Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej mocy silnik zastosować.

23 Kwi 2010 16:54 4590 11
  • Poziom 21  
    Witam.

Jako, że nie mam praktycznie żadnego pojęcia o silnikach elektrycznych potrzebuję waszej pomocy.

Posiadam takie oto urządzenie PROSTOWNICA
    bywa, że dużo nim pracuję i przyznam się, że trochę to męczące i chciałbym zainstalować do tego silnik elektryczny tak, żeby mnie wyręczył.

Moje pytanie: Jakiego rzędu mocy mam szukać?

Prędkość jaką chcę uzyskać to ok. 60 obr/min (zdaję sobie sprawę, że może być potrzebna przekładnia), w ostateczności silnik może być DC 12 lub 24V.
    Wielkość, waga jest mało istotna.
  • Poziom 27  
    Silnik od wycieraczek posiada przekładnie ślimakową taki od ciężarówki, albo od obrotnicy satelitarnej. Ma stosunkowo niewielkie wymiary a dużą siłę i niewielkie obroty.
  • Poziom 21  
    Może dodam, iż kręcąc tą dźwignią człowiek po 5min. jest nieźle zmęczony, gdy zamontuje silnik dźwigni nie będzie i siła potrzebna do obrotu wzrośnie - więc czy silnik prądu stałego na 24V (z ciężarówki) wystarczy ?
  • Poziom 21  
    Rzeczywiście, dziękuję za pomoc. W nadchodzącym tygodniu będę próbował zmontować całość i przedstawię wyniki.
  • Poziom 36  
    Witam, myślę że ten silniczek z wycieraczek nie da rady. Nawet w domowych maszynkach do mięsa jest silnik 550W.
  • Poziom 27  
    niutat napisał:
    Witam, myślę że ten silniczek z wycieraczek nie da rady. Nawet w domowych maszynkach do mięsa jest silnik 550W.

Próbowałem zatrzymać taki silnik wkrętakiem Φ5 wkładając bo w ośkę napędową (kanałek wyfrezowany przelotowo otworu o wymiarach 6x12) wyginął się jak Chiński paragraf i był bez dodatkowej przekładni. Wyrwało mi go z ręki.
  • Poziom 36  
    No nie wiem, patrząc na długość korby w tej prostownicy wygląda na to że do napędu potrzeba dużej siły. Autor pisze że dużo nim pracuje więc obawiam się że silnik małej mocy będzie się przegrzewał. Ale zobaczymy co wyjdzie na próbach. :wink:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    RB26DETT napisał:
    Proponuję proste doświadczenie. Podczas normalnej pracy tym urządzeniem ustawić korbę w poziomie, i zawieszać ciężarki do momentu aż korba się obróci. Mając masę ciężarków i długość korby obliczasz moment obrotowy. Dla pewności mnożysz go razy 1.5 i dobierasz silnik o mocy N>=(moment (Nm) razy potrzebne obroty (rpm))/9549.

O! I to jest profesjonalne podejście do sprawy. :idea:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Proponuję proste doświadczenie. Podczas normalnej pracy tym urządzeniem ustawić korbę w poziomie, i zawieszać ciężarki do momentu aż korba się obróci. Mając masę ciężarków i długość korby obliczasz moment obrotowy. Dla pewności mnożysz go razy 1.5 i dobierasz silnik o mocy N>=(moment (Nm) razy potrzebne obroty (rpm))/9549.

Cytat:
    Może i śmieszne ale na pewno na 99% skuteczne

Nikt się nie śmieje. Ja bynajmniej podszedłem do tego poważnie, uważam, że naprawdę konkretna porada. Jako, że będę miał troszkę czasu w weekend to może sprawdzę.