Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Młotek Celma Prwg 2IIB ile smaru i jaki?

zetmarcin 09 Sep 2010 14:34 14929 11
Termopasty
 • #1
  zetmarcin
  Level 10  
  Witam

  Ile smaru trzeba do tego młotka? I jaki smar? Mam smar timken NLGI 1,5 syntetyczny z dodatkami EP czy będzie się nadawał? I czy ten sam smar idzie do przekładni(kół zębatych) i do układu tłokowo korbowego? czy dwa różnego typu smary?
  Pytam ponieważ przekładnia jest uszczelniona (odizolowana) za pomocą simmeringa od układu tłokowo-korbowego i wydaje mi się że właśnie po to żeby można było użyć dwóch smarów o różnych właściwościach smary (np do układu korbowego molibdenowy a do przekładni łożyskowy)
  Stary smar dosłownie uległ spaleniu (widać i czuć że nie wytrzymał temperatury a z tego co wiem to oryginalnie jest stosowany smar EPS 0 o dosyć niskiej temperaturze pracy 100C dlatego zastanawiam się na tym syntetykiem ponieważ ma on temperaturę pracy 180C co stanowi istotną różnicę.

  pozdrawiam
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Termopasty
 • #2
  iku18
  Level 19  
  Takie smary produkuje makita, kosztuje około 18zł za 60gram
 • #3
  lynx22
  Level 17  
  Ten smar timken raczej się nie nada. Tak jak piszesz powinien by smar klasy NGLI 0. Jego stosunkowo niska temperatura pracy wynika z bardziej płynnej konsystencji która zapewnia lepszą penetrację smaru.
 • Termopasty
 • #4
  jak232
  Level 2  
  Polecam smar Makity, ma dodatek grafitu i jest odporny na wysoką temperaturę. Osobną sprawą jest to, że smar w tego typu narzędziach należy okresowo wymieniać.
 • #5
  waldekel
  Level 28  
  Dobry moment aby poruszyć sprawę smarów do elektronarzędzi. Makita proponuje smar po 350zł za 1kg. Może i dobry. Są przecież sporo tańsze smary równie dobre. Niestety nie znam symboli, lecz kiedyś udało mi się kupić za 40zł / kg w serwisie elektronarzędzi w opakowaniu nieopisanym.
  Może ktoś wypowie się na temat smarów i gdzie się zaopatruje po cenach przystępniejszych i dobrej jakości.
 • #6
  slawekx
  Level 29  
  A może Lubriten EPS-1 byłby właściwy.
 • #7
  zetmarcin
  Level 10  
  Witam

  zastosowałem mobila xhp 222 sprzęt chodzi nie grzeje się, ale udar jest trochę słaby więc chyba zastosuje taki jak fabryka zaleca lubriten EPS 0 bo mobil NLGI 0 jest dostępny tylko w dużych opakowaniach, tylko czy ktoś wie ile tego smaru wchodzi do celmy (do układu tłokowo-korbowego)?

  pozdrawiam
 • #8
  siwy1956tbg
  Level 11  
  Jeśli w tym młotku udar jest słaby mimo "posmarowania" to należało by sprawdzić stan tulei w której chodzi pływający "bijak" oraz bodaj trzy oringi na bolcu. Acha, czy bolec nie jest urwany- pęknięty. To lubiło się zdarzać.
 • #9
  zetmarcin
  Level 10  
  Witam

  Przyczyną był wadliwy wirnik (nowy zresztą). Podejrzewam że miał zbyt niskie obroty i stąd słaby udar. A jeszcze mam pytanko w którą stronę powinien się kręcić bo nie mam pewności czy dobrze podłączyłem (chłodzenie ma przebiegać poprzez pokrywę górną -wentylator-wirnik -i wylot powietrza w kierunku grotu?) czy odwrotnie od dołu (grotu)do góry i wylot przez pokrywę górną?

  pozdrawiam
 • #10
  siwy1956tbg
  Level 11  
  Jeśli był nowy- to nie możliwe aby miał za małe obroty. Najlepiej go sprawdź omomierzem na "skuśkę" czy na przeciwległych "klapkach" komutatora ma te same parametry. Jeśli ten młot jest wiekowy, to należy dobrze posprawdzać elementy "pneumatyki". A ponad, to nie będziesz miał takiego efektu pracy tym młotem a "nowoczesnym. W tym jest więcej huku, łomotu niż efektu i ręce bolą. A co do obrotów; dawno tego młota nie robiłem, ale najprawdopodobniej w prawo. Jeśli by miał lewe obroty toby bardzo iskrzył.
 • #11
  zetmarcin
  Level 10  
  Witam
  Dzięki za odpowiedź ale żeby uściślić który to kierunek prawy zrobiłem fotkę z opisem

  Młotek Celma Prwg 2IIB ile smaru i jaki?

  wydaje mi się że powinien zasysać powietrze od góry

  pozdrawiam
 • #12
  risk1
  Level 9  
  Witam
  Wentylator wydmuchuje powietrze na zewnątrz (czerwona).