Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5737Z - przegrzewający się procesor

Lucazzz 05 Sty 2010 17:08 19484 31
  • #1 05 Sty 2010 17:08
    Lucazzz
    Poziom 10  

Od czerwca zeszłego roku posiadam Acer'a Aspire 5737Z. Wszystko było ok do czasu kiedy zacząłem kombinować z instalacja Windows 7 (oryginalnie była zainstalowana Vista). Od samego jednak początku chłodzenie procesora wydawało mi się działać nienajlepiej (w okolicach procesora i wentylatora obudowa była delikatnie rzecz biorąc ciepła). Jednak ostatnio zacząłem kombinować z przedłużeniem testów Windows 7 (przedłużenie 4krotne). I tu się przyznaję: potem "pachowalem" Windowsa (choć i tak Everest pokazuje informację ze mam tylko kilka dni do rejestracji). Po tym laptop zaczął się wyłączać. Na początku myślałem, że to wina jakiegoś programu (wyłączanie zawsze było gwałtowne, niespodziewane). Dopiero potem wpadłem na pomysł, żeby skontrolować temperaturę procesora... No i osiąga ona krytyczne 90st, które powoduje awaryjną zawieche kompa. Zauważyłem, że przeciętna temperatura to 75st . Czy to możliwe, że to wina Windowsa? Bo jeżeli tak to nie kupie update'a do Windows 7 tylko wrócę do Visty. Nie chce oddawać kompa do serwisu ponieważ serwis Acera jest w Czechach i "realny czas oczekiwania" na zwrot sprzętu to ok 3 tygodnie.

Typ procesora: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T6400, 2000 MHz (10 x 200)
    Mikroukład płyty głównej: nVIDIA GeForce 9400M G
    Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7600 (Win7 RTM) Ultimate

0 29
  • #2 05 Sty 2010 19:39
    domellus
    Poziom 29  

A jak wygląda sprawa z czyszczeniem (odkurzanie) ja tak miałem w swoim acerku aspire1400. Jak wpadł w moje ręce to twierdzili że jest do wywalenia bo procesor padnięty i sie przegrzewa, też się wyłączał i wieszał. Otworzyłem i wyczyściłem i teraz jest wszystko w jak najlepszym porządku.

0
  • #3 05 Sty 2010 22:50
    Lucazzz
    Poziom 10  

Wlasnie tez o tym pomyslalem wiec go rozkrecilem i zajrzalem do srodka - tam okazalo sie ze wszystko jest ok (nie ma zbyt wiele kurzu). Z reszta mialem kiedys tez Acera i pamietam ze po 2 latach wentylator byl tak zapchany kurzem ze myslalem ze to jakas gabka... I sie nie wylaczal :/ Wiec jeszcze raz zapytam: czy to mozliwe ze wynika to z blednej obslugi chlodzenia przez system?

0
  • #4 05 Sty 2010 23:44
    tronic1
    Spec od komputerów

Najwyraźniej tak jest.

0
  • #5 06 Sty 2010 00:26
    Lucazzz
    Poziom 10  

Ok, wiec skoro tak jest to jakas propozycja co w tej sytuacji zrobic? :)

1
  • #6 06 Sty 2010 09:16
    KamilSz
    Poziom 17  

Poszukaj na tym forum było to dziesiątki, albo i setki razy opisywane co robić w takich przypadkach.

0
  • #7 06 Sty 2010 12:15
    Lucazzz
    Poziom 10  

Owszem, bylo, ale rozwiazanie sprowadzalo sie zazwyczaj do oczyszczenia wentylatora/radiatora. U mnie jest czysto, staram sie dowiedziec czy to moze byc wina Windowsa i jezeli tak to czy ten problem da sie rozwiazac. Bo jak sie okaze ze np. Win7 ma problem ze wspolpraca z tym sprzetem jezeli chodzi o chlodzenie to po prostu odpuszcze sobie update z Visty

0
  • #8 06 Sty 2010 12:44
    domellus
    Poziom 29  

Bardzo mi przykro ale ja juz wiecej nie mogę doradzic w tym temacie i jak najbardziej zycze powodzenia w dalszym poszukiwaniu rozwiązania:)

0
  • #9 06 Sty 2010 19:09
    Lucazzz
    Poziom 10  

No moze w takim wypadku powie cos ktos, kto ma pomysl? :)

1
  • #10 10 Sty 2010 18:29
    AdiCorp
    Poziom 9  

Wróć do visty i zobacz czy problem dalej się pojawia-to załatwi problem serwisu (oczywiście po części). Miałem kiedyś podobny problem, myślałem ze komp padł a okazało się ze to system się wysypał (po update tak ściślej mówiąc).

0
  • #11 11 Sty 2010 21:47
    Lucazzz
    Poziom 10  

Taki powrot niestety bylby cholernie skomplikowany :/ To rozumiem jedyny pomysl co z tym zrobic? :(

0
  • #12 11 Sty 2010 22:11
    tronic1
    Spec od komputerów

Sprawdź jak wygląda obciążenie procesora i czy działa EIST.

0
  • #13 12 Sty 2010 00:25
    Lucazzz
    Poziom 10  

EIST dziala, jest wlaczone. Ale nie jest wlaczone C1E - moze to dlatego? Przy czym najbardziej zabawne jest to ze nie da sie tego przestawic z poziomu Windowsa a w BIOSie tego... nie ma. W ogole BIOS jest porazkowo beznadziejny, prawie nic nie da sie tam ustawic, najbardziej zaawansowana opcja jest chyba zegar i boot :/ Moze jak bym to wlaczyl? Ale jak...?

Jezeli chodzi o obciazenie to jest normalne, takie jak to na kompie bywa - raz jest wieksze raz mniejsze.

0
  • #14 23 Lut 2010 13:33
    Lucazzz
    Poziom 10  

Wciaz niestety pozostaje ten sam problem... Dzis probowalem uruchomic gre i wysiada po 2-3 min... :( Myslicie ze jest jakis inny sposob niz serwis?

0
  • #15 23 Lut 2010 14:07
    _tl_
    Poziom 17  

Sprawdz jak cieply sie zrobi pod jakas edycja live linux. Jesli tam bedzie sie rowniez grzal to jest to raczej problem sprzetowy, czyli chlodzenie nie wyrabia niezaleznie od OS.

Pozdrawiam.

0
  • #16 23 Lut 2010 17:41
    Lucazzz
    Poziom 10  

Dzieki za podpowiedz ale powiedz mi tylko jakim programem pod linuxem moge potem obciazyc procesor?

0
  • #17 23 Lut 2010 18:12
    _tl_
    Poziom 17  

Najprosciej wlacz pare stron z flashem, poszukaj czegos z full hd na you tube i obciazysz procesor do 80-90%.

Pozdrawiam.

0
  • #18 23 Lut 2010 18:20
    Lucazzz
    Poziom 10  

Jescze tylko jedno pytanie: jak sprwadzic pod Linuxem temperature i obciazenie procesora - bede mogl dzieki temu zorientowac sie jak idzie.

Z gory dziekuje za pomoc

0
  • #19 23 Lut 2010 20:28
    _tl_
    Poziom 17  

Linux zaleznie oczywiscie od edycji, bogaty jest zazwyczaj w narzedzia do monitorowania pracy systemu. Sporo z nich standartowo jest od razu wbudowana w system. Jak poszukasz to napewno znajdziesz.
    Poza tym organoleptycznie, albo do osiagniecia krytycznej temperatury przez procesor kiedy to komputer sie wylaczy.

Pozdrawiam.

0
  • #20 23 Lut 2010 22:35
    bald_man
    Poziom 14  

Zakładam, że laptop na gwarancji i nie możesz go sobie rozebrać i wymienić pastę termoprzewodzącą na jakiejś dobrej klasy srebrną. Pozbyć się srebrnych folijek od strony radiatora. Przepolerować papierem wodnym miejsce styku procesora, chipsetu z radiatorem.

Proponuję jeszcze zaktualizować BIOS, może jak raz pomoże. Hm nawet gdyby system był obciążony to laptop powinien sobie radzić z odprowadzniem ciepła, wentylator powinien smigać na full ale ma ochłodzić.

W firmie posiadam kilka acerów już 4 letnich. No i pojawiło się takie coś jak u ciebie, format nie pomógł. Czyszczenie i zmiana past też nic. Laptop się wyłącza po prostu. Zainstalowałem program do kontroli prędkości procesora i programowo skręciłem go o 200 MHz i zmniejszyłem napięcie i pomogło.

0
  • #21 25 Lut 2010 00:20
    Lucazzz
    Poziom 10  

Pod linuxem to samo :/

No niestety laptop jest na gwarancji... Niestety to moje narzedzie pracy ktorego nie mam czym zastapic :/ Sprobowalbym z BIOSem ale... Niestety pod Win7 nie da sie tego zrobic bo nie idzie w zaden sposob nadac odpowiednich uprawnien daministracyjnych programowi dostarczanemu przez Acera... Bledne kolo :( Zalamie sie chyba

0
  • #22 25 Lut 2010 16:54
    bald_man
    Poziom 14  

Dziwne używam Visty i jeszcze się mi nie przytrafiło żebym czegoś nie mógł uruchomić bo żąda praw administratora.
    Mam wyłączoną opcję UAC nic nie klikam nawet run as administrator.
    Musi się dać idpalić ten program, przecież jakoś go zrobili. Zawsze można prawym i dać run as....
    Mam vistę i cięzko mi powiedzieć a różne rzeczy instaluje i testuje i jakoś Vista na wszystko musi się zgadzać :)

0
  • #23 25 Lut 2010 19:13
    Lucazzz
    Poziom 10  

Po glebszym grzebaniu w systemie okazalo sie ze oferowana przez Acera wersja aktualizatora BIOSu dziala tylko w systemie 32bit-owym (choc takiej informacje na oficjalnej stronie ani w samym programie nie da sie znalezc). Wiec znalazlem w nwecie wersje 64bit i co? I dno. Program twierdzi ze nie znajduje sygnatury systemu... I znow wszystko pada...

0
  • #24 21 Mar 2010 19:21
    jendru
    Poziom 2  

Specjalnie się zarejestrowałem aby wspólnymi siłami pomóc rozwiązać ten problem. Mam tego samego acera co ty i miałem problemy z temperaturą procesora i gpu (zintegrowana grafika geforce na naszych plytkach).
    Możliwe że ten krótki poradnik pomorze ci schłodzić twojego laptopa do temperatur ok. 70c jak u mnie albo niżej co przy tym jak ten model potrafi się grzać, to są niebiosa.
    Zacznijmy od zwalczania problemu od strony windowsa, jeżeli grzebałeś kiedyś w L2 cache w celu zwiększenia go na pełne 1024 to zmniejsze je tak do 512, u mnie to po wielu rzeczach dopiero jakimś cudem pomogło. Inna opcja to przeskanowanie jakimś dobrym antywirusem kompa. Co do grafiki to potrafi się grzać przy włączonych maksymalnie ustawieniach grafiki w panelu nvidia, dajcie je bardziej na wydajność, tak samo efekty wizualne windows jeżeli gorszy wygląd windy wam nie przeszkadza.

Jeżeli to nie dało skutku to zainstalujcie everesta jakiegoś i w czujnikach sprawdzcie czy problemem na pewno są temperatury przy odpalonej jakiejś gierce czy coś. Jak to dalej temperatury to musimy się wziąć za rozkładanie komputera, lecz zanim to zaczniemy potrzebujemy paru rzeczy.
    Po pierwsze dobrą pastę termoprzewodzącą , po drugie śrubokręt krzyżakowy i 2 małe kawałki deski lub innego materiału nie przewodzącego ciepła (potem mogą się przydać by docisnąć jakoś radiator do grafiki i procesora). Bierzemy się za rozkładanie komputera. Niestety acer zapewnił nam nie mały rajd po podzespołach bo trzeba niemalże wszystko wyjąć aby dostać się do płyty. Po pierwsze zdejmujemy plastikową pokrywę na głośniczki i przyciski pomiędzy klawiaturą a ekranem, u mnie była dość mocno przymocowana ale zapewniam was że nie trzyma się na żadnych śrubkach. Potem ostrożnie wyjmujemy z zawiasów całą klawiaturę i wyjmujemy od niej tasiemkę którą jest podłączona, to samo robimy z resztą kabli od ekranu, 2x głośników, kamerki. zamykamy laptopa i odwracamy go. Na spodzie znajdować się powinien dysk, ramy i karta sieciowa. Zostawiamy tylko ramy a karte sieciową wyjmujemy, tak samo dysk. Kabelki od karty sieciowej odłączamy i wywlekamy je na zewnątrz (dla tych z sklerozą czarny kabelek jest koło śrubki, przyda wam się jak będziecie go skręcać). Zostawiamy tylko ram bo nie przeszkadza potem. Zabieramy się dalej za odkręcanie reszty śrubek w laptopie (póki co tylko te czarne, ważne pamiętać że koło ramu znajduje się śrubka od napędu dvd którą też odkręcamy). Następnie obracamy laptopa i odkręcamy ekran ponieważ pod jego zawiasami jest śrubka do obudowy. Po zdjęciu ekranu odkręcamy górny plastik i zdejmujemy go. Naszym oczom ukazuje się płyta główna która jest podłączona do dvd które powinniśmy z łatwością wysunąć w prawo, tak samo z łatwością powinniśmy odłączyć prawe gniazdo usb od płyty.
    Gratulacje, płytę powinno się dać od tego momentu wyjąć i odkręcić od niej wiatrak z radiatorem, pamiętajcie jednak że koło wiatraka jest kabelek od jego zasilania który też odłączamy. Gdy zdejmiemy radiator należy pozbyć się starej pasty na procesorze i grafice. Do zrobienia tego używamy czegoś na alkoholu i nie pylącej ściereczki. Wycieramy zarówno radiator jak i grafikę z procesorem do połysku po czym nakładamy nową pastę w małej ilości i rozprowadzamy ją równomiernie np. odtłuszczonym kawałkiem torebki lub twardym kartonem. Jeżeli pasta ma niewłaściwą konsystencje to najprawdopodobniej używaliśmy kiepskiego środka z alkoholem który zawiera jakieś dodatki kosmetyczne itd. Ja użyłem do swojego procesora płynu do mycia szyb i zadziałał dość dobrze. Gdy skręcimy już radiator to warto wiedzieć iż idioci z acera tak go zaprojektowali że (u mnie przynajmniej) grafika nie styka się z radiatorem. Warto podłożyć wymienioną wcześniej deseczkę pomiędzy dolną obudowę a radiator tak aby dociskało go do płyty. Mam jeszcze jedną informację co do gumy niedaleko procesora, nie jestem pewien czy to nie jest guma termoprzewodząca, jeżeli tak to możecie spróbować wymienić ją na nową i lepszej jakości. Po tych czynnościach można znów skręcić laptopa, pamiętajcie tylko żeby wszystko po dokręcać i po podłączać.
    Jeżeli nadal wasz komputer ma wysokie temp lub po prostu was nie satysfakcjonują to są inne triki na to. A mianowicie zakup jakiejś mocnej podkładki chłodzącej z wiatraczkami, wyczyszczenie całego wnętrza laptopa razem z wentylatorem.
    Zauważyłem też że laptop mniej się grzeje gdy stoi dosłownie jak namiot wylotem powietrza do góry.

Pozdrawiam i życzę niskich temperatur oraz z góry przepraszam za chaotyczność tego posta ale piszę go w pośpiechu.

1
  • #25 21 Mar 2010 19:42
    lucasglos
    Poziom 17  

Nie ma co kombinować jeśli na gwarancji to wysyłaj. I wcale nie trwa to 3 tyg. zazwyczaj (z doświadczenia) tydzień do 10dni. Rekord to 6dni, wiec jak na wysyłkę do czech to o niebo lepiej jak serwisy innych firm w Polsce. Acer ma w/g mnie najlepszy serwis.

0
  • #26 21 Mar 2010 19:45
    jendru
    Poziom 2  

ja nie mam już gwarancji od dawna ale raz wysłałem im lapa z tym problemem. Pochodził normalnie przez 2 miesiące i problem wrócił więc sam wziąłem sprawę w ręce.

0
  • #27 21 Mar 2010 20:11
    lucasglos
    Poziom 17  

Ale ja pisałem do Lucazzz on pisze, że ma na gwarancji. A wygląda to na przegrzanie procesora.

jendru, że nie styka karta graficzna do radiatora to normalne bo tam jest taka grubsza gąbka odprowadzająca ciepło, a nie pasta termoprzewodządza. Można się zastanawiać czy to idiotyczny pomysł bo po paru latach ta gąbka się zużywa, robi się cieńsza i grafika się bardziej grzeje, ale z drugiej strony wydaje mi się, że bardziej chodzi o naprężenia pod kartą graficzną tam (są kulki z cyny) i jakby radiator stykał na sztywno do grafiki to te kulki mogłyby popękać bo są i tak delikatne i często są usterki z kartą graficzną. Tak mi się wydaje teoretycznie przynajmniej.
    P.S. i to nie tylko w Acerze tak wymyślili, w większości co widziałem to tak jest, a laptopów rozkręciłem raczej w setkach sztuk niż w dziesiątkach:)

0
  • #28 22 Mar 2010 00:04
    jendru
    Poziom 2  

ciekawe, na procku też jest ta gąbka?

0
  • #29 22 Mar 2010 12:21
    lucasglos
    Poziom 17  

jendru napisał:
    ciekawe, na procku też jest ta gąbka?

najczęściej takie coś z aluminium przyklejone do radiatora...

0
  • #30 23 Cze 2010 19:51
    rychuro
    Poziom 1  

Dzięki za opis!! właśnie z bratem widzieliśmy bebechy mojego acera. Przeczyściliśmy wlot od wiatraka i poprawiliśmy pastę na procku bo była już tylko po bokach w jednym miejscu. Miałem ten sam problem z wyłączającym się aspire 5737Z a już po gwarancji:/ POZDRO

0