Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Notebook Asus od pewnego czasu często się zawiesza

Łukasz789 01 Jan 2010 13:08 4378 15
 • #1
  Łukasz789
  Level 9  
  Witam wszystkich w Nowym Roku z zamiarem napisania tego tematu zastanawiałem sie już kilka dobrych dni.

  W lipcu 2008 roku kupiłem nowego Asusa ( głownie przez namowę kolegi , który twierdził ,że te komputery maja tylko dwie małe wady a reszta jest super). Na początku występowała tylko jedna wada ( strasznie się grzał) ale poza tym chodził super. Jako ,ze miałem PC ten był użytkowany jako dodatkowy trzymany w torbie i użytkowany od czasu do czasu. Głównie w wakacje brany był na działkę. Jednak po niecałym pól roku użytkowania zaczął mi robić psikusy po pierwsze wiatraczek zaczął chodzić głośniej niż przedtem a po następnych 2-3 miesiącach zaczął nie wyłączać się tylko po wciśnięciu wyłącz włączał się ponownie. Kolegę martwiło najbardziej to ,że na ułamek sekundy po wyłączeniu i automatycznym uruchomieniu się ponownie pojawiał się niebieski ekrtan ale szans na przeczytanie tego nie ma szans. Dopiero tydzień temu zajarzył czemu tak jest i co robić ,żeby wszystko był ok. Trzeba go zostawić na kilka minut ,żeby się ochłodził. Po następnych kilku tygodniach zaczął pojawiać się raport ,że komputer maił jakiś straszny błąd i ,że wyszedł z niego.Ostatnio był z tym spokój pojawiło się to ponownie dziś.

  Ale nie na tym wszystkim koniec w maju tego roku zakupiłem GTA Sa. I wtedy zaczęły się największe kłopoty z Asusem. Z racji ,że PC-a mam słabego a to w cale nie jest słaby laptop to zainstalowałem na nim tą grę. Grał głownie mój brat.
  Od czasu do czasu Asus się wieszał ale ostatnio jest coraz gorzej potrafi się nawet w internecie zawiesić.Przedtem nie było o tym mowy . Mało tego potrafi się sam wyłączyć lub uruchomić ponownie. Ja użytkując go zacząłem podkładać tak jak kolega , który mi go polecał książkę aby jak on mówił mógł spokojnie brać powietrze. Kolega straszy mnie ,że najprawdopodobniej poszła płyta główna i żebym zaczął szukać nowego laptopa. Powiem szczerze ,że na nowe wydatki i to tak duże przygotowany nie jestem.
  Tak jaki pisałem laptop użytkowany był sporadycznie .Więc jest to dla mnie wszystko bardzo dziwne.

  Jak widzicie zostało mi jeszcze pól roku gwarancji i teraz czy warto iść z nim ,żeby naprawiali go na gwarancji.Powiem krótko jeśli to tylko Windows się schrzanił to spoko wezmę informatyka i przegra mi niego. Ponieważ mam złe doświadczenie z serwisami ( w 90% jedno naprawili drugie schrzanili ) a jeśli to faktycznie płyta główna no to wyjścia nie mam muszę oddać go do serwisu. Druga rzecz to nastraszyli mnie strasznymi kosztami jeśli nie będzie to naprawa gwarancyjna i dlatego pytam się WAs drodzy forumowicze jak wy to widzicie.

  Po tych wszystkich problemach pewny jestem jednego drugiego Ausa nie kupie już na pewno !!!!
 • #2
  grzechu@
  Level 17  
  1. Jakie są temperatury: procesora, dysku i grafiki?
  2. Co na temat zawieszeń "mówi" podgląd zdarzeń?
  3. Jeśli nadal pokazuje się BSOD i system się resetuje, prawy na mój komputer - właściwości - zaawansowane - uruchamianie i odzyskiwanie - ustawienia - odznacz automatycznie uruchom ponownie (piszę z pamięci, może się coś różnić)

  Strzelam, że wystarczy go porządnie przeczyścić.
 • #3
  Łukasz789
  Level 9  
  1. Jakie są temperatury: procesora, dysku i grafiki?
  Nie wiem gdzie się to sprawdza i jakie są maksymalne wartości dla tych parametrów. Wiem ,że niewiedza w tym wypadku szkodzi ale na serio nie wiem jak to sprawdzić.
  2. Co na temat zawieszeń "mówi" podgląd zdarzeń?
  Nie wiem , bo tak jak na pierwsze pytanie nie wiem jak to sprawdzić.

  Strzelam, że wystarczy go porządnie przeczyścić.

  Tak jak PC z kurzu???
  Czyli odwróconą suszarką lub sprężonym powietrzem.ale co i ajkie elementy co należy ściągnąć by się tam dostać???


  Ja w sprawach programów a zwłaszcza sprzętu jestem bardzo cienki więc proszę o wyrozumiałość i ewentualną pomoc .Jeszcze raz przepraszam.
 • #4
  tronic1
  IT specialist
  Do sprawdzenia temperatur zainstaluj SpeedFan'a lub Everesta. Co do czyszczenia, jeżeli wyloty i wloty powietrza nie są widocznie zapchane kurzem który można usunąć bez rozbierania laptopa to odpuść sobie. Oddaj do serwisu, rozbiorą, wyczyszczą wnętrze. Jeżeli sam rozbierzesz, stracisz gwarancję. Panel sterowania - narzędzia administracyjne - podgląd zdarzeń.
 • #5
  on117
  Level 27  
  Łukasz789 wrote:
  po wyłączeniu i automatycznym uruchomieniu się ponownie pojawiał się niebieski ekrtan ale szans na przeczytanie tego nie ma szans.


  Wyłącz automatyczny restart po niebieskim ekranie i wklej zdjęcie tego ekranu.

  Łukasz789 wrote:
  1. Jakie są temperatury: procesora, dysku i grafiki?
  Nie wiem gdzie się to sprawdza


  Sprawdź programem Everest.
 • #6
  Łukasz789
  Level 9  
  Dziękuje za pomoc i czego w tym podglądzie zdarzeń mam szukać i gdzie jest kilka błędów w systemie i to dziś ale nie wiem o które chodzi...
  Druga rzecz mogę to zrobić nawet zaraz tylko jedna rzecz jak go później uruchomić ponownie ( wyłączyć go na twardo???
 • #7
  on117
  Level 27  
  Łukasz789 wrote:
  Druga rzecz mogę to zrobić nawet zaraz tylko jedna rzecz jak go później uruchomić ponownie ( wyłączyć go na twardo???


  Może być i na twardo.

  Pisze naciśnij: ctrl+alt+del żeby zrestartować.
 • #8
  Łukasz789
  Level 9  
  Temperatura nie spada odłączyłem wszystko co się da i się nie zmienia.
  procesor 84 stopnie ( skacze ale głownie taka temperatura kilka razy było 83 a czasem jest 86).
  FUJITSU MHY2200BH(dysk twardy) 63 °C (145 °F)
 • #9
  grzechu@
  Level 17  
  Wysokie temperatury, szczególnie dysku.
  Jeśli nie chcesz stracić gwarancji (co gorsza jeśli nie wiesz jak się za to zabrać) oddaj na gwarancje - niech go wyczyszczą.
 • #10
  Łukasz789
  Level 9  
  Oto ten raport .
  Powiem szczerze ,ze sam jestem przerażony bo użytkowałem go tak prawie rok z takimi kłopotami ,może mało a jednak trzeba było o tym wcześniej pomyśleć. no nie mam doświadczenia w czyszczeniu laptopów PC czyściłem ale czytam dwie wersje czyszczenia laptopów .Jedna ,że należy czyścic tylko w sposób rozdmuchiwania np. sprężonym powietrzem a drugi to ,że na najlżejszym wsysaniu odessać trochę kurzu do odkurzacza ale trzeba uważać ,żeby czegoś nie uszkodzić. Teraz przyjrzałem się tej obudowie i pojawiły mi się dwie wątpliwości ,że ta obudowa ma niewiele wyjść wentylacyjnych i są one cienki tak ,że ciężko będzie przeczyścić przez nie laptopa a dwa czy one nie są za cienkie.
  ile takie czyszczenie kosztuje??? Jeszcze jedna rzecz asus ma serwis door to door to jak to zrobić ,żeby tej gwarancji nie stracić???
  Właśnie ten dysk nie wzbudzał moich podejrzeń a zwłaszcza jego temperatura. Ale ten aspekt od początku mnie nurtował powiem w moim starym Pc-e miałem uszkodzony dysk i były takie hece ( często się wieszał). Teraz jeden z znajomych poruszył sprawę dysku.
  Ja nie przypominam sobie żeby rzucał tym laptopem al;bo mi upadł ale brat użytkuje go czasem i może coś mu się upuściło itp.

  Teraz udało mi się zejść poniżej 80 stopni z procesorem (79) , dysk 62 ale każde wejście nawet najprostszą aplikacje uruchamia wentylator.
  Notebook Asus od pewnego czasu często się zawiesza
  Proszę przeczytać i stosować...
  Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
  Następne naruszenie tego punktu to automatyczne skazanie się na uzyskanie upomnienia....
  Zwyczajowo używamy po jednym znaku (?) czy (!) to nie są ozdobniki...
  Proszę stosować „spację" po postawieniu przecinka czy kropki, a nie przed.

  TONI_2003
 • #11
  Łukasz789
  Level 9  
  Zrobiłem test jak włączyłem komputer to temperatury były normalne , przez chwile nic a potem temperatura dysku twardego wystartowała.A procesora w ogóle. Nic nie było robione na komputerze.
 • #12
  tronic1
  IT specialist
  Obserwuj temperatury. Ale docelowo oddaj do serwisu z opisem " przegrzewa się". Bez rozebrania laptopa niemożliwe jest wyczyszczenie wnętrza.
 • #13
  on117
  Level 27  
  Widzę, że identyczny niebieski ekran to jest normalne w tych laptopach. Często się to zdarza? Wszędzie radzą żeby zacząć od przywracania systemu, instalacji nowszych sterowników i update biosu. O memtest-cie-cie też wspominali. Poszukaj jakie sterowniki i bios jest na stronie producenta.
 • #14
  januszjh
  Level 17  
  Niebieski ekran mówi o niewłaściwym sterowniku. Moża po swojemu zainstalować system. Możliwe, że jakiś sterownik dostarczony przez Asusa jest niestabilny.
  Temperatury swoją drogą zbyt wysokie (nie wiadomo też czy prawdziwe). Przeczyścić nie zaszkodzi i tak co jakiś czas trzeba. W moim laptopie radiator zatykał się kurzem już po roku. Teraz czyszczę co pół roku.
 • #15
  smoker
  Level 18  
  Jeżeli masz kompatybilny procesor (na popularnym Pentium Dual Core nie działa) zainstaluj program Notebook Hardware Control lub RmClock (pierwszy jest dużo prostszy) i obniż napięcia rdzenia, testując np programem Prime 95 lub Orthos czy się nie zawiesza. U mnie na starym laptopie z CoreDuo T2350 zbiło temperatury z 85st. w szczycie do ok 55-60st bez utraty wydajności. Przy okazji pracował około 30% dłużej na baterii.
  Co do błędu, januszjh nie ma do końca racji. Błąd IRQL..... często wyskakuje również gdy przegrzewa się procesor, lub podczas podkręcania.
  Dodam też, że procki mobile mają wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem. W przypadku przekroczenia temperatury Tj (zazwyczaj 85st.) przechodzą w tryb minimalnej częstotliwości, ustawiają najniższe możliwe napięcie zasilania i włączają "thermal throttling" tzn procesor przez 50% czasu obrabia instrukcję "nie rób nic", aby się schłodzić. Częste przełączanie tego trybu powoduje wrażenie ociężałości pracy komputera, w końcu procesor dysponuje wtedy 1/4 swojego potencjału. Sztuczka z obniżeniem VID (napięcia rdzenia) eliminuje ten problem. Osobiście robię tak z każdym laptopem i w zasadzie każdy egzemplarz (oprócz w/w Pentium Dual Core) udaje się tak schłodzić.
 • #16
  januszjh
  Level 17  
  U siebie miałem tak, że jak był gorący procesor, to spowalniał, a jak przekroczona dopuszczalna temperatura, to BIOS bezpardonowo odłączał zasilanie, zatem Windows nie miał szans na niebieski ekran.