Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik wybrać do subwoofera do pokoju 15-20m2 ?

28 Cze 2010 17:40 1802 8
  • Poziom 26  
    Witam po mojej długiej nieaktywności na forum :)
    Otóż mam dylemat, jaki głośnik najlepiej nadawałby się do subwoofera, który uzupełni "monitory" na GDN 20/40 i GDWK 9/80. W przyszłości planuję zmianę tych kolumn na coś lepszego bo już znudził mi się ich dźwięk i szukam czegoś lepszego jakościowo. Wzmacniacz jaki posiadam to końcówka estradowa 2x150w i amplituner JVC RX-212. Mógł bym przeznaczyć na sam głośnik około 100-130zł. Myślę, że do takiego pomieszczenia wystarczy w zupełności 10" lub nawet 8". O ile 8" głośników, które moim zdaniem były by w miarę ok jest kilka ( GDN 20/80, LW800, GDN 22/140/8/SCX itd. ) to 10" jakoś nie mogę znaleźć. Mógł by mi ktoś doradzić jakiś inny głośnik, który sprawdził by się w podanym pomieszczeniu ? Muzyka jakiej słucham to w zasadzie wszystkiego po trochu. Chciałbym, żeby miał w miarę dobre zejście i przyzwoity impuls, ale bez przesady w żadną stronę.
    Drugim problemem jest napęd do tego subwoofera. Mam do dyspozycji dwa wymienione wyżej wzmacniacze ale nie wiem czy któryś z nich się nada, biorąc pod uwagę również fakt, że jeden z nich napędza kolumny. No i nie wiem jak rozwiązać problem filtrowania częstotliwości. Muzyki słucham z laptopa Acer Aspire 5738z i jest tam tylko jedno wyjście stereo w dodatku słabej jakości. Czy podpięcie subwoofera i kolumn pod jedno wyjście stereo za pomocą rozgałęźnika jack-2xjack się sprawdzi ? Nie oczekuję super jakości ale z drugiej strony nie chcę też by dźwięk bardzo ucierpiał na jakości tym bardziej, że karta dźwiękowa w tym laptopie i tak nie jest najwyższej jakości.
    Kolejna sprawa to filtrowanie częstotliwości. Myślałem, żeby pomiędzy wzmacniaczem a subwooferem wpiąć filtr basowy, a pomiędzy satelitami a wzmacniaczem jakiś kondensator, ewentualnie filtr 12db/oktawę, który odciął by częstotliwości do ok. 80-100Hz.
    Wiem, że całość była by mocno prowizoryczna, ale nie stać mnie na firmowy subwoofer aktywny i dobry amplituner lub procesor dźwięku, który umożliwiał by podłączenie subwoofera i satelit.
    Na razie to chyba tyle, wiem, że się rozpisałem, ale chciałem w miarę opisać sytuację i moje pomysły, żeby nie stracić pieniędzy bez sensu. Liczę na pomoc, jeżeli podobne problemy były już poruszane na forum, a myślę, że tak, to z góry przepraszam.
    Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Cytat:
    GDN 22/140/8/SCX

Będzie najlepszy z tych trzech.

Do tego mostek na TDA7294
    tj. numer 1088843897
    +
    numer 1098947767 (filtr dolnoprzepustowy aktywny)
    +
    TS200VA

I subwooferek gra za nie duże pieniążki.

Ewentualnie możesz zapytać Irka: http://www.fratu.pl/irek/ czy składa moduły TDA z filtrem dolnoprzepustowym na pokładzie-było by taniej.
  • Poziom 26  
    Dzięki wielkie za pomoc :).
    Myślę, że tego TDA mógł bym wykonać, w końcu jest to dosyć prosta końcówka.

A jak wypadł by GDN-22-300-8-SW w porównaniu z tym GDN 22/140/8/SCX ?
    Ten drugi jest droższy więc myślę, że trochę lepszy. Ale z drugiej strony ten pierwszy ma większą moc i 50mm cewkę. Wybiorę coś z tych dwóch :).

A jeżeli chodzi o podłączenie dźwięku z laptopa to czy zastosowanie rozgałęźnika bardzo pogorszy jakość dźwięku i czy nie będzie problemu z wysterowaniem końcówki ? I tak sygnał z karty dźwiękowej laptopa jest słaby więc nie wiem czy jest sens go rozdzielać.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    witam. Osobiscie polecam tonsila gdn 25/80/1. Sam takiego uzywam i jest naprawde dobry. Do tego prosta koncowka na Tda7294 z filtrem j-265 i szafki same sie otwieraja :D glosnik jest na allegro w cenie okolo 120zl

Zdania rozpoczynamy wielką literą.
    Polskie literki mile widziane.
    Własna inicjatywa również...(Regulamin p.15, 14)
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 25  
    majkowy87 napisał:
    szafki same sie otwieraja

Taaaa i co szklanki spadają z biurka?
    wiewior_kg napisał:
    Myślę, że tego TDA mógł bym wykonać, w końcu jest to dosyć prosta końcówka.

Nie znam Twoich możliwości ale myślę,że tak.
    wiewior_kg napisał:
    A jak wypadł by GDN-22-300-8-SW w porównaniu z tym GDN 22/140/8/SCX ?

Nie słyszałem tego SW. Ale parę konstrukcji na tym głośniku w necie jest - można poczytać i potem ewentualnie zdecydować. Ja się nie wypowiem bo go nie słyszałem ale SCX jest na prawdę godny polecenia za te pieniążki.
    wiewior_kg napisał:
    ten pierwszy ma większą moc i 50mm cewkę.

Uwierz, że nie liczy się moc i średnica cewki.
    SCX ładnie niziutko schodzi (w dobrej obudowie!) basik przyjemny i w miarę szybki.
    Więc moc tutaj to jest drugorzędna sprawa.
    wiewior_kg napisał:
    A jeżeli chodzi o podłączenie dźwięku z laptopa to czy zastosowanie rozgałęźnika bardzo pogorszy jakość dźwięku i czy nie będzie problemu z wysterowaniem końcówki ? I tak sygnał z karty dźwiękowej laptopa jest słaby więc nie wiem czy jest sens go rozdzielać.
    Nie polecam! W takich tanich rozgałęźnikach-zawsze coś nie styka,brumi itd. myślę że sygnał na TDA można podać z wyjścia słuchawkowego amplitunera czy wzmacniacza którym pędzisz monitory. Chyba, że w filtrze aktywnym będzie wejście wysokopoziomowe no to podłączasz wzmacniacz subwoofera tak jak dodatkowy głośnik.

Co do podłączenia pod wyjście słuchawkowe od razu wytłumaczę.
    Ustawiasz sobie potencjometr subwoofera tak jak Ci odpowiada-tak żeby się mniej więcej z monitorkami zgrywało może być więcej/mniej. I tutaj kwestia w sumie się kończy. Od teraz gdy będziesz pogłaśniał amplituner czy wzmacniacz subwoofer również będzie się pogłaśniać. I tyle w tej kwestii.

Jak coś jeszcze będzie nie jasne-tylko pytać :D

pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Ok, dzięki wielkie za pomoc :)
    Zamówiłem już GDN-22-140-8-SCX, myślę, że to najlepszy wybór w tej cenie.
    Wsadzę go do obudowy 30 litrów, 35-40Hz, powinno być ok ? :)
  • Poziom 25  
    wiewior_kg napisał:

Wsadzę go do obudowy 30 litrów, 35-40Hz, powinno być ok ? :)

Tak.
    Aczkolwiek Bass-reflex strój "na słuch".
    Regulujesz długość bass reflexu - zmieniając strojenie kilka Hz w dół zaczynając od najdłuższego i zostawiasz tak jak Ci najbardziej odpowiada (nie tyle Tobie a Twoim uszom :D )
  • Poziom 14  
    ja mam w domu 30/120/1 w 35l trochę mała pojemność ale trzęsie całym domem.
  • Poziom 38  
    Dlaczego chcesz odciąć bas od monitorów? Pasywne cięcie wyjdzie dość drogo, bo duże pojemności kondensatorów (dobrych!) są w cenie. A skoro masz dużo basu z monitorów to po co w takim razie subwoofer? A może wystarczy zmniejszyć pojemność obudowy, żeby ilość basu się zmniejszyła?

A co do monitorów to może tym razem coś np. na Viastonach (w130 i tw74) albo gdn 15/40/5 i vifa dex 25?https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1531665&highlight=

Co do laptopa - może wystarczy zewnętrzna karta usb?

Cytat:
    Wiem, że całość była by mocno prowizoryczna

Prowizorki mają to do siebie, że koniec końców długo się utrzymują i w sumie dużo kosztują. Nie raz się przekonałem, że lepiej od razu wydać więcej kasy, niż bawić się w jakieś rozwiązania przejściowe czy półśrodki.