Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Dokumenty" CB i lista radiotel. homologowanych

16 Sie 2004 11:36 58334 6
  • Poziom 17  
    Na początek wstęp :arrow: Temat wielokrotnie wałkowany na forum (Moderator może go przenieść/zamknąć jeśli uzna to za stosowne). Przeczytałem wiele postów i było wiele różnych, czasem niejednoznacznych wypowiedzi. Więc napisałem do Pana Ambroziaka z URTiP maila jak niżej:
    ============PYTANIE=======================
    Chciałbym się dowiedzieć jak ma się sprawa z radiotelefonami CB. Z
    rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004r (opatrzone
    numerkiem 1774) z paragrafu 1.1 punkt 3 (zwłaszcza podpunkt b) wskazuje na
    to że nie jest wymagane pozwolenie na użytkowanie radiotelefonu pracującego
    według podanych parametrów (max. 4W AM/FM, 12W(pep) SSB w zakresie
    26,96-27,41MHz).
    - Czy oznacza to, że mogę kupić dowolny radiotelefon zgodny z powyższymi
    parametrami i użytkować go bez załatwiania jakichkolwiek formalności?
    - Czy taki radiotelefon powinien posiadać homologację?
    - Czy muszę go gdzieś rejestrować (jeśli tak to gdzie, na terenie woj.
    małopolskiego)?
    - Czy może to być używany radiotelefon zakupiony np. na giełdzie
    elektronicznej (brak dowodu zakupu, umowy kupna-sprzedaży)?
    - Gdzie znajduje się spis radiotelefonów nowych i urzywanych, które można
    używać?
    ===============KONIEC PYT.====================

i otrzymałem odpowiedź:

============== ODPOWIEDŹ=====================
    W związku z wejściem w życie z dniem 30 lipca, rozporządzenia Ministra
    Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w
    sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą
    być używane bez pozwolenia, nie wymaga pozwolenia radiowego używanie
    urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego wyłącznie
    w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz pracujących z modulacją
    częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W
    dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB. Powyzsze dotyczy oczywiście
    radiotelefonów dopuszczonych do obrotu na terytorium RP (UE) i posiadające
    certyfikat, deklaracje zgodności lub homologację.

Pozdrawiam Marek Ambroziak

Wykaz urządzeń homologowanych
    Model urządzenia Modulacja
    Dragon MK4 CB AM/FM
    Dragon SY-485 AM/FM
    Midland 77-099 AM/FM
    Midland 77-099B AM
    Midland 77-114 AM/FM
    Maycom AH-27 AM/FM
    Yosan JC 2204 YK AM/FM
    President George AM/FM
    President Harry Clas AM/FM
    President Harry AM/FM
    President Herbert AM/FM
    President Jackson AM/FM
    President Jimmy AM
    President Johnny AM
    President Taylor AM/FM
    President Tatlor AM
    President Billy AM
    President George ASC AM/FM
    President Jackson ASC AM/FM
    President Valery AM/FM
    President Valery AM/FM
    ONWA MK1 AM 2-6112-11
    ONWA MK2 AM/FM 2-6122-31
    ONWA MK3 AM/FM 2-6112-31
    ONWA AM/FM 2-6112-11
    ONWA K 6111B AM
    ONWA Turbo K6 AM 2-6124-11
    ONWA AM 2-6122-11
    Alan 18 AM/FM
    Alan 18 Plus AM/FM
    Alan 19 AM/FM
    Alan 36 AM
    Alan 37 AM
    Alan 38 AM
    Alan 39 AM/FM
    Alan 42 AM/FM
    Alan 48 Excel AM/FM
    Alan 78 Plus AM/FM
    Alan 100 Plus AM/FM
    Cobra 19 DX AM

President Jackson FM
    President Billy FM
    Alan 18 Plus D40 FM
    Alan 48 Plus FM
    Alan 78 Plus FM
    Alan 100 Plus FM
    Alan 77-114 FM
    =================KONIEC ODP.==============

Nie jest to odp. na wszystkie pytania ale na pewno rozwiewa wątpliwości spraw papierkowych.

Dołączam plik Rozporządzenia (link był gdzieś na Eektrodzie ale nie jestem pewien gdzie, to sobie możecie z tąd ściągnąć) Paragraf 1.1 punkt 3b

Pzr. TheMonter
  • PCBway
  • Poziom 32  
    Ten link to http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20041691774&type=2&name=D20041774.pdf
    W zasadzie są odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, oprócz
    - Czy może to być używany radiotelefon zakupiony np. na giełdzie
    elektronicznej (brak dowodu zakupu, umowy kupna-sprzedaży)?

W jakiś sposób powinieneś wykazać że nie jest kradziony. Jeśli sprzedawca jest uczciwy to zawsze zgodzi się na umowę kupna-sprzedaży.
    I jeszcze pytanie; czy ten wykaz to oficjalny dokument? Jeśli tak to może dałoby sie umieścić na elektrodzie skan. Z pewnością pomogłoby to wielu ludziom.
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Zapytałem Pana Ambroziaka o jakiś listing radiotrelefonów dopuszczonych do urzytku na co w odpowiedzi maila dostałem spis wyżej wymienionych, niestety nie zostało podane źródło skąd zaczerpnięto listę więc nie mogę powiedzieć, że jest to w pełni oficjalna lista. Mogę jedynie zaznaczyć że jest ona zamieszczona w oryginale tak jak dostałem w mailu (bez żadnych modyfikacji).

Pomęcze jeszcze tego gentelman'a :D i spróbuję się dowiedzieć skąd wziął listę jak dostanę namiar to wrzucę link lub skan.

I jeszcze przypomniało mi się, że kiedyś w okolicy maja 2004 przeglądałem strony URTiP'u (BIP'u) i był tam formulaż .doc do pobrania potrzebny do rejestracji CB a teraz już go nie ma. Jest natomiast info (o rozporządzeniu z 26 lipca 2004) dotyczące pasma obywatelskiego CB i formulaże do pozwoleń w służbie amatorskiej na innych pasmach, gdzie czyta się:
    ===========================================
    Radiokomunikacja Amatorska

Pozwolenia radiowe w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydawane są na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, Dz. U. z 2001 r. Nr 49 poz. 509), oraz art. 3 ust. 4, art. 17 ust. 1 i 2, art. 18 ust. 1 i 2, art. 19, art. 20 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego do właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy Oddziału Okręgowego Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

-----------------------------------------------------------------------------

I. Stacja amatorska:

Do wypełnionego formularza wniosku o wydanie pozwolenia radiowego w służbie amatorskiej należy dołączyć poniższe dokumenty:

kserokopia świadectwa operatora radiowego w służbie amatorskiej,
    pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego osoby, która nie ukończyła 18 lat,
    pisemną zgodę operatorów – dotyczy pozwoleń dla radiostacji klubowych,
    pisemną zgodę zarządcy budynku lub innego obiektu - dotyczy pozwoleń dla radiostacji klubowych i bezobsługowych.
    II. Stacja amatorska dla cudzoziemców:

Do wypełnionego formularza wniosku o wydanie pozwolenia radiowego w służbie amatorskiej należy dołączyć poniższe dokumenty:

kserokopię równoważnego pozwolenia wydanego przez właściwy do tego organ zagraniczny lub kserokopię świadectwa operatora radiowego zgodnego z wymogami Rekomendacji CEPT T/R 6102,
    pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego osoby, która nie ukończyła 18 lat,
    przedłoży pisemną zgodę zarządcy budynku lub innego obiektu, w którym ma być zainstalowana radiostacja amatorska.
    III. Stacja w paśmie obywatelskim CB:

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które moga być używane bez pozwolenia, nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB.

-----------------------------------------------------------------------------

W przypadku pojawienia się pytań, na które Państwo nie znaleźli odpowiedzi na naszych stronach, pomocą służą pracownicy Wydziału Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej:

Inspektor: Marek Ambroziak, tel. (22) 5349 180, e-mail: m.ambroziak(malpa)urtip.gov.pl

2004-08-05
    Jacek Strzałkowski

Pliki do pobrania:
    (3_Plik Cudzo_pozw.doc, 17 KB)
    (2_Plik pozw_indyw-klub.doc, 17 KB)
    ===============================================

Z tego wynikałoby zlikwidowanie "procederu" tych 84zł :)
  • Poziom 11  
    czy ja dobrze was zrozumialem ze oplacilem radio na nastepne 10 lat bez potrzeby??!!?? Dlaczego ja o tym wczesniej nie wiedzialem:DAle w koncu jestem patriotom i moje pienizki pewnie poszly na zczytny cel;)
    Pozdr
  • Poziom 32  
    To rozporządzenie weszło w życie 30 lipca 2004. także jak załatwiałeś wcześniej formalności to obowiązywały stare przepisy.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ews_cat_id=69&news_id=1215&layout=0&page=text

"W odniesieniu do użytkowników, podczas kontroli, CB radio może zostać zabrane do depozytu celem przeprowadzenia badań i dalszego postępowania (wydanie decyzji o zakazie użytkowania w przypadku niespełnienia wymagań)."