Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemiens Simawat XS432 - grzałka?

DJ_Opornik 24 Paź 2010 02:08 1130 3
 • #1 24 Paź 2010 02:08
  DJ_Opornik
  Poziom 20  

  Witam.
  Dawno nie grzebałem w pralkach dlatego chcę się upewnić w swej diagnozie.
  Pacjent jak w tytule wywalił esa B16 w czasie prania. Poproszony o diagnozę nastawiłem pranie. Jak tylko zaczęło przygasać światło w kibu (na tym samym obwodzie) zatrzymałem urządzenie i odpiąłem zasilanie grzałki. Po zapuszczeniu programu zaczęła prać normalnie, bez wywalania bezpiecznika. Jedyna różnica od normalności była taka że pranie syntetyk (czyli normalnie ok. 0,5h) a prała ciągle aż po godzinie sam zastopowałem. Moja teza jest taka, że grzałka ma zwarcie do obudowy (instalacja TN-C, stąd przygasanie światła i wywalanie po chwili esa przy pracy). Po odpięciu grzałki pralka normalnie pracuje ale przeciąga czasowo pranie (może czeka z płukaniem aż dostanie z termika sygnał o nagrzaniu wody).

  Nie miałem induktora żeby zmierzyć ale wydaje mi się że grzałka gdzieś w połowie swej długości ma przebicie na obudowę, bo przeciążenie następujące po chwili od załączenia prania to sugeruje. Grzałka odpięta - nic nie przygasa, jedyny objaw to godzinne pranie które cały czas memła mimo zapewnień użytkownika że po ok. 0,5h powinna na syntetyku 30st zacząć już płukać. Być może tak ma że bez nagrzania nie skończy prania, skoro były takie pralki co nie zaczęły mielić zanim nie nagrzały wody.

  0 3
 • Pomocny post
  #2 24 Paź 2010 03:27
  Jerzy Bartnicki
  Poziom 23  

  Mogę tylko potwierdzić Pana przypuszczenia. Jak Pan chce jeszcze sprawdzić czy długie pranie to problem temperatury proszę wlać ciepłej wody. Mała uwaga zawsze przed montażem czegokolwiek z uszczelnieniem do pralki wcześniej smaruję powierzchnię uszczelnienia płynem do naczyń, z mojego doświadczenia daje to 100% szczelności.
  Jerzy

  1
 • Pomocny post
  #3 24 Paź 2010 22:39
  Paw_el

  Specjalista AGD

  Grzałka do wymiany.

  0
 • #4 25 Paź 2010 20:52
  DJ_Opornik
  Poziom 20  

  W rzeczy samej przypuszczenia potwierdziły się. Dziś zdemontowałem grzałkę i oczom ukazała się dziura w korpusie - stąd upływność która powodowała przygasanie światła a po kilku sekundach wywalanie esa - takie objawy zgłaszała właścicielka przed zajrzeniem do tematu. Dzięki zatem za odzew, będzie mała zagwozdka z montażem, ale myślę że jak odkręcę amortyzatory i popchnę bęben ku górze pralki (leżącej na boku) to może uda się wepchnąć grzałkę przez otwór rewizyjny w ścianie tylnej.

  0