logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Corsa D 2009 - Jak wymienić żarówki H7 w światłach mijania?

Viking13 22 Paź 2009 10:28 84191 18
  • #1 7159945
    Viking13
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 10
    Witam,

    Sprawa -wydaje się- trywialna.

    Otóż potrzebuję wymienić żarówki w lampach mijania w corsie d -2009 r. prod. i pomimo sporego doswiadczenie z mechaniką mam kłopot.
    Żarówki po prostu świecą "tak sobie" i zapodamy nightbraker osram (pewnie bez rewelacji , ale może cokolwiek się polepszy...)

    Do rzeczy: Kłopot z tym, że w tym wymyśle niemieckiej motoryzacji wymiana żarówek prosta nie jest. Wizja lokalna wskazuje, że z prawej strony mam wykręcić kompletną puchę filtra powierza i tutaj jest zrozumiale. Z lewej z kolei wypada wyciągnąć akumulator (też bez problemu) i sprzynkę bezpieczników (łolaboga, jak to zrobić ?)

    Skrzynka jest na zatrzaskach, dwa wypiąłem, ale nadal coś trzyma...


    Czyktoś z Was wymieniał żarówki w przeklętej corsie d ?

    Acha -dla upewnienia się -w śwatłach mijania tam są h7 ?
  • #2 7162176
    WITEK1952
    Poziom 28  
    Posty: 1161
    Pomógł: 75
    Ocena: 388
    Witam. Sprawdź czy w nadkolu nie ma takiej plastykowej klapki. Potem gumowa osłonka i wykręcasz żarówkę. Pozdrawiam.
  • #3 7162224
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 6492
    Pomógł: 242
    Ocena: 1377
    Trzeba bezpieczniki wyjąć, albo ich klapke a jak długie padły to i wlew do spryskiwaczy.
    Wymien w garażu wszystkie żarówki bo jak jedna padła to i druga jest w planach.

    Jak padną na drodze to kicha z wymiany.
  • #4 7162256
    ELEKTRONIK1994
    Poziom 12  
    Posty: 30
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    A tam z tyłu powinna być takadźwignia
  • #5 7162268
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 6492
    Pomógł: 242
    Ocena: 1377
    ELEKTRONIK1994-- widziałeś to auto?
  • #6 7162489
    WITEK1952
    Poziom 28  
    Posty: 1161
    Pomógł: 75
    Ocena: 388
    Ostatnio tym się bawiłem. Żarówka jest H7.
  • #7 7163994
    Viking13
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 10
    dziękuję wszystkim za podpowiedzi,

    WITEK1952, czyli zdjąć koło, zby dostać się do klapki i nie muszę wykręcac tych nieszczęsnych bezpieczników ? - cały czas mowa o lewej stronie.
  • #8 7166510
    WITEK1952
    Poziom 28  
    Posty: 1161
    Pomógł: 75
    Ocena: 388
    Witam. Nie zdjąć tylko skręcić do oporu kierownicą. Klapka jest prostokątna. Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.
  • #9 9030998
    mlutek
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 22
    Hej Witam Sorki, ja takze mam problem z wymiana żarowki w Corsa D, czy faktycznie po lewej stronie w zakolu jest ta klapka? i bedzie mozna wymienic żarowkę swiatła mijania? czy tez mysze sie gimnastykowac od silnika, czyli bezpieczniki i chyba spryskiwacz? jeszcze nie ogaldalem co sie dzieje ale po tym co tutaj czytam troche sie obawiam czy aby sobie poradze i nie ebde musial wybulic w serwisie 65zl wymiana + koszt zarowki. dzieki pozdrawiam
  • #10 9031421
    Andiv
    Poziom 32  
    Posty: 2183
    Pomógł: 141
    Ocena: 451
    Od góry 20 min. roboty, zdjąć osłone bezpieczników i palce grzebalce.
  • #11 9032383
    mlutek
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 22
    Hej, dzieki... a czy w nadkolu nie ma takiej plastykowej klapki. jak pisze tutaj jeden z kolegów:)? ...czy nie bedzie dla mnie prosciej wyjac gumową osłonke i wykręcic żarówkę. Co prawda zdjecie pokrywy bezpieczników nie wygada mi tragicznie, ale sie obawiam czy zdjecie żarówki i wpasowanie nowej nie ebdzie sprawiało zbytniej trudnosci...Pozdrawiam
  • #12 9239063
    mlutek
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 22
    hej , a jeszcze mi powiedzcie jak dobrze wpasowac zarowke w oprawke? wydaje mi sie ze zle sie wpasowała i nie do konca jest wsadzona. Co prawda siedzi w oprawce ale sie obawiam zeby sie nie znowu nie poluzowała.
    czy nalezy wlozyc, wpasowac do Corsa jezyczkiem do gory czy do dołu. Poprzednio zmienilem w lewym reflektorze ale po miesiącu okazalo sie ze skrecila w lewo i wyszla z oslonki . do lewego reflektora to trudnos ie dostac. raczej bez wyjecia skrzynki ebzpiecznikow nie ma mozliwosci wlozenia reki, Zdjalem co rpawda tylko wieczko bezpiecznikow bo wymontowac bezpiecznikow mi sie nie udalo, ale jakos nie bardzo mi sie udało wpasosc zarówke. Z prawej strony jak wymontowalem rure i całośc to troche bylo lepsze dojscie...
    Pisza w instrukcji aby wsadzac sama tylko zarowke, i dopiero pozniej ja podlaczac przewodami ale dla mnie to prawie niemozliwe, boje sie ze mi wypadnie z reki zanim wszystko wpasuje:) Tak weic jakie wy macie doswiadczenie z tymi wymianami.
    Byc mzoe musze kupic raz ejszcze jakeis lepsze zarowki skoro jakos nie chca trzymac te jezyczki Pozdrawiam
  • #13 9248237
    mariuszkot
    Poziom 12  
    Posty: 23
    Ocena: 24
    Z prawej strony wymienia się lepiej. Ściągnij rurę od filtru powietrza i podnieś całą skrzynkę z filtrem do góry. Żarówka po włożeniu musi się " zatrzasnąć" w gnieździe. Nie ma raczej możliwości żebyś włożył ją krzywo (chyba że wpychałeś ją na siłę to wtedy urywasz zatrzask który trzyma żarówkę i reflektor jest do wymiany) żarówki nie wykręca się ani nie przekręca trzeba tylko lekko pociągnąć za cokół w stronę chłodnicy i wychodzi .Potem wkładasz kostkę z przewodami do nowej, patrzysz przez reflektor czy jest dobrze włożona do gniazda i lekko ją naciskasz uslyszysz kliknięcie zatrzasku i gotowe. Jeszcze tylko "trochę" gimnastyki podczas zakładania plastikowej osłony lampy i po problemie.
    P.S Gdyby ktoś nie wiedział jak kasuje się inspekcję to podpowiadam,że tak samo jak w starszych corsach b i c
  • #14 9466528
    mlutek
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 22
    Hej Witam....
    Co prawda juz opanowalem wymiane zarowek, ale ponownie po ok 3-4 miesiacach jazdy mi sie przepaliły...
    W sumie sie nei dziwie gdyz byly to te najtansze kupione Norauto, jakas chinska produkcja.
    w sumie jakie zarowki polecacie do Corsa D? nie wiem czy warto przeplacac za te lepsze, ale jednoczesnie tez nie chcialbym sie bawic z wymiana co 3-4 miesiace.
    Pozatym mam jeszcze jeden problem...
    jak sobie radzicie z montazem osłonki reflektora.... mi sie wydaje ze zle ją zamontowalem gdyz nie do konca szczelnie przylega i chyba z tego powodu troche do srodka reflektora dostaje sie wilgoci....
    Co prawda udalo mi sie je wpasowac i załozyc zaczep ale druga czesc co wchodzi z zaczepem cos drga i sie rusza, chyba wiec nie wpasowala sie na zaczep... ale za cholere nie moge jej wpasowac Byc moze te oslonki nie sa szczelnie zamontowane i dlatego....
    Ktos mi mowil ze On wogole ich nei montuje, ale przeciez do srodka dostaje sie wilgoc i chyba z tego powodu szybciej sie przepalaja reflektory...
    Moze wiec mi powicie jakei znaczenie ma zalozenie tych oslonek
    dzieki pozdrawiam
    Mlutek
  • #15 9466642
    mariuszkot
    Poziom 12  
    Posty: 23
    Ocena: 24
    Na temat żarówek, to zależy na jakie trafisz. Ja mam "chińszczyzne" za 8 zł sztuka i jeżdżę już rok bez problemów. Natomiast co do osłony to jest sprawa podobna jak do wymiany żarówek. Najpierw musisz wsadzić pod kątem osłonę w plastikowy zaczep do gniazda, a potem zaczepić metalowy zatrzask . Jak się osłona rusza tzn. że nie trafiłeś w zaczep. Są z tym problemy bo przeszkadza uszczelka osłony , ale da się to zrobić. Na koniec jeszcze mała uwaga przy wymianie żarówek proszę uważać żeby nie wyciągnąć przez przypadek korektora wysokości świateł ( jest koło żarówki, przez przypadkowe przekręcenie wyjdzie z gniazda) żeby go potem zaczepić z odbłyśnikiem to się męczyłem 2 godz. Osłonki raczej załóż, reflektor jest wtedy uszczelniony i nie dostanie ci się syf i kurz do środka lampy .Odblaski z lamp bez osłonki nie są niczym zabezpieczone tak że jak osłon nie założysz to po pewnym czasie będziesz wymieniał lampy bo się zakurzą lub zmatowieją. Życzę powodzenia i nic na siłę.
  • #16 9548901
    mlutek
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 22
    Ok, dzieki w sumie jakos sobie poradzilem:).....
    Co prawda nie w tym temacie, ale moze mi ktos powie jak to jest z regulacją swiateł. Mam, wrazenie ze obecnie mi swieca za wysoko, albo sie myle:)
    Czy ustawienia sa regulowane automatycznie? jesli tak to w jaki sposób....
    Ja mam automat i sie włączaja samodzielnie, niezbyt mi sie to podoba, bo chcac wlaczyc zapalniczke, czy wycieraczki wlaczaja sie tez i swiatła....
    Z lewej strony mam co prawda pokretło ale Ono mi sie wydaje ze nie działa, są jakeis przyciski chyba do regulacji, ale nie zauwazylem zadnych zmian ustawienia swiateł. Przeciez w zaleznosci od obciazenia auta inaczej sie ustawiaja swiatła, w jaki sposob wiec sie One ustawiaja? a jesli automatycznie to od jakiegos czujnika obciazenia?
    Dzieki pozdrawiam
  • #17 12276860
    mlutek
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 22
    Hej, witajcie:)
    Ponownie przepaliła mi sie żarówka tym razem z prawej strony.( w Sumie już 3ci raz z prawej strony ) Niestety nie moge jej wyjąc, tak sie dziwnie zakleszczyla. Z tego co pamietam powinno sie delikatnie odciagnac w strone chlodnicy tak aby wyszlo z zastrzasku. Niestety nie chce w zaden sposob mi wyskoczyc, pomimo ze ją juz kiedys wyjmowalem, Ostatnio wymiana w ASO.
    Mam jeszcze jeden problem niestety zauważyłem ze chyba wyskoczyl mi takze korektor wysokości świateł.
    Byc moze byl on zle załozony, ale nie mam takiej pewnosci. bo jak wspomnialem poprzednio wymienial to mechanik z ASO , moze on cos namieszał.
    Ktos moze wie jak prawidłowo założyć ten korektor? Czy wtyk z glowką korektora powinien jedynie dotykac odblasku, czy tez byc wpasowany , wciśnięty w ten odtwor od swiatła. Nie bardzo moge sobie poradzic z wcisnieciem na miejsce. Moze ktoś z Was ma jakis pomysł, chodzi mi glwnie o wcisniecie tego korektora.
    Czy z lewej strony On takze wystepuje ( os strony kierowcy) bo jakos go nie wiedzialem przy poprzedniej wymianie zarowki z drugiej strony.
  • #18 13114910
    mariuszkot
    Poziom 12  
    Posty: 23
    Ocena: 24
    Witam. Nie wiem czy sobie porzdziłeś z tym korektorem, ale zasada jest generalnie taka:
    Korektor na końcu ma okrągłą główkę, która musi wejść w zatrzask od odbłyśnika.
    NIE MOŻESZ DO WCISKAĆ!!!,bo urwiesz zatrzask. Musisz wyciągnąć żarówkę, wcześniej wysuń filtr powietrza z gumowych gniazd żebyś miał więcej miejsca, następnie jedną ręką delikatnie trzymaj odblask (w miejscu gdzie była żarówka) i musisz drugą ręką (wymaga sporej gimnastyki) wsadzić do zaczepu odblasku POD KĄTEM korektor.
    nie wkładaj korektora pod kątem prostym do lampy bo zatrzask nie wejdzie .
    Musisz go włożyć pod kątem ok 45 stopni, idealnie do osi zatrzasku w odblasku i następnie przesunąć do kata prostego i przekręcić. jeżeli się zazębi to odblask przy regulacji korektorem będzie się przesuwał w pionie.
    Korektor w gnieździe ma trochę luzy żeby wszedł pod kątem do zatrzasku odblasku
    Tylko go nie wciskaj bo nie wejdzie i lampa do wymiany, on musi się wsunąć pod kątem.
    Powodzenia,Mnie to zajęło za pierwszym razem dwie godziny
  • #19 20620459
    zdzicho44
    Poziom 22  
    Posty: 564
    Pomógł: 30
    Ocena: 117
    Wykopki, ale stanąłem przed tym wyzwaniem. Zupełnie nie opłaca się ta ekwlibrtstyka, po lewaj stronie. Koledze zajęła 2 godz, a co naklął przy tym, to sam wie. Odkręcenie 4 śrub osłony zderzaka ,3 śrub mocujących reflektor, i 2 wkrętów przy nadkolu, wyjęcie reflektora, wygodna wymiana żarówki, i ponowny montaż zajmuje 15 min, bez ryzyka urwania czegokolwiek. Szkoda czasu na kombinacje. Potrzebny klucz nasadowy 8mm i torx 20.

Podsumowanie tematu

✨ Wymiana żarówek H7 w reflektorach świateł mijania w Opel Corsa D (2009) jest utrudniona ze względu na ograniczony dostęp, zwłaszcza po lewej stronie. Po prawej stronie demontuje się rurę i obudowę filtra powietrza, co ułatwia dostęp do żarówki. Po lewej stronie konieczne może być zdjęcie koła i uzyskanie dostępu przez plastikową klapkę w nadkolu, co pozwala uniknąć demontażu skrzynki bezpieczników i akumulatora. Wymiana żarówki polega na delikatnym wyciągnięciu jej w kierunku chłodnicy bez przekręcania, a nową żarówkę wkłada się tak, aby zatrzasnęła się w gnieździe z charakterystycznym kliknięciem. Montaż gumowej osłony reflektora jest ważny dla szczelności i ochrony przed wilgocią oraz kurzem, a jej prawidłowe założenie wymaga odpowiedniego ułożenia zaczepów i zatrzasków. Korektor wysokości świateł ma okrągłą główkę, którą należy wsunąć pod kątem do zatrzasku odbłyśnika, unikając wciskania na siłę, aby nie uszkodzić elementów. W przypadku trudności z dostępem i ryzykiem uszkodzeń zaleca się demontaż reflektora poprzez odkręcenie śrub mocujących, co znacznie ułatwia wymianę żarówki i skraca czas pracy. W dyskusji pojawiły się także uwagi dotyczące jakości żarówek – tanie egzemplarze mogą przepalać się szybko, a lepsze marki mogą zapewnić dłuższą żywotność.
REKLAMA