Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaniżona moc czynna termowentylatora

13 Maj 2010 19:24 1290 8
  • Poziom 11  
    Witam,
    Dokonywałem pomiarów mocy czynnej w układzie jednofazowym.
    Urządzeniem był termowentylator 970W.
    Podczas pomiarów wyszło, że pobiera 870W.
    Jak to możliwe?

Dzięki
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    A jakie było napięcie zasilania, kształt prądu i producent grzejnika?
  • Poziom 11  
    Napięcie zasilające 220V, prąd zmienny. Do zasilania został użyty autotransformator. Co do producenta to nie wiem, jakiś tani pewnie laboratoryjny.
    A czy nie jest tak, że urządzenia grzewcze pobierają pełną moc dopiero jak się w pełni nagrzeją?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    michael2303 napisał:
    Napięcie zasilające 220V, prąd zmienny. Do zasilania został użyty autotransformator. Co do producenta to nie wiem, jakiś tani pewnie laboratoryjny.
    A czy nie jest tak, że urządzenia grzewcze pobierają pełną moc dopiero jak się w pełni nagrzeją?

Dość ciężko dziś o 220V AC. Laboratoryjne są akurat drogie i dokładne. A na tabliczce tego grzejnika miałeś 230?
  • Poziom 11  
    To pewnie te 230, a z tym nagrzaniem nie będzie tak jak pisałem? Pobiera pełną dopiero jak się rozgrzeje?

zasilacz był taki: Zaniżona moc czynna termowentylatora
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Parametry znamionowe ogrzewaczy sieciowych definiuje się dla warunków znamionowych. Czyli napięcia zasilania, temperatury pracy i sinusoidalnego kształtu prądu. Jeśli po drodze będzie fazowy sterownik tyrystorowy -to zamiast sinusa masz wycinanki i spadek mocy. Tym samym (tylko w różnym stopniu) skutkuje obniżka pozostałych parametrów (napięcia i temperatury). A jakość wykonawstwa grzałek (rozrzut ich parametrów oporowych) też decyduje o rzeczywistym poborze i wydzielaniu mocy. W praktyce nie ma to większego znaczenia bo co najwyżej czas nagrzewania otoczenia jest nieco dłuższy (a zamieniana energia takiej samej wartości).
  • Poziom 11  
    Czyli w tym przypadku temperatura ma wpływ na moc pobieraną?
    Mniejsza temperatura na początku po włączeniu to mniejszy pobór mocy.
    Po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury pełny pobór mocy.

P.S. Pomiar był dokonany przez chwilę, więc termowentylator nie miał możliwości nagrzania się.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jaki problem włączyć na dłużej i sprawdzić?
  • Poziom 11  
    Nie mam możliwości bo to było badanie mocy czynnej tylko na jednych zajęciach. Mam napisać we wnioskach dlaczego ta moc jest tak zaniżona.

Dzięki