

Pozdrawiam
    artur

0
  • #5 17 Cze 2004 09:58
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Acula napisał:

Jak możesz naprawiać kompy nie wiedząc, że bateria w kompie nie jest ładowana. Patrz wyżej. I to ona zasila / podtrzymuje/ BIOS a nie odwrotnie.
    Typowe napięcie takiej baterii to 3V.

0
  • #6 17 Cze 2004 10:58
    golot
    Poziom 10  

wiem do czego służy ta bateria (dla mnie to mały akumulator, bo można doładowac :) ) tylko chodziło mi o to czy jest on ładowany skoro jesteście pewni że nie to oki, właśnie dlatego pytam.
    wyjaśniało by to różne napięcia na różnych płytach po wyjeciu baterii (akumulatora)

jeśłi mozna jeszcze coś w tym temacie to poproszę ale skoro nie jest ładowana na 100% to wszystko jasne
    akumulator: ogniwo elektryczne które można doładowac (bateryjki na płycie można)
    bateria: np R20 (nie da się doładować :) )
    chociaż można też kilka akumulatorów nazwać bateri a (ogniw :) )

a że jestem dociekliwy to chyba dobrze co ? :)

dzięki

0
  • #7 17 Cze 2004 11:00
    ACULA
    Poziom 34  

hefid napisał:
    Acula napisał:

Jak możesz naprawiać kompy nie wiedząc, że bateria w kompie nie jest ładowana. Patrz wyżej. I to ona zasila / podtrzymuje/ BIOS a nie odwrotnie.
    Typowe napięcie takiej baterii to 3V.

wydawało mi się że napisałem jasno:
    "od kiedy bateria to akumulator"

wiem że bateria w kompie nie jest ładowana dlatego myślałem że jedno zdanie stwierdzające że jest to bateria wystarczy za wszystkie odpowiedzi

Golot-> ślizgasz się po grząskim grunciem, niektóre bateria rzeczywiście mozna ładować niewielkim prądem są specjalne ładowarki w odpowiedniej cenie. Poszukaj na forum. Ale to nie zmiania faktu że bateria to bateria a akumulator to akumulator.
    Z powodu możliwości przedłużenia życia niektórym rzeczom (częstro dziwnymi sposobami) nie mozna nazwać ich od razu wielorazowego użytku

0
  • #8 17 Cze 2004 11:57
    golot
    Poziom 10  

Cytat:
    ... bateria w kompie nie jest ładowana dlatego myślałem że jedno zdanie stwierdzające że jest to bateria wystarczy za wszystkie odpowiedzi

... niektóre baterie rzeczywiście mozna ładować niewielkim prądem są specjalne ładowarki w odpowiedniej cenie... Ale to nie zmiania faktu że bateria to bateria a akumulator to akumulator...

takiej odpowiedzi oczekiwałem dzięki
    przyjmuję że ten mój akumulatorek jest baterią :D Dzięki za wytłumaczenie.

0
  • #9 17 Cze 2004 13:11
    greku69
    Poziom 20  

dodam tylko ze po wylaczeniu kompa bateria zasila bios zeby ustawienia nie poszly sie pszejsc ...
    bios jest koscia cyfrowa zasilana wiec na99% napieciem 5V i minimalnym pradem tak ze do podtrzymania tego ukladu wystarczy spokojnie 3V i tak minimalny prad ze bez ladowania tej baterii utrzyma bios dlugo ....
    a napiecie w gniezdzie jest mniejsze zeby nie roz......lo baterii z powodu przeladowania
    jesli do samego ukladu znalezc wlasciwosci to jest napisane wszystko V,A potrzebne do zasilania i w stanie czuwania
    pozdrawiam

0
  • #10 17 Cze 2004 13:32
    golot
    Poziom 10  

greku69 napisał:
    dodam tylko ze po wylaczeniu kompa bateria zasila bios zeby ustawienia nie poszly się pszejsc ...
    bios jest koscia cyfrowa zasilana wiec na99% napieciem 5V i minimalnym pradem tak ze do podtrzymania tego ukladu wystarczy spokojnie 3V i tak minimalny prad ze bez ladowania tej baterii utrzyma bios dlugo ....
    a napiecie w gniezdzie jest mniejsze zeby nie roz......lo baterii z powodu przeladowania
    jesli do samego ukladu znalezc wlasciwosci to jest napisane wszystko V,A potrzebne do zasilania i w stanie czuwania
    pozdrawiam

dzięki to już wszystko mi wyajśniło i to bardzo konkretnie

wielkie dzięki o to mi chodziło

pozdrawiam

0