Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór karty graficznej do 350zł

05 Gru 2010 17:31 1778 17
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jakiś czas temu kupiłem komputer ze zintegrowaną kartą graficzną.
    Teraz chciałbym dokupić kartę zewnętrzną, nie jakąś nowość albo bardzo wypasioną. Myślałem o HD4850, HD5670 lub GT240 albo 9800 GT.
    Wszystkie te karty mają podobną wydajność ale różny pobór prądu.
    Mam pytanie, która z tych kart albo jakaś inna karta była by najlepsza do mojego zestawu:

AMD Phenom II X2 Black Edition 555
    Asus M4A785TD-V Evo
    Zasilacz ModeCom 500W Premium

Sporo się naczytałem o niskiej jakości tych zasilaczy chociaż w starym komputerze miałem FEEL III 350W i chodził dobrze przez długi czas, ale czasy się zmieniają a ja nie chciałbym spalić komputera który ma dopiero pół roku, dlatego pytam Was o zdanie.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Radeon HD5670 ma DirectX 11, jest wykonany w technologi 40 nm.
    Jaka techologia jest lepsza, t.z większa od 55 nm czy mniejsza?
    Które waszym zdaniem są godne uwagi karty?
  • Poziom 9  
    Jak sprawdzić czy jest na płycie PCIE 2.0?
    Moja płyta to:
    Link
    nie widzę o opisie czy jest PCI Express 2.0
    Czy w programie Everest da się to sprawdzić?
  • Poziom 42  
    Twój zasilacz nie zachwyca jakością. Nie bierz tego Radeona. Lepiej poszukaj GTS250 lub może nawet GTX260. Obie te karty biją na głowę tego budżetowego Radeona.

Ilość pamięci w karcie nijak ma się do wydajności. Wiadomo, że lepszy będzie model 512MB/256bit od 1GB/128bit (przy tych samych pamięciach). Poza tym na określenie wydajności karty składa się zbyt wiele czynników aby porównywać jakieś parametry. Ważne są wyniki testów.

Co do grzania się kart w procesie 55nm to się nie zgodzę. To są wyjątki. Tak samo zdarzają się "grzałki" wśród kart w 40nm.
  • Poziom 42  
    Kolego GTS250 kosztuje mniej niż 350zł. Doskonale rozumiem na czym polega proces technologiczny i nie musisz mi tego tłumaczyć. Ja siedzę na 9600GT (65nm) i temperatura nie przekracza 50°C w stresie, a w myśl tego co mówiłeś karta powinna się chyba gotować (w każdym procesie są karty cieplejsze i zimniejsze). Proszę o przykład karty, w której wersja 1GB jest wydajniejsza w testach od 512MB (na tych samych szynach i pamięciach, możesz wziąć za przykład 9600GT, GTS250). Ilość pamięci liczy się tylko przy wymagających grach, ale samej wydajności nie zmienia (czasem zmienia w sposób niezauważalny, kilka pkt w 3DMark).
  • Poziom 42  
    Nie rozumiesz czym jest wydajność. Przy takiej karcie 1GB pamięci jest niepotrzebne. Żadna gra nie zapełni nawet 512MB, bo procesor graficzny tego nie obsłuży. Poczytaj trochę na ten temat.

Napisałem, że liczy się przy wymagających grach, bo tak jest gdy karta jest na tyle mocna by obsłużyć rozdzielczość oraz ilość detali, do których jest potrzebne te 1GB pamięci. Ta karta nie jest tak mocna.

Poza tym tak jak wcześniej wspomniałem kupno tego Radeona za takie pieniądze mija się z celem. GTS250/9800GTX to są chyba najlepsze karty (bliźniacze) do 350 zł. Można też poszukać 9800GTX+.
  • Poziom 42  
    Dziękuję. Ta karta już potrafi wykorzystać więcej niż 512MB pamięci. Chodziło mi jednak bardziej o testy w 3DMark, ale niech Ci będzie. Ok, użytkownik sobie ustawi tak detale, że zajmie 1GB pamięci i co? 10fps będzie widział?

Dalsza dyskusja na ten temat raczej nie ma sensu. Niech autor zadecyduje czy woli kupić Radeona 5670 (wersja dowolna) czy też wyraźnie wydajniejszą GTS250/9800GTX 512MB lub 1GB (problem czy opłaci się dopłacać do większej pamięci).
  • Poziom 9  
    Dziękuje za te odpowiedzi.
    Powiedzcie mi jeszcze czy producent karty to jakieś istotne znaczenie?
    Do tej pory kupowałem wszystko od Asusa albo Gibabyte, ale może już czas
    zainteresować się innymi producentami, dlatego myślałem o Sapphire.
    daavid117 gdzie znalazłeś GTS250 w takiej cenie?
    U mnie w sklepie najtańszy GTS250 512MB 256bit kosztuje 380zł, a z 1GB pamięci
    to ceny dochodzą już do 500zł?
  • Poziom 42  
    Google nie gryzie: od wyboru do koloru - Link

Chłodzenia od Palit'a może do najcichszych nie należą, ale doskonale radzą sobie z chłodzeniem kart (przynajmniej te starsze modele czyli seria 9xxx oraz GTS250).