Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

siec na neo z 3 ruterami i 3 switchami = problemy

deltan 05 Dec 2009 15:53 1221 4
    deltan
    Level 10  
    Witam

Mam taka sytuacje: w budynku na jednym jego koncu jest neo, a raczej kabel telefoniczny podpiety bezposrednio do d-linka DSL-2542B(nr1 - pelni on w tylko funkcje modemu adls oraz net po lanie - dziala zawsze), od niego idzie kabel do switcha (dla powtorzenia i wzmoceninia wygnalu), i dochodzi do dwoch kolejnych switchow ktore tworza siec z komputerami ktore wyswietlaja menu w stolowce, ale ona nie maja znaczenia gdyz na one spelniaja swoja funkcje i nie ma z nimi problemow, do tych switchow podpiety jest pierwszy wazny element sieci - rejestrator do monitoringu (wlasna karta sieciowa, potrzebuje stalego ip, a jak wiadomo nie ma na neo stalego ip, wiec jest to jakos przykombinowane do konca nie wiem jak i ustawione chyba na ruterze nr 1...), potem kable leci do biura na dole i tutaj mamy drugi wazny element sieci: ruter nr 2- dlink 542, oraz ruter nr 3- linksys wrt54g3g-em, jeden wpiety w drugi(od nr 3 kablem do WAN nr 2), nic nie ustawione...

i problemy:

sieci jako polaczenie sieciowe dziala - tzn laczac sie z ruter nr 2 lub 3 (2x siec wifi) mozna sie polaczyc zawsze(a przynajmniej zawsze kiedy to sprawdzam) z rejestratorem, ale z internetem to sa czary dla mnie...

ruter nr 2 jest polaczony kablowo z laptopem ktora w zaden sposob nie chcial sie skomunikowac z wifi obu ruterow, po polaczeniu go na lania - dziala non stop (z tego co sprawdzam) bez problemow - i to jedyny komputer w ktory internet w tej sieci ma zawsze

GLOWNY PROBLEM

teraz wifi - w tej chwili pisze z jednej z tych sieci (generalnie lacze sie z ruterem nr2), ale internet raz chodzi bardzo szybko, raz bardzo wolno, a raz w ogole staje, nie pinguje... no nic... a siec caly czas jest. Na innych komputerach w sieci jest podobnie, ale problemy sa duzo czestrze - notorycznie zaniki internetu w sieci przy braku zerwania polaczenia, problemow z pobraniem miejsca sieciowego nie ma. I jak ten komputer ma internet, to zaraz drugiemu po 10minutach padnie... i tak w kolko, jeszcze nie bylo stanu zeby kazdem w siecie (max 7 komputerow) dzialalo. Odrazu rzuca sie pytanie czy nie konczy sie pula adresow w sieci... na ruterze nr 1 niby jest ich od 192.168.1.3 do 192.168.1.150 ale keidy chce wybrac w innej zakladce ilosc komp. to tych ip jest tylko do 3 do 10(a nie 150). na ruterze nr2 nie wiem gdzie taka informacje moge znalezc, serwer dhcp jest na nim wlaczony... cokolwiek to znaczy...
    podobnie sprawa sie ma z ruterem nr 3 - jesli polaczy sie je odwrotnie problemy sa identyczne... dodatkowo, tylko na ruterze nr 3 dziala polaczenie miedzy siecia wysietlajaca menu na stolowce a komputerem w biurze... na ktorym interentu nie ma, chcoiaz jest siec.... ale to mniej istotne - on moze nie miec internetu i moze byc na lanie. sieci ruterow 2/3 sa niezabezpieczone - uznalem, ze jak uporamy sie z zanikami internetu, to bedziemy wlaczyc w ewentualnymi problemami z szyfrowaniem - to moze byc dodatkowy argument za konczeniem puli adresow ip - stolowka i rozni ludzie moga sie podlaczac przypadkowo.

1. czy powinienem odlaczyc ruter 2 lub 3 zeby sobie nawzajem "nie przeszkadzaly"
    2. czy w ruterze nr 1 trzeba cos ustawic zeby internet byl "prawidlowo" przesylany do rutera nr2/3, to na nim trzeba ustawic póle ip?
    3. co trzeba ustawic na ruterze nr 2/3? stale ip dla kazdego? czy to on jest powodem zanikow internetu? na nim serwer dhcp? no nie wiem.... dlatego pytam

mam nadzieje, ze wszystko jest w miare jasne i ktos madrzejszy odemnie mi pomoze :)
    bede bardzo wdzieczny, gdyz wlacze juz z tym 3. dzien i ciagle to samo... a jak ktos jest z wroclawia i pomoze skutecznei to sie i na free obiad zalapie na stolowce ;)
    tomaszko
    Level 17  
    Czy czasami nie pokrywają Ci się adresy IP na poszczególnych routerach? Powinny być z innej puli na każdym z nich.
    A jeszcze lepiej byłoby wykorzystać tylko jeden router, a pozostałe routery jako switche-AP. Trzeba w nich powyłączać DHCP i korzystać tylko z portów lan (wan zostawić wolne) i oczywiście nadać im odpowiednie adresy IP (z puli pierwszego routera).
    deltan
    Level 10  
    ja nie mam pojecia czy ich zakresy ich pul sie pokrywaja czy nie... wiem tylko, ze zakres ruter nr1 (de fakto modemu adsl) jest od 3 do 150, a d-linka i linksysya nie wiem jak ich zakresy sprawdzic :/
    to zeby je przerobic na switche to ja tez mialem taki plan, ale tu nie chodzi zeby zrobci po lanie-kablu(? bo tak to rozumie... ) tylko zeby wifi ruszylo.

pierwszy ruter ma 3-150, do niego loguje sie przez 192.168.1.1
    do rutera nr 2 (d-link) loguje sie przez 192.168.0.1 (komp zalogowany na sieci d-link)
    do nr 3 (linksys) 192.168.1.1 (komp zalogowany na sieci linksys)

i niby chodzi..... ale jak pisalem, czasami smiga jak dziki, czasami mysli 30sekund zaminm cos ruszy, czasami w ogole staje.....

wiec... tak lopatologicznie... krok po korku poprosze ;)
    tomaszko
    Level 17  
    Pierwszy zostawiasz bez zmian, na drugim ustawiasz 192.168.1.3, na trzecim 192.168.1.4 (w ustawieniach LAN), pamiętaj o masce - musi być taka jak na pierwszym. W drugim i trzecim wyłączasz DHCP. Te routery łączysz używając tylko portów LAN. WANy zostają wolne. Wifi i tak będzie działać.

Albo tak:
    Drugi łączysz przez WAN, adres Lan ustawiasz na nim na 192.168.0.1, maska 255.255.255.0, DHCP włączone. Trzeci łączysz przez port LAN i nadajesz mu adres 192.168.0.2 z tą samą maską. DHCP wyłączone.
    W tej opcji masz więcej adresów. :)

I jeszcze jedno: switche mogą znajdować się w dowolnym miejscu sieci.
    deltan
    Level 10  
    chyba pomoglo :DDD
    poki co net smiga az milo, zadnych problemow

DZIEKUJE BARDZO I ZAPRASZAM DO WRO NA UE(dawna akadamia ekonoczmina) PO OBIAD ;) a nawet dwa :D