Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LCD - czy jest uszkodzona?

DJ_Duro 23 Paź 2009 20:25 2169 6
  • #1 23 Paź 2009 20:25
    DJ_Duro
    Poziom 12  

Witam mam pytanie. Czy łatwo jest uszkodzić tasiemki łączące matrycę z elektroniką (te przyklejone do matrycy). Właśnie rozebrałem monitor Compaq i wyjąłem matrycę z metalowej ramki. Zamiast tasiemki "L" łączącej elektronikę "pionową" i "poziomą" obie płytki połączyłem cienkimi kabelkami. Uruchomiłem monitor i pokazał się napis Windows i monitor się wyłączył. Kiedy zacząłem sprawdzać kabelki którymi połączyłem płytki, zauważyłem że płytka z elektroniką "pionową" jest wygięta w przeciwną stronę niż była pierwotnie (tzn. w stronę z której patrzymy na monitor).

Czy przez to mogłem uszkodzić matrycę? Dodam, że monitor teraz nic nie wyświetla. Kiedy go wyłączam mignie tylko kilka czarnych pasków i dalej nic nie ma.

Czy da się jeszcze z tą matrycą coś zrobić?

Proszę o pilną odpowiedz.
    Pozdrawiam

Proszę uzupełnić markę i model monitora w tytule tematu (regulamin pkt 11). [ogryz]

0 6
  • #2 23 Paź 2009 20:31
    digypro
    Poziom 14  

Witaj,
    Bardzo łatwo jest uszkodzić TAB'y w matrycy poprzez niewłaściwe obchodzenie się z nią.
    Poprzez "wygięcie" płytki w drugą stronę najprawdopodobniej uszkodziłeś pierwszego TAB'a. Są one łączono szeregowo i jeśli uszkodzi się pierwszy to cuda się dzieją z matrycą (pierwszy TAB w przypadku tych odpowiadających za linie poziome - tzw. Gate Drivery).
    Sam tego nie naprawisz... chyba, że na krótką metę...

0
  • #3 23 Paź 2009 20:36
    DJ_Duro
    Poziom 12  

Dzięki kolego za odpowiedź. a czy jest jakaś możliwość żeby upewnić się czy to na pewno te taśmy? Ja wygiąłem tą płytkę od linii pionowych. Czy po takim uszkodzeni powinno się coś na matrycy pojawić?

Gdzie taką usterkę można naprawić? Ewentualnie jak to zrobić samemu nawet na chwilę?

Aha i jeszcze jedno. Czy przy uszkodzeniu tego TAB'a pęka cała ta taśma czy tylko sama ścieżka w środku? U mnie taśmy wyglądają na całe, nie wiem jak ścieżki.

0
  • #4 23 Paź 2009 20:52
    digypro
    Poziom 14  

Witam.
    W sumie to nie ważne jakiego TAB'a (X czy Y) uszkodziłeś...sam tego nie naprawisz.
    Możesz pokombinować z grzaniem ale bębą marne rezultaty. Poszukaj w moich postach - pisałem już kiedyś o tym :)

0
  • #5 23 Paź 2009 21:56
    DJ_Duro
    Poziom 12  

Zauważyłem, że na którymś TABie coś piszczy i po całym ekramie "latają" jakieś paski, co to oznacza?

0
  • #6 25 Paź 2009 14:45
    swistak_one
    Poziom 15  

Może być że gdzieś zerwane masz częściowo połączenie spróbuj delikatnie docisnąć

0
  • #7 25 Paź 2009 19:18
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po raz drugi przypominam o uzupełnieniu tytułu tematu - regulamin pkt 11.

0
  Szukaj w 5mln produktów