Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Techwood 1510LCD problem z inwerterem - OZ960S

Przemyslaw 03 Jun 2010 23:44 1876 3
Tespol
    Przemyslaw
    Level 28  
    Witam, wałkuję temat już dłuższy czas. Aplikacja układu dość standardowa. Dwa trafka połączone równolegle, kondensator szeregowy trafek 3x4,7uF, tranzystory FDS8958A, cztery świetlówki.
    Inwerter zaskakuje na ułamek sekundy i gaśnie. Kondensatory sprawdziłem, tranzystory wymieniłem, sprawdziłem 220p w pinie 18. Diody w podwójnych obudowach "obmacane" miernikiem w układzie - nic podejrzanego.
    Jak podniosę napięcie zasilania inwertera z 12 (właściwe) do nieco powyżej 14V, inwerter zaskakuje ale bardzo mocno i szybko grzeje się JEDEN tranzystor FDS. Kondensatory w bramkach tranzystorów "P-ch" podmienione tymczasowo na 68n - bez najmniejszych zmian. Impulsy są na wszystkich czterech wyjściach OZa ale mam tyko taki dość nieprecyzyjny miernik z funkcją oscyloskopu i czasami pokazuje mi równiutki prostokąt a czasem "śmieci". Nie wiem czy te śmieci to "dochodzenie" miernika do pokazania właściwego przebiegu, czy faktycznie tak jest. Układu nie mogę włączyć na długo bo mi wyparuje ten tranzystor. Po 5 sekundach jest już nawet zagrzane od niego trafko. Pobór prądu przez inwerter - ok. 2A ( w sumie nie szokuje) - ale dlaczego JEDEN tranzystor mostka się zagrzewa? Przecież to w sumie układ symetryczny.
    Przywodzi to na myśl problemy ze sterowaniem - czy możliwe, żeby OZ960S padł?
  • Tespol
  • Helpful post
    mirex
    Level 43  
    Podmień wyjścia i się przekonasz skoro oscylogram niewiarygodny.
    Tam chyba reszta elementów jest wspólna dla dla obu torów.
    W standardowym układzie bramki podwieszone są do plusa. Jeśli tu wykluczysz przyczynę to chyba pozostaje OZ960 do wymiany.
  • Tespol
  • Helpful post
    satgal
    Level 40  
    IC zostaw w spokoju masz prawdopodobnie zwarcie między zwojowe w jednym z TR. To że przy wyższym napięciu zasilania działa tylko się grzeje to w tym wypadku jest normalne bo w inwerterze aby działał jest mierzony tylko prąd płynący przez poszczególne świetlówki, jak podniesiesz nap. zasilania to jest już ten próg minimalnego prądu płynącego przez którąś świetlówkę przekroczony i dlatego działa. Jedynie aby się upewnić że moja diagnoza jest poprawna zamienić miejscami transformatory.
    Przemyslaw
    Level 28  
    Uszkodzoną okazała się jedna z diod Zenera 4V7 równoległych do rezystorów podciągających bramki tranzystorów P-ch do "plusa". W układzie mierzyła się dobrze a musiała się "usmażyć" razem z tranzystorem podczas moich początkowych prób.
    Pierwotnym problemem był tylko pęknięty rezystor 3M po stronie wtórnej - ktoś coś musiał na niego upuścić. Uszkodzony tranzystor i dioda to już efekt moich "działań".
    Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.