logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

AccessPoint czy Router z Wi-Fi do sieci lokalnej i internetu?

Xamil 08 Lis 2010 16:59 2664 17
REKLAMA
  • #1 8718186
    Xamil
    Poziom 17  
    Posty: 245
    Pomógł: 24
    Ocena: 5
    Witam. Posiadam u siebie sieć - wszystkie komputery podłączone są do switcha. W jednym pomieszczeniu nie ma dostępu do sieci więc chcę zainstalować tam access point. I teraz pytanie. Jaki sprzęt kupić, żeby wszyscy którzy połączą się do AP mieli dostęp do sieci lokalnej oraz do internetu. Powinien to być Router z WI-FI czy typowy AP? Na tym obrazku narysowałem mniej więcej o co chodzi: http://img526.imageshack.us/img526/9641/52485355.jpg

    1. Czy wszystkie komputery, które podłączą się do AP będą "widziały się" wzajemnie?
    2. Czy np. z komputera 192.168.1.23 (rys), będę mógł się połączyć z konkretnym komputerem podłączonym bezprzewodowo z AP?
  • REKLAMA
  • #2 8718207
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Obrazki dodajemy za pomocą "Dodaj obrazek" - popraw.
    Co do tematu, każdy AP jest przeźroczysty dla komputerów więc nie będzie ci sprawiał problemów bo zachowuje się tak jak byś podłączył kompa do switcha.
    Z routerem ethernetowym możesz mieć problem z konfiguracja bo trzeba go tak skonfigurować żeby pełnił funkcje AP.
    Zalecam zakup AP, np WL 5450 ale każdy AP powinien spełnić twoje założenia.
  • REKLAMA
  • #3 8718427
    Xamil
    Poziom 17  
    Posty: 245
    Pomógł: 24
    Ocena: 5
    Więc to jest router, na którego trzeba się zalogować i zmienić tryb pracy tak(na jaki)?
  • #4 8718484
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Cytat:
    Więc to jest router, na którego trzeba się zalogować i zmienić tryb pracy tak(na jaki)?

    Nie rozumiem?
  • REKLAMA
  • #5 8718520
    dcr
    Poziom 17  
    Posty: 175
    Pomógł: 11
    Ocena: 20
    Jeżeli chodzi o tryby pracy załączam dla przykładu:
    Link
    Wybór TP-Linka jest przypadkowy, aczkolwiek stanowi niezłą propozycję jakościowo-cenową.

    Mam nadzieję, że cokolwiek pomoże.
    Komputery należące do jednej grupy roboczej powinny widzieć się bez problemu.
  • REKLAMA
  • #6 8718703
    Xamil
    Poziom 17  
    Posty: 245
    Pomógł: 24
    Ocena: 5
    hermes-80 napisał:
    Cytat:
    Więc to jest router, na którego trzeba się zalogować i zmienić tryb pracy tak(na jaki)?

    Nie rozumiem?


    Chodziło mi o to co wysłał dcr.

    Więc każdy kto połączy się z AP otrzyma adres IP w sieci lokalnej tak?
  • #7 8718716
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Tak jeśli ustawisz go w trybie AP każdy komp po podłączeniu się do sieci będzie otrzymywał automatyczne ustawienia od głównego serwera DHCP.
  • #8 8718765
    Xamil
    Poziom 17  
    Posty: 245
    Pomógł: 24
    Ocena: 5
    O to mi chodziło. Dzięki wielkie
  • #9 8718775
    dcr
    Poziom 17  
    Posty: 175
    Pomógł: 11
    Ocena: 20
    Wyprzedzając kolejne kłopoty proponuję :
    - Klientom łączącym się przez LAN poustawiać dhcp z zakresu 192.168.1.X
    - Klientom łączącym się przez WI-FI poustawiać dhcp z zakresu 192.168.2.X
    Grupa robocza taka sama.
    W ten sposób unikniesz możliwych kolizji między jedną a drugą siecią ;)
  • #10 8718789
    piterus99
    Poziom 43  
    Posty: 8915
    Pomógł: 1084
    Ocena: 328
    dcr - tworzysz właśnie te kłopoty, bo:
    a) kolizji nie będzie, bo przecież ten sam dhcp rozdaje
    b) grupa robocza to wynalazek z czasów w98 i teraz grupa robocza jest dowolna a sieć i tak działa
    c) druga podklasa adresowa to albo routing między podsieciami albo ich niewidoczność, a w przypadku taniego routera nawet nie ma takiej możliwości, bo nie masz jak ustawić drugiego IP dla interfejsu.
    no i d) skąd rozdający dhcp ma wiedzieć czy urządzenie wpięte jest po radiu czy po kablu?
  • #11 8718799
    dcr
    Poziom 17  
    Posty: 175
    Pomógł: 11
    Ocena: 20
    Tak, racja w przypadku tych urządzeń faktycznie ... piterus99- racja ;) Muszę kiedyś sobie Windowsa zainstalować ....
  • #12 8725054
    Xamil
    Poziom 17  
    Posty: 245
    Pomógł: 24
    Ocena: 5
    Jeszcze jedno pytanie. Co, jeśli nie mam w swojej sieci dhcp i trzeba przypisywać IP ręcznie? Oczywiście odpada ręczne konfigurowanie komputerów każdej osoby która będzie chciała się połączyć.
  • #13 8725489
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    No nic się nie stanie jak nie masz serwera DHCP ale to wiąże się z konfiguracja ręczną każdego kompa podpinającego się pod sieć (więcej roboty).
  • #14 8728375
    dcr
    Poziom 17  
    Posty: 175
    Pomógł: 11
    Ocena: 20
    Urządzenie, które zapewnia dostęp do internetu w sieci powinno zająć się DHCP ...
    Link
  • #15 8729005
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    Niekiedy trzeba pominąć DHCP ze względu na jego ograniczone możliwości konfiguracji. Bo w tanich urządzeniach jest i "tani" DHCP.
  • #16 8734500
    dcr
    Poziom 17  
    Posty: 175
    Pomógł: 11
    Ocena: 20
    W moim biurze DHCP zapewnia router Asmax- który jest tani i spokojnie obsługuje 12 komputerów, podpiętych przez switch + laptopy przez wi-fi :)
  • #17 8743294
    Xamil
    Poziom 17  
    Posty: 245
    Pomógł: 24
    Ocena: 5
    Czyli bez DHCP nie da rady wejść do sieci lokalnej. Ale udostępnić dostęp do internetu da radę? (Pomijam ręczne konfigurowanie każdego komputera po kolei)
  • #18 8743783
    hermes-80
    Poziom 43  
    Posty: 12014
    Pomógł: 1177
    Ocena: 741
    drc zamieszał, a ja nie będę 2 razy tego samego pisał przeczytaj sobie początek tematu.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię wyboru między access pointem (AP) a routerem z Wi-Fi do rozszerzenia lokalnej sieci komputerowej. Użytkownik potrzebuje urządzenia, które umożliwi dostęp do sieci lokalnej oraz internetu w pomieszczeniu bez dostępu do sieci. Uczestnicy sugerują, że AP jest bardziej odpowiedni, ponieważ działa jak przeźroczysty most, umożliwiając komputerom podłączonym do niego wzajemną komunikację. W przypadku routera, konieczna jest konfiguracja trybu pracy na AP, co może być bardziej skomplikowane. W przypadku braku serwera DHCP, użytkownicy muszą ręcznie przypisywać adresy IP, co jest mniej wygodne. Wskazano również, że urządzenia powinny być w tej samej grupie roboczej, aby mogły się wzajemnie widzieć.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA