logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zoneminder na Ubuntu - status stopped na localhost/zm, jak uruchomić?

jlonek 10 Maj 2010 13:28 7184 14
  • #1 8058290
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    Witam,
    zainstalowałem zoneminder do obsługi karty do CCTV. Wszystko niby dobrze zainstalowałem niestety ciągle status pracy na stronce na localhost/zm jest stopped i gdy próbuje to zmienić nic się nie dzieje. Czy ktoś się spotkał z takim problemem?
  • #2 8065539
    miel0ny
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam!
    To mój pierwszy post więc chciałem się przywitać.

    Maiłem taki problem na Fedorze. Ogólnie wyłączenie SELinux pomogło. Oczywiście o wiele ładniejszym sposobem byłoby ustawienie odpowiednich reguł ale na razie tylko testuje to rozwiązanie i chcę szybko osiągnąć efekt.
  • #3 8065672
    kacperfx
    Poziom 12  
    Posty: 105
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    jlonek napisał:
    Witam,
    zainstalowałem zoneminder do obsługi karty do CCTV. Wszystko niby dobrze zainstalowałem niestety ciągle status pracy na stronce na localhost/zm jest stopped i gdy próbuje to zmienić nic się nie dzieje. Czy ktoś się spotkał z takim problemem?

    A probówałeś go ręcznie wystartować? Pewnie skrypt leży w /etc/init.d/ No i najważniejsze, co na to logi?
  • #4 8068568
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    Witam, logi w /var/log/messages

    Cytat:
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF [Starting pending process, zmc -d /dev/video0]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF ['zmc -d /dev/video0' starting at 10/05/12 21:31:30, pid = 4800]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF [Starting pending process, zma -m 6]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF ['zma -m 6' starting at 10/05/12 21:31:30, pid = 4801]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmdc[4800]: INF ['zmc -d /dev/video0' started at 10/05/12 21:31:30]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmc_dvideo0[4800]: INF [Debug Level = 0, Debug Log = <none>]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zmdc[4801]: INF ['zma -m 6' started at 10/05/12 21:31:30]
    May 12 21:31:30 piotrek-desktop zma_m6[4801]: INF [Debug Level = 0, Debug Log = <none>]
    May 12 21:32:33 piotrek-desktop zmpkg[4916]: INF [Command: start]
    May 12 21:33:54 piotrek-desktop pulseaudio[2654]: ratelimit.c: 113 events suppressed
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF [Starting pending process, zmc -d /dev/video0]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF ['zmc -d /dev/video0' starting at 10/05/12 21:36:50, pid = 5147]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF [Starting pending process, zma -m 6]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmdc[5147]: INF ['zmc -d /dev/video0' started at 10/05/12 21:36:50]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmdc[5148]: INF ['zma -m 6' started at 10/05/12 21:36:50]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmdc[1684]: INF ['zma -m 6' starting at 10/05/12 21:36:50, pid = 5148]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zma_m6[5148]: INF [Debug Level = 0, Debug Log = <none>]
    May 12 21:36:50 piotrek-desktop zmc_dvideo0[5147]: INF [Debug Level = 0, Debug Log = <none>]
    May 12 21:39:14 piotrek-desktop zmpkg[5221]: INF [Command: start]


    A jeżeli chodzi o wyłączenie SELinux to z tego co znalazłem nie mam go w ogóle zainstalowanego, a firewall jest wyłączony

    Konfiguracja Zoneminder jest ustawiona na root-a
  • #5 8069647
    kacperfx
    Poziom 12  
    Posty: 105
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    Ok, jaką masz dystrybucję? Jeśli debianopodobną to czy zrobiłeś podczas instalacji :
    
    ln -s /etc/zm/apache.conf /etc/apache2/conf.d/zoneminder.conf
    


    Ewentualnie, odpal logi na jednej konsoli, a drugiej wpisz :
    
    /etc/init.d/zoneminder start
    


    i pokaż logi
  • #6 8070264
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    mam Ubuntu 9,10
    po użyciu ln -s /etc/zm/apache.conf /etc/apache2/conf.d/zoneminder.conf

    Cytat:
    piotrek@piotrek-desktop:/etc/init.d$ ln -s /etc/zm/apache.conf /etc/apache2/conf.d/zoneminder.conf
    ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `/etc/apache2/conf.d/zoneminder.conf': File exists


    po użyciu /etc/init.d/zoneminder start

    Cytat:
    root@piotrek-desktop:/etc/groff# /etc/init.d/zoneminder start
    Starting ZoneMinder: failure

    w pliku /tmp/zmpkg.log
    Cytat:
    13.05.2010 12:28:45.649737 zmpkg[15945].INF [Command: start]
  • #7 8073677
    kacperfx
    Poziom 12  
    Posty: 105
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    jlonek napisał:

    w pliku /tmp/zmpkg.log
    Cytat:
    13.05.2010 12:28:45.649737 zmpkg[15945].INF [Command: start]

    To nie są logi, logi są w /var/log/. Nie wiem za bardzo jak ZM loguje, zobacz w plikach /var/log/messages, /var/log/syslog, ewentualnie w katalogu /var/log/zm (na to wskazuje dokumentacja)
  • #8 8074299
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    z pliku /var/log/syslog
    Cytat:
    May 14 12:45:50 piotrek-desktop zmwatch[1682]: ERR [Can't get shared memory id '7a6d0006', 6: No such file or directory]
    May 14 12:45:50 piotrek-desktop zmwatch[1682]: ERR [Can't get shared memory id '7a6d0006', 6: No such file or directory]
    May 14 12:46:00 piotrek-desktop zmpkg[5302]: INF [Command: start]
    May 14 12:46:00 piotrek-desktop zmwatch[1682]: ERR [Can't get shared memory id '7a6d0006', 6: No such file or directory]
    May 14 12:46:45 piotrek-desktop zmwatch[1682]: last message repeated 9 times


    z pliku /var/log/messages
    Cytat:
    May 14 12:46:00 piotrek-desktop zmpkg[5302]: INF [Command: start]
  • Pomocny post
    #9 8074646
    kacperfx
    Poziom 12  
    Posty: 105
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    Z tego co piszą w internecie wygląda na problem z kernelem.

    Ja bym najpierw zrobił tak, edytujesz plik /etc/sysctl.conf a tam umieszczasz, albo zmieniasz :
    
    kernel.shmall = 134217728
    kernel.shmmax = 134217728 
    


    restart i sprawdzasz.

    Jeśli nadal nie pomoże spróbuj może zaktualizować dystrybucję do wersji 10.04
  • #10 8082807
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    po edycji /etc/sysctl.conf restart i uruchomienie ZM
    w /var/log/syslog
    Cytat:
    May 16 16:29:26 piotrek-desktop zmpkg[5088]: INF [Command: start]
    May 16 16:29:26 piotrek-desktop zmpkg[5088]: ERR [Unable to find valid 'su' syntax]
  • #11 8085344
    kacperfx
    Poziom 12  
    Posty: 105
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    Nawet na stronie zonemidera nie wiedzą dokładnie o co chodzi ( http://tinyurl.com/354zpuj ). Spróbuj rozwiązań które tam sugerują, jeśli nie da rady to chyba wygląda na to, że nie jest to za bardzo 'dorobiona' aplikacja i musisz poszukać innej.
    Aktualizowałeś dystrybucję?
  • #12 8096251
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    Witam, wreszcie działa wydaje mi się że pomogło
    Cytat:
    kernel.shmall = 134217728
    kernel.shmmax = 134217728

    a nie zauważyłem tego od razu ponieważ próbując znaleźć rozwiązanie zmieniłem użytkownika i hasło w pliku konfiguracyjnym zonemindera na "root" wystarczyło tylko zmienić jeszcze na www-data i zoneminder jest już ustawiony na running teraz tylko muszę sobie poradzić z kompletnie rozmazanym obrazem.
    dzięki za pomoc
    pozdrawiam
  • #14 9487122
    jlonek
    Poziom 10  
    Posty: 25
    Ocena: 4
    niestety nie udało mi się odpalić zoneminder-a stworzyłem pod windowsem osobny program który spełnia jedną z funkcji jaką potrzebowałem z zoneminder-a.

    pozdrawiam
  • #15 10123582
    BrunovonTroba
    Poziom 2  
    Posty: 3
    donald73 napisał:
    zobacz najnowszą wersje jest gotowa paczka 1.24.2 na ubuntu testowałem na wersji 9.10 i 10.04

    http://213.77.111.2/forum/viewtopic.php?p=13#13

    Donald, a testowałeś te wersje z kartą BTTV z więcej niż 1 kamerą na kanał? (czyli z multipleksowaniem - obsługa np. 4 kamer na chip). Ja od wersji UBUNTU 9.1 nie mogę poradzić sobie z problemem obrazu z 1 kamery na wszystkich 4 kanałach. Jeśli idą np. 2 kamery na video0 to obraz jest tylko z 1, jeśli ustawie jedną kamerę na video0 a drugą na video1 to wszystko jest ok

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zainstalował Zoneminder na Ubuntu, jednak status aplikacji na localhost/zm pozostawał "stopped". Problemy związane z uruchomieniem rozwiązano poprzez ręczne uruchomienie skryptu w /etc/init.d/ oraz edycję pliku /etc/sysctl.conf, co pomogło w rozwiązaniu problemów z kernelem. Użytkownik zmienił również konfigurację użytkownika na "www-data", co umożliwiło uruchomienie Zonemindera. W trakcie dyskusji poruszono również kwestie związane z logami w /var/log/ oraz aktualizacją dystrybucji do wersji 10.04. Na koniec użytkownik zgłosił, że problem został rozwiązany, ale wystąpił nowy problem z rozmazanym obrazem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA