Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp model: 28HW-57C. Brak korekcji

12 Wrz 2010 14:37 1689 13
  • Poziom 14  
    W TV sharp 28HW-57C brak korekcji.
    Wcześniej występowało szarpanie obrazem obecnie obraz sie zawęził ( wklęsły pośrodku )
    I zaczęła sie kopcić cewka L603, przy czym dioda D605 jest sprawna.
    Chciałem sie dowiedzieć jaka jest indukcyjność tej cewki. Na schemacie jest tylko podane ( L603-P5202)
  • Moderator TV
    W mojej serwisówce dla podobnego modelu mam podane 5mH.
    A jeśli chodzi o układ korekcji, to jest tam do sprawdzenia jeszcze parę elementów oprócz diody w modulatorze, szczególnie kondensatory impulsowe i trochę zimnych lutów do usunięcia (jak to w Sharpach i nie tylko).
  • Poziom 43  
    Na schemacie do tego modelu występuje jako RCILP0262BMZZ = HR18008.00 DIEMEN.
    Dostępna w North za kosmiczną cenę. Odwiń, policz i nawiń na nowo.
    Oczywiście po usunięciu przyczyny jej spalenia.
  • Poziom 14  
    Cewka wychodzi na to ze jest OK ma bowiem 5mH. Jednak grzeje się niemiłosiernie i kopci w chwile po włączeniu TV. Wcześniej szarpało obrazem.
    Zakładałem wątki ze zdjęciami usterki lecz były wywalane do kosza https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8469929#8469929 ( ponoć nie potrafię wklejać zdjęć ani odnośników) Zacząłem poprawiać "zimne" luty, Jednak nic to nie dało. Po jakimś czasie wcięło korekcje i zaczęła się dymić owa cewka
  • Moderator TV
    Nieco wyżej pisałem coś o kondensatorach impulsowych w odchylaniu poziomym. Co Ty na to? Sprawdzałeś? Wymieniałeś?
  • Poziom 14  
    Sprawdzałem tylko na pojemność, nie podstawiałem innych z braku takowych.
    Przeczytałem też dostępne biuletyny sharpa z lokalizacją różnych usterek i ich usuwaniem, jednak niewiele to pomogło. TV dostałem w prezencie, popsuty z uwalonym trafem WN. Miało przebicie do rdzenia. ( oryginał Orega ) Założyłem HG. TV wystartował od razu, napięcia są raczej prawidłowe. Jednak od razu była usterka jak ta z linku do kosza. Jak pracował wcześniej zanim do mnie trafił nie wiem.
  • Poziom 43  
    A na co nam Twoje obrazki skoro nawet nie przyjdzie Ci do głowy głowy aby tranzystor wykonawczy w korekcji sprawdzić?
    Jeśli się kopci z cewki, to jakim cudem rezystor bezpiecznikowy wytrzymuje to?
  • Moderator TV
    BEB napisał:
    Sprawdzałem tylko na pojemność, nie podstawiałem innych z braku takowych.

W przypadku kondensatorów impulsowych pracujących w układach odchylania poziomego, pomiar pojemności jest często zawodny. Tylko wymiana daje pewność. Dławik korekcji jak wynika z pomiaru, jest chyba jeszcze sprawny, choć i to nie jest pewne.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    ( oryginał Orega ) Założyłem HG.

Powodzenia w dalszej naprawie.
    Dozuj nam wiedzę na temat usterki i Twojego postępowania przez kolejny tydzień.
  • Poziom 14  
    mirex napisał:
    A na co nam Twoje obrazki skoro nawet nie przyjdzie Ci do głowy głowy aby tranzystor wykonawczy w korekcji sprawdzić?
    Jeśli się kopci z cewki, to jakim cudem rezystor bezpiecznikowy wytrzymuje to?

Obrazki po to aby pomogły w lokalizacji usterki. Wcześniej nic się nie kopciło, korekcja dzialala poprawnie. TV pracował tak kolo 1 miesiąca, usterka ta stopniowo wraz z rozgrzewaniem się telewizora zanikała po około 2-3 godzinach pracy, wiec trafo raczej nie ?. Potem to szarpanie zaczęło stopniowo zanikać jednak w czasie jego zanikania zawężał się obraz tracąc korekcje aż ta padła całkiem. No jak widać rezystor wytrzymał i ma sie dobrze pomimo że korekcja nie działa, cewka parzy. Wnioskuję z tego ze te obrazki mogą/mogły być pomocne wcześniej, w zaraniu powstawania usterki gdyby złośliwy moderator nie wywalił ich do kosza
    ps. o ile usunę usterkę nie omieszkam się podzielić zdobytym doświadczeniem
  • Pomocny post
    Moderator TV
    BEB napisał:
    gdyby złośliwy moderator nie wywalił ich do kosza

Tu już trochę przesadziłeś. Jak każdy użytkownik zobowiązałeś się do przestrzegania Regulaminu Forum. Moderatorzy są po to, żeby tego pilnować. W Regulaminie Forum i Zasadach obowiązujących w działach serwisowych RTV jest dokładnie opisany sposób dołączania obrazków.
  • Poziom 14  
    dpELEKTRONIK napisał:
    Bogred napisał co masz zrobić z kondensatorami WYMIENIĆ a co ty tam robisz bo naprawdę nie wiem?

Jak wspominałem wcześniej tylko je pomierzyłem bo nowych o potrzebnych wartościach na razie brak. Obecnie, jak radzili inni, szukam zimnych łutów ( praktycznie przelutowuje cały blok korekcji/odchylania)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Wnioskuję z tego ze te obrazki mogą/mogły być pomocne wcześniej, w zaraniu powstawania usterki gdyby złośliwy moderator nie wywalił ich do kosza

Zakończę swój udział tutaj - jako użytkownik - stwierdzeniem, że obrazki zamiast pomiarów są nam naprawdę niepotrzebne do niczego. Przynajmniej w tym przypadku!
    Masz również szczęście, że uszkodzenie się pogłębiło, bo z łatwością powinieneś je znaleźć. Natomiast tych zakłóceń, które wielokrotnie poprawiałem, szukałbyś pewno dłuuugo.
    Jako moderator dodam, żebyś sobie przypomniał punkt 4 i 10.9 /slang i pokrewne określenia/ Regulaminu Forum.