Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Techwood 1510LCD problem z inwerterem - OZ960S

Przemyslaw 03 Jun 2010 23:44 1876 3
Tespol
 • #1
  Przemyslaw
  Level 28  
  Witam, wałkuję temat już dłuższy czas. Aplikacja układu dość standardowa. Dwa trafka połączone równolegle, kondensator szeregowy trafek 3x4,7uF, tranzystory FDS8958A, cztery świetlówki.
  Inwerter zaskakuje na ułamek sekundy i gaśnie. Kondensatory sprawdziłem, tranzystory wymieniłem, sprawdziłem 220p w pinie 18. Diody w podwójnych obudowach "obmacane" miernikiem w układzie - nic podejrzanego.
  Jak podniosę napięcie zasilania inwertera z 12 (właściwe) do nieco powyżej 14V, inwerter zaskakuje ale bardzo mocno i szybko grzeje się JEDEN tranzystor FDS. Kondensatory w bramkach tranzystorów "P-ch" podmienione tymczasowo na 68n - bez najmniejszych zmian. Impulsy są na wszystkich czterech wyjściach OZa ale mam tyko taki dość nieprecyzyjny miernik z funkcją oscyloskopu i czasami pokazuje mi równiutki prostokąt a czasem "śmieci". Nie wiem czy te śmieci to "dochodzenie" miernika do pokazania właściwego przebiegu, czy faktycznie tak jest. Układu nie mogę włączyć na długo bo mi wyparuje ten tranzystor. Po 5 sekundach jest już nawet zagrzane od niego trafko. Pobór prądu przez inwerter - ok. 2A ( w sumie nie szokuje) - ale dlaczego JEDEN tranzystor mostka się zagrzewa? Przecież to w sumie układ symetryczny.
  Przywodzi to na myśl problemy ze sterowaniem - czy możliwe, żeby OZ960S padł?
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  mirex
  Level 43  
  Podmień wyjścia i się przekonasz skoro oscylogram niewiarygodny.
  Tam chyba reszta elementów jest wspólna dla dla obu torów.
  W standardowym układzie bramki podwieszone są do plusa. Jeśli tu wykluczysz przyczynę to chyba pozostaje OZ960 do wymiany.
 • Tespol
 • Helpful post
  #3
  satgal
  Level 40  
  IC zostaw w spokoju masz prawdopodobnie zwarcie między zwojowe w jednym z TR. To że przy wyższym napięciu zasilania działa tylko się grzeje to w tym wypadku jest normalne bo w inwerterze aby działał jest mierzony tylko prąd płynący przez poszczególne świetlówki, jak podniesiesz nap. zasilania to jest już ten próg minimalnego prądu płynącego przez którąś świetlówkę przekroczony i dlatego działa. Jedynie aby się upewnić że moja diagnoza jest poprawna zamienić miejscami transformatory.
 • #4
  Przemyslaw
  Level 28  
  Uszkodzoną okazała się jedna z diod Zenera 4V7 równoległych do rezystorów podciągających bramki tranzystorów P-ch do "plusa". W układzie mierzyła się dobrze a musiała się "usmażyć" razem z tranzystorem podczas moich początkowych prób.
  Pierwotnym problemem był tylko pęknięty rezystor 3M po stronie wtórnej - ktoś coś musiał na niego upuścić. Uszkodzony tranzystor i dioda to już efekt moich "działań".
  Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.