Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykres wektorowy prądów i napięc

kamilk87 12 Dec 2010 14:44 51718 11
Tespol
    kamilk87
    Level 10  
    Witam!

Dla danych z tabelki (układ RLC) muszę dla jednego wybranego przypadku
    narysować wykres wektorowy prądów i napięć.
    Moglibyście mi pomóc, bo totalnie nie wiem jak się do tego zabrać. Przejrzałem forum i google, niby coś tam jest, ale ni jak nie mogę zrozumieć jak to narysować.
  • Tespol
  • Tespol
    szoz
    Level 10  
    Aby narysować wykres wskazowy narysuj najpierw wektory Ur, Uc i Ul. Na przykład Ur poziomo, wtedy Ul będzie pionowo do góry a Uc pionowo do dołu (prąd jest w fazie na Ur, na kondensatorze prąd wyprzedza napięcia, na cewce napięcie wyprzedza prąd).

Napięcie Url jest sumą napięć Ur i Ul więc ma kierunek taki jak wektor powstały z sumowania tych dwóch napięć, ale jego długość narysuj taką, jaką wartość zmierzyłeś. Analogicznie będzie z Uc.

Po dodaniu wektorów Ur, Ul i Uc otrzymasz napięcie U (kierunek z sumowania, długość z pomiarów). Prąd I jest w fazie z Ur. Dla mocy nie rysujemy wskazu:).
    kamilk87
    Level 10  
    spróbowałem narysować wg Waszych wskazówek:
    dobrze to jest?
    Quarz
    Level 43  
    kamilk87 wrote:
    spróbowałem narysować wg Waszych wskazówek:
    dobrze to jest?
    I tak, i nie, ponieważ nie ma zaznaczonych kierunków wskazów, oraz brakuje odcinka jednostkowego, dla napięć i prądu (nie jest opisany) - wszak te wykresy należy rysować w obranej skali.
    Poza tym, to dla jakiego to jest przypadku?
    kamilk87
    Level 10  
    to jest poprawiona wersja poprzedniego rysunku:
    I jest to pierwszy przypadek U=45V
    Quarz
    Level 43  
    kamilk87 wrote:
    to jest poprawiona wersja poprzedniego rysunku:
    I jest to pierwszy przypadek U=45V
    To już jest prawie poprawnie - brakuje jeszcze odcinka jednostkowego dla prądu.
    kamilk87
    Level 10  
    Czyli wystarczy, że narysuję odcinek jednostkowy dla prądu tak jak to zrobiłem dla napięcia i uwzględnię ten odcinek jako skalę na wykresie i będzie ok?
    A i jeszcze jedno pytanie: a gdzie na tym wykresie umieścić Ulc? to będzie wypadkowa Ul i Uc, czyli na tym wykresie strzałka w dół mająca swój początek w w przecięciu linii na której leżą wektory Ur i Ul...
    Quarz
    Level 43  
    kamilk87 wrote:
    Czyli wystarczy, że narysuję odcinek jednostkowy dla prądu tak jak to zrobiłem dla napięcia i uwzględnię ten odcinek jako skalę na wykresie i będzie git?
    Nie, - patrz wyżej - a poprawnie, ale na takim wykresie wskazowym zaznacza się również kąt fazowy φ pomiędzy wskazem napięcia a wskazem prądu:
    φ = ψU - ψI, gdzie;
    ψU - wartość fazy początkowej napięcia,
    ψI - wartość fazy początkowej prądu.

kamilk87 wrote:
    A i jeszcze jedno pytanie: a gdzie na tym wykresie umieścić Ulc [ULC]? to będzie wypadkowa Ul [UL] i Uc [UC], czyli na tym wykresie strzałka w dół mająca swój początek w w przecięciu linii na której leżą wektory wskazy Ur [UR] i Ul [UL]...
    Samo sobie odpowiedziałeś ...

P.S. Popatrz jak zmieniam - wejdź w tryb Wykres wektorowy prądów i napięc - wielkość liter przy indeksach i powinny być one napisane - tak, jak na wykresie - wielkimi literami.
    kamilk87
    Level 10  
    Czy teraz jest już dobrze?
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    kamilk87 wrote:
    Czy teraz jest już dobrze?
    Tak, jeszcze tylko strzałka na łuku kąta fazowego w kierunku wskazu napięcia U - wszak jest to kąt skierowany (ze znakiem) i tu ma on wartość ujemną, ponieważ przyjęty kierunek dodatni jest odwrotny do kierunku obrotu wskazówek zegara.
    kamilk87
    Level 10  
    A wiecie może, jakie są zależności pomiędzy wartościami napięć na poszczególnych elementach obwodu.
    Bo muszę jeszcze to dopisać do pomiarów i tego wykresu.