Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia, router ADSL, annex B co jeszcze musze wiedzieć

ravmar 11 Maj 2010 16:04 12702 10
  • #1 11 Maj 2010 16:04
    ravmar
    Poziom 22  

Nie chce mi się mówić jak "wkopałem" się w umowę z netią. Nie ważne stoję przed zadaniem kupienia routera. Posiadam zwykłego D-linka na RJ45 DSL, już zdążyłem się zorientować, potrzebuje router z modemem zewnętrznym (ADSL), ponadto wyczytałem gdzieś, że jeżeli posiadam (a posiadam) telefon i internet w jednym gniazdku, to potrzebuje router z annexem B, w przeciwnym wypadku mogą wystąpić błędy w postaci utraty sygnału (internet i telefon będą się gryzły) bardzo bym prosił o weryfikacje tej informacji.
    Gdzieś na aukcjach znalazłem router EDIMAX AR-7084 ADSL2/2 annex B
    w opisie aukcji

Cytat:
    Urządzenie jest praktycznie nie używane, podłączone do linii tylko raz, bo linia Netii do której
    miał być podłączony okazała się w praktyce linią analogową.

Czy może mi ktoś to wytłumaczyć ? Myślałem, że wystarczy router ADSL z annexem B i po sprawie. Wyżej zacytowane zdanie trochę mnie zaniepokoiło i wstrzymało od kupna urządzenia.
    Z infolinii za dużo się nie dowiedział, brak wiedzy u techników Netii, uczepili się wcisnąć mi modem USB za 1PLN albo za 100 PLN jakiś badziew z WIFI.
    Bardzo bym prosił o wypowiedzieć kogoś kompetentnego i obytego z funkcjonowaniem "algorytmu" Netii.
    Aż tak nie znam się na telekomunikacji ale ogólne pojęcie posiadam. Wracając do tych łącz nie rozumiem przekazu cyfrowe, analogowe w przypadku RJ11. Jeżeli okaże się pomocne to gniazdo w ścianie zainstalowane przez Netie było jakieś 12 lat temu, od tamtej pory nie było zmieniane. Zawsze posiadaliśmy tylko telefon, ostatnio coś mnie podkusiło na telefon i internet ;/

0 10
  • #2 11 Maj 2010 16:52
    mat_ed
    Poziom 43  

Netia na łączach TP posiada Annex A (linia analogowa), a na łączach Netii Annex B (linia cyfrowa ISDN). Stąd wniosek, że osoba sprzedająca router miała Internet właśnie na łączu TP.
    To, że posiadasz telefon i Internet w jednym gniazdu, nie oznacza, że musisz mieć modem z Annexem B. Chodzi o odpowiedni filtr -> http://forum.nextmag.pl/thread-565.html

0
  • #4 11 Maj 2010 17:16
    piterus99
    Poziom 43  

mat_ed napisał:
    Netia na łączach TP posiada Annex A (linia analogowa), a na łączach Netii Annex B (linia cyfrowa ISDN).

Linia analogowa nie zabrania stosowania annexu B! Nie pisz tak, bo ktoś pomyśli, że "a, mam analogowy telefon to mam annex a" a to jest błędne rozumowanie.

A filtry dla Annex A i Annex B są te same

0
  • #5 11 Maj 2010 18:46
    fisheye_
    Poziom 13  

Annex nie zależy od tego czy linia jest netii czy tp, tylko od jej technologii, wiekszosc linii netii to linie analogowe, więc nie wiem skąd wniosek, że na linii netii annex b? Ja na linii netii używam ich routera z annexem a.

0
  • #6 11 Maj 2010 19:15
    rtvroman
    Poziom 10  

W przypadku korzystania z internetu netii na laczu analogowym nie musisz kupowac routera z annexem b, wystarczy standardowy annex a na jakim pracuje wiekszosc urzadzen.
    Router z annexem b potrzebny by ci byl TYLKO w sytuacji korzystania z internetu netii na cyfrowym laczu ISDN i to nalezacym stricte do netii. Na cyfrowym nalezacym do TP internetu w ogole podlaczyc sie nie da.
    Z tego co mowisz w scianie masz gniazdko typowo netiowe, czyli moze byc tak, ze masz isdna, chociaz w to watpie bo raczej sie tego nie zaklada w domu. Jakbys podal nazwe planu taryfowego to bym Ci powiedzial co masz na pewno i jakie urzadzenie bedzie Ci potrzebne.

0
  • #7 11 Maj 2010 19:37
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    Router z annexem b potrzebny by ci byl TYLKO w sytuacji korzystania z internetu netii na cyfrowym laczu ISDN

:
    Cytat:
    Linia analogowa nie zabrania stosowania annexu B! Nie pisz tak, bo ktoś pomyśli, że "a, mam analogowy telefon to mam annex a" a to jest błędne rozumowanie.

Przyklad - www.dialog.pl :
    Code:
    Czy mogę korzystać z własnego modemu DSLowego?

Tak, jest to możliwe.

Należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku dostępu w zakresie sieci DialNet modem ten musi pracować w standardzie Annex B.

I z tego co googluje, usługa net24, czyli Dostęp do Internetu realizowany po kablach netii pracuje w annex B..

Najlepiej jak kolega kupi router pracujący w obu standardach

0
  • #8 11 Maj 2010 19:53
    pizmak5
    Poziom 14  

Jezeli znajdzie taki router to podejrzewam, ze bedzie zdziebka drozszy niz zwykly a po co narazac sie na koszty.
    Moze rozpisze wszystkie mozliwe przyklady i jakie urzadzenie jest potrzebne.

Internet Netii na linii TP - Annex A
    Internet Netii na laczu LLU lub CU [czyli wlasne linie netii] - Annex A
    Internet Netii na laczu cyfrowym Netii [ISDN] po kablach netii [CU] - Annex B

Innych mozliwosci nie ma.

Jezeli Twoj abonament telefoniczny ma w nazwie "cyfrowy" lub "ISDN" to tylko wtedy potrzebujesz routera z Annexem B.

Dla 100% pewnosci moglbys napisac nazwe abonamentu. Chociaz na 99% jestem przekonany, ze masz internet na llu lub cu ale bez isdn'a, bo wiekszosc handlowcow nie sprzedaje internetu na isdnie tylko na analogu.

0
  • #9 11 Maj 2010 21:03
    ravmar
    Poziom 22  

rtvroman

Cytat:
    Z tego co mowisz w scianie masz gniazdko typowo netiowe, czyli moze byc tak, ze masz isdna, chociaz w to watpie bo raczej sie tego nie zaklada w domu. Jakbys podal nazwe planu taryfowego to bym Ci powiedzial co masz na pewno i jakie urzadzenie bedzie Ci potrzebne.

plan taryfowy: super liga(internet i telefon)
    mieszkam w mieszkaniu gniazdo było instalowane na samym początku czyli ma jakieś 12 lat,

0
  • #10 11 Maj 2010 21:06
    pizmak5
    Poziom 14  

superliga to jest nazwa promocji a nie planu taryfowego :)
    Ale tak czy inaczej jezeli superliga to linia jest analogowa bo ta promocja dotyczy linii analogowej, czyli potrzebujesz modemu/routera z Annexem A

-1
  • #11 11 Maj 2010 22:55
    ravmar
    Poziom 22  

po zastosowaniu rozdzielacza nie będzie problemów z telefonem i internetem?
    zwykły rozdzielacz, bez żadnych filtrów ?
    Już zapytam w tym temacie co byście powiedzieli o :
    TP-LINK TD-W8901G
    D-Link DSL-G604T
    PENTAGRAM P 6331-4A

0