Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera Sony DCR TRV245E - piksele na obrazie

alcest73 11 Lis 2010 23:41 1883 5
 • #1 11 Lis 2010 23:41
  alcest73
  Poziom 9  

  Witam. Miałem problem z przycinającą się kieszenią kasety oraz z błędem C31:23. Rozebrałem kamerkę do samej mechaniki, którą przeczyściłem i złożyłem kamere. Mechanika chodzi dobrze, błąd się nie pojawia tylko przy odtwarzaniu (PLAYER) jest obraz z dużymi pikselami (zamieszczam poniżej). Te piksele zmieniają się co do koloru ale nie miejsca i występują prawie cały czas w tym samym miejscu. Czasami pojawi się jakiś pojedyńczy ale przy granicy z obszarem pikseli. Zmiana koloru pikseli odbywa się wolno - tempo odtwarzanego filmu oraz jego kolorystyka nie ma wpływu (zauważalnego) na tempo oraz kolor zmieniających się pikseli uszkodzonej części wyświetlanego obrazu.
  Defekt obrazu występuje i na wyświetlaczu LCD i w wizjerze.
  W pozycji nagrywania (CAMERA) tego problemu nie ma.
  Odtwarzane filmy podczas których występuje wspomniany problem były wcześniej odtwarzane poprawnie.
  Proszę o pomoc. Gdzie szukać przyczyny?
  Z góry dziękuje.
  Kamera Sony DCR TRV245E - piksele na obrazie Kamera Sony DCR TRV245E - piksele na obrazie

  0 5
 • Pomocny post
  #2 13 Lis 2010 19:35
  bartekke
  Poziom 21  

  Do wyregulowania mechanizm, należy zacząć od ustawienia naciągu taśmy ( 4-6 gcm) a następnie sprawdzić tor prowadzenia taśmy ( sygnał RF z głowić ) i dokonać ewentualnej regulacji.

  0
 • #3 13 Lis 2010 23:27
  alcest73
  Poziom 9  

  Dziękuje za odpowiedź. Jeśli mógłbym prosić o trochę bliższych szczegółów jak to zrobić byłbym niezmiernie wdzięczny. Wiem, że proszę o dużo ale nie stać mnie (troje dzieci i żona na wychowawczym) oddać kamerę do naprawy ani na zakup nowej lub nawet używanej a mam jeszcze kilka nagranych kaset nie zrzuconych na HDD a po za tym całkiem fajnie ta kamerka nagrywała i mogłaby jeszcze trochę posłużyć tym bardziej, że najmłodszy szkrab ma dopiero 8 miesięcy.
  Jeśli chodzi o kamerę to wprawdzie rozkręcałem ją do samej mechaniki ale głowicy nie odkręcałem od "korpusu"-podstawy, na której ta mechanika się znajduje więc czy tu chodzi o samo wyregulowanie. Oczywiście nie kwestionuje porady i jeżeli tylko dowiem się jak powyżej doradzaną regulacje dokonać to jak najbardziej spróbuję.
  Pozdrawiam i proszę o pomoc.

  0
 • Pomocny post
  #4 14 Lis 2010 10:12
  bartekke
  Poziom 21  

  Przeprowadzenie regulacji bez kasety dynamometrycznej i oscyloskopu do obejrzenia sygnału RF jest praktycznie niemożliwe. Załączone obrazki wskazują, że mechanizm jest sprawny, wymaga jedynie fachowej regulacji. Jeśli nigdy tego nie robiłeś i nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami to raczej nie masz szans na wykonanie poprawnej regulacji.

  0
 • Pomocny post
  #5 15 Lis 2010 10:12
  adamlos53
  Poziom 11  

  Miejsce występowania zakłóceń sugeruje że coś się dzieje po stronie rollera zbierającego taśmę z głowicy. Zanim podejdziemy z wkrętakiem do regulacji RF-u warto obejrzeć czy np. taśma nie skręca się. Miałem podobne przypadki gdzie tzw. pinch roller ( czarny gumowy wałeczek) był luzny na swojej osi i podnosił taśmę na rzeczonym rollerze. W tych mechanizmach potrafi pęknąć biała tulejka aretująca pinch roller. Może też wystąpiła mechaniczna usterka uniemożliwiająca prawidłowe opasanie głowicy. Samoistne rozregulowanie toru taśmy należy raczej do rzadkości. Oczywiście każda interwencja i naprawa kończy się taką regulacją i kontrolą naciągu

  0
 • #6 17 Lis 2010 16:03
  alcest73
  Poziom 9  

  Dziękuje Panom za pomoc. Metodą prób delikatnie dokonałem regulacji prowadzenia taśmy i się najwyraźniej udało bo kamera w pełni działa a obraz jest czysty. Mam nadzieje, że tak już zostanie.
  Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam i zamykam temat.

  0