Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz + wskaźnik poziomu stereo

03 Paź 2004 23:37 1620 6
  • Poziom 15  
    Zrobiłem sobie wzmacniacz wyjęty z magnetofonu ZK246 (dwie końcówki mocy) do którego na wejściu do każdej końcówki są podłączone potencjometry 5K i mam też wskaźnik poziomu sygnału stereo (firmy Nord Elektronik) który trzeba podłączyć się do wyjść na kolumny głośnikowe (zgodnie z jego opisem). A ja chcę podłączyć go do wejścia tego wzmacniacza i chciałem się dowiedzieć czy mogę ten wskaźnik podłączyć do wejścia wzmacniacza i czy w tym przypadku trzeba zastosować jakiś przedwzmacniacz. I chciałem sobie zrobić jeszcze potencjometr BALANCE tylko nie wiem jakiej wartości wstawić ten potencjometr i jakiego typu A czy B.
  • Testo
  • Poziom 20  
    Potencjometr do balansu to najlepiej 2 x 47 kom M+N to specjalny potencjometr do tego celu. Do wskaźnika poziomu sygnału potrzebny jest dodatkowy wzmacniacz, tylko nie wiem dlaczego chcesz podłączyć go do wejścia.
  • Testo
  • Poziom 15  
    A do balansu nie stosuje sie pojedynczego potencjometru.
    A wskaźnik chce tak podłączyć abym nie musiał zwiększać siły głosu a diody we wskażniku migały bez pogłaszania tak jak to jest rozwiązane w większości mini wież.
  • Poziom 10  
    Do balansu powinien byc tak jak ci odpisał Andraej.ek potencjometr M+N, ale spotkałem sie z prymitywnym rozwiązaniem na jednym potencjometrze. Suwak był podpiety do masy, do jednej i drugiej (skrajnych) koncówki potencjometru poprzez rezystory było wejscie prawego i lewego kanału. Sygnał do końcowki mocy podpięty do jednej i drugiej (skrajnych ) koncówki pot. Napewno musi to byc typ A.
    Co do wskażnika powinien na nim byc jakis dzielnik napięcia, ktory obniza sygnal z wyjscia wzmacniacza do nizszej wartosci. Trzeba by było zmienic ten dzielnik tak aby dopasowac mniejszy sygnal, ktory masz na wejsciu wzmacniacza.
  • Poziom 20  
    a po co ci ten balans? oprócz straty w jakości służy tylko po to aby pilnowac zeby był na środku.... :)
    chyba że masz nieliniowy potencjometr siły głosu, ale wtedy sie wymienia na taki co działa równo...
  • Poziom 27  
    andrzej.ek napisał:
    Potencjometr do balansu to najlepiej 2 x 47 kom M+N to specjalny potencjometr do tego celu. Do wskaźnika poziomu sygnału potrzebny jest dodatkowy wzmacniacz, tylko nie wiem dlaczego chcesz podłączyć go do wejścia.

Dlaczego uwazasz ze potrzebny bedzie dodatkowy wzmacniacz zeby to wysterowac? Mialem cos takiego firmy Jabel na ukladzie UL1980 nie byl potrzebny zaden dodatkowy wznacniacz, chodzilo poprawnie nawet po podlaczeniu do AUX/LINE out. Mysle ze w produkcie Nord'a bedzie tak samo.
    A podlaczyc do wejscia z tego powodu zeby przy kazdej zmianie wzmocnienia wzmaka nie skalowac ponownie linijki LED. Na wejsciu z reguly sygnal masz o tej samej sile.

Co do balansu to rzeczywiscie klopotliwy i niepotrzebny "bajer"

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Patrząc na schemat na PW pokręć P1 - powinno to działać z sygnałem z przedwzmacniacza. Jeśli sygnał bedzie zbyt mały i diody nie bedą świecić to w ostateczności możesz dac jakiś mały wzmacniaczyk np. TDA 2003 czy coś podobnego. Schemat znajdziesz w internecie - mozesz zmontowac bez płytki tzw. "pająka" to dosłownie kilka elementów. Mam nadzieję ze Ci pomogłem.
    Powodzenia.