Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory pomiar i ocena czy nadaja sie jeszcze do użytku

Mrowa 09 Nov 2009 18:28 1866 11
Tespol
    Mrowa
    Level 12  
    Witam zakupiłem miernik Ut601 i gdy mierze nowy kondensator 470uF to odczytuje ze ma pojemność 443uF, inny np 100uF ma równe 100uF no i ok. Chodzi mi o to ze np w urządzeniu będzie kondensator 330uF i po zmierzeniu pokarze mi ze jego pojemność wynosi 310uF to będzie się nadawał jeszcze do dalszej pracy czy mam go wymienić na nowy który może mieć nawet 315uF ?
  • Tespol
    fuutro
    Level 43  
    Kondensatory elektrolityczne mają dość dużą tolerancję ale jak byś przekroczył ponad 10-20% pojemności nominalnej (w dół) no to warto się zastanowić nad wymianą. Jeżeli kondensator był naprawdę długo nieużywany i było by coś nie tak to najpierw włącz go przez jakiś rezystor w wartości ok kilooma pod zasilacz (może być niedużej mocy) o napięcia takim jak znamionowe kondensatora na kilka dni. Potem spróbuj ponownie. Jeżeli ma znaczące wybrzuszenia lub coś wyciekło to po prostu wymień.
  • Tespol
    Mrowa
    Level 12  
    Czyli ze np. w uszkodzonym Tv znajdę kondensator 470uF i będzie miał po zmierzeniu 430uF to jeszcze nie muszę go wymieniać?
  • Helpful post
    fuutro
    Level 43  
    Nie, nie musisz.
  • Helpful post
    Mirek Z.
    Moderator
    Kondensatory elektrolityczne możesz mierzyć, ale i tak nie daje to żadnej pewności co do ich zachowania (i parametrów) w konkretnych warunkach pracy (pod napięciem itd.).
    Przy podejrzeniu niesprawności działania danego fragmentu układu najlepszą metodą sprawdzenia jest ich podmiana, a koszt jest z reguły niewielki.
    Dotyczy to przede wszystkim kondensatorów pracujących w "ciężkich" warunkach - zasilacze impulsowe, stopnie odchylania w TV itp.
    Zygaqra
    Level 35  
    W wielu układach stosuje się kondensatory o większej pojemności do celów filtracji zasilania więc zamiast zastosowania 470uF damy 1000uF nie powinno się nic dziać a często nawet poprawić.
    superhero1235
    Level 15  
    Nawet jeśli na kondensatorze pisze 1000uF a po zmierzeniu jest 1uF ( co się jeszcze nigdy chyba nie zdarzyło ) to on i tak się będzie nadawał do użytku tylko po prostu będzie miał pojemność 1uF a nie 1000uF.
    Kozzi2
    Level 20  
    superhero1235 wrote:
    Nawet jeśli na kondensatorze pisze 1000uF a po zmierzeniu jest 1uF ( co się jeszcze nigdy chyba nie zdarzyło ) to on i tak się będzie nadawał do użytku tylko po prostu będzie miał pojemność 1uF a nie 1000uF.

Wstawiłbyś taki kondensator do swojego wzmacniacza/telewizora/komputera lub jakiegoś innego urządzenia :?:, bo ja nie miałbym zaufania do kondensatora który 1000-krotnie zmienił swoją pojemność.

Pozdrawiam
    superhero1235
    Level 15  
    Oczywiście że bym nie wstawił. Nie o to mi chodziło, chodziło mi o to że jak jakiś kondensator ma inna pojemność niż pisze to też jest dobry i chciałem tu pokazać że nie musi być to jakiś mały odstępek ale może to byś również duża liczba.
    PS: mam takie lamerskie pytanie z ciekawości, wiadomo powszechnie że kondensatory z czasem lub z powodu różnych zwarć pomniejszają swoją pojemność, a czy zdarzyło się kiedyś żeby kondensator ją powiększył?
    Zygaqra
    Level 35  
    Kto pisze na kondensatorze? Jeżeli już to jest napisane. Jeżeli elektrolit ma napis 1000uF a wykazuje 1 to to już nie jest elektrolit tylko sucha puszka z elektrodami. Jeśli ktoś coś takiego trzyma jest miłośnikiem śmieci. Dwa gwoździe oddzielone kawałkiem izolatora też mogą tworzyć kondensator, a czy ktoś coś takiego zamontuje do układu elektronicznego? Chyba w czasie W.
    Piotr59mb
    Level 19  
    Zygaqra wrote:
    Kto pisze na kondensatorze? Jeżeli już to jest napisane.

Teraz obie formy są uznawane za poprawne :wink:
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wymiana poglądów znacznie wykracza poza temat.
    Zamykam.