logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

HP Pavilion DV7 1135nr nie uruchamia się, migają diody CapsLock i NumLock

Kirartv 14 Gru 2010 13:20 4954 14
REKLAMA
  • #1 8867092
    Kirartv
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Witam!
    Laptop jak w tytule.
    Nie startuje. Diody "CapsLock" i "NumLock" pokazują uszkodzenie procesora. Rozbiórka (zgodnie z manuałem) laptopa i przegrzanie mostka północnego zwykłą suszarką (proszę się nie gniewać) do włosów nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Możliwe ze względu nie wysokiej temperatury suszarki. Złożyłem wszystko z powrotem, tyle że bez dysku. Włączyłem i laptop ruszył informując o braku systemu. Wyłączyłem, podpiąłem dysk, włączyłem. Nie uruchamia się. Uszkodzenie dysku wykluczam (pracuje w stacjonarnym). Pamięć przekładałem w slotach i pojedynczo. Dalej mrugają diody "Caps" i "Num" (procesor).
    Podczas normalnej pracy laptop nie mulił, artefaktów nie pojawiało się, pracował bardzo stabilnie.
    Laptop kupiłem na Allegro jakiś miesiąc temu. Podczas rozbiórki zauważyłem że laptop był rozbierany do poziomu płyty głównej (brakowało dwie śrubki, a jedna była nie właściwa, t.e. skrócona). Płyta nie nosiła śladów ingerencji.
    Płyta JBK00 U02
    Procesor AMD Turion x2 RM70 64bit.
    Grafika zintegrowana z mostkiem północnym ATI HD3200.
    Dalsza naprawa w moich skromnych warunkach i z moimi skromnymi poznaniami w dziedzinie laptopów jest raczej nie możliwa. Dla tego zwracam się z prośbą. Czy w Kieleckim jest ktoś, kto mógł by mi pomóc z tym sprzętem.
    Jeżeli coś źle napisałem - przepraszam.
    Pozdrawiam.
    Raingold Kiknadze aka Kirartv.
  • REKLAMA
  • #2 8867369
    gonzo24
    Poziom 12  
    Posty: 36
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    Być może uszkodzona jest taśma do łączenia dysku z płytą lub zepsuty jest kontroler dysku. No bo skoro ten działa w innym kompie, to musi być coś nie tak z przesyłem danych.


    Poszukaj jakiegoś serwisu.


    Na favore.pl znalazłem chyba ze trzy czy cztery pogotowia komputerowe.
    http://www.favore.pl/search/?q=pogotowie+komp...ty=Kielce&pid=0&addr=&dist=50&lat=&lon=&ngc=1


    Jednak to dość stary laptop. Ja kiedyś miałem Acera z Turionem MK36 2 GHz na pokładzkie i taki lapek można kupić teraz za 400 zł, jeśli dobrze się orientuję.
  • #3 8867416
    Kirartv
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Nie jest stary. Był kupiony w grudniu 2008 roku w stanach. Mam paragon.
    Ja dałem za niego 1300 PLN. RM70 - dwurdzeniowy procesor.
    Dzięki za linki, ale pogotowia mnie nie interesują. Podejrzewam że potrzebuje on rebollingu bądź wymiany mostku północnego.
    Ten laptop nie ma taśm do dysków. To że ruszył mi bez dysku - zbieg okoliczności. Bo dalsze próby uruchomienia go bez dysku nie przyniosły rezultatów.
  • #4 8868308
    foldback
    Poziom 29  
    Posty: 1174
    Pomógł: 148
    Ocena: 97
    Takie właśnie są okazje z a... :/ Czy wokół układów BGA jest czerwony klej? Jeśli brakuje kleju to układy były wygrzewane, co tłumaczy, dlaczego laptop padł po miesiącu. Aby go skutecznie naprawić trzeba wykonać reballing mostka północnego NB i południowego SB. Szukaj serwisu, który daje gwarancję min 5 miesięcy tylko wtedy można być pewnym, że laptop został profesjonalnie naprawiony i nie padnie. Z tą suszarką to kiepski pomysł, bo mogłeś trwale uszkodzić układ jednak myślę, że była to za mała moc i cyna się nie roztopiła- skoro raz laptop się uruchomił, to nie doszło do uszkodzenia chipu.
  • #5 8868537
    Kirartv
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Tylko na rogach, ale nie czerwony tylko pół-biały.

    foldback napisał:
    Aby go skutecznie naprawić trzeba wykonać reballing mostka północnego NB i południowego SB.

    Ile taka "przyjemność" może kosztować?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 8868932
    foldback
    Poziom 29  
    Posty: 1174
    Pomógł: 148
    Ocena: 97
    To wygląda na to, że nie było nic wcześniej kombinowane. Czerwony klej to był głównie w DV starszej generacji a w nowych to faktycznie przezroczysty na rogach, ale ważne, że jest taki sam na dwóch układach.
    Za reballing dwóch mostków z gwarancją min 5 miesięcy to myślę, że 300 – 380 zł, ale to zależy od serwisu i regionu, w którym się znajduje.
    Są też serwisy, które oferują znacznie niższą cenę, ale zazwyczaj wygrzewają układy(reflow) i nie dają gwarancji lub dwu tygodniową. Po takiej naprawie w większości przypadków laptop pada.
  • #7 8868998
    Kirartv
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Dzięki za wskazówki. Poczekam. Może ktoś z Kieleckiego się odezwie. Wołał by się tym zajęła osoba z naszego forum.
    W razie czego na PW.
    Mile widziane inne sugestii.

    P.S. A może ktoś z Łodzi tym się zajmuje?
  • #8 8879755
    psine.pl

    Specjalista Serwis Elektroniki
    Posty: 2354
    Pomógł: 133
    Ocena: 328
    Witam.
    Jak na mój gust to ten sposób z suszarką był nieskuteczny.
    1) opcja nie przelutował się układ (za niska temperatura)
    2) opcja układ jest uszkodzony.
    3) opcja może być pęknięta płyta.

    Co do reflow ... szczerze mówiąc nie zawsze trzeba robić reballing. Mówię z własnego doświadczenia. Gwarancję zawsze na swoje naprawy w nowym sprzęcie daję na 3 m-ce (na wykonaną usługę).
    A co do starego sprzętu (jakieś radia sprzed potopu) to max 1mc gwarancji daję.


    A prawda jest taka, że jeżeli możesz to podrzuć go do serwisu (naprawy) i będzie wiadomo o co chodzi.

    Pozdrawiam
    Marek
    Konto firmowe:
    PSINE.PL
    ul.Karczówkowska 8A, KIELCE, 25-019 | Strona WWW: https://www.psine.pl
  • #9 8879764
    Kirartv
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    inventco.eu napisał:
    ...
    Jak na mój gust to ten sposób z suszarką był nieskuteczny...

    To był akt raczej desperacki. (((
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #10 8879773
    psine.pl

    Specjalista Serwis Elektroniki
    Posty: 2354
    Pomógł: 133
    Ocena: 328
    Poradniki z Youtube często pokazują nawet ogniska :-) płonące na laptopach jakieś spirytusy w kapslach itp.
    A prawda jest taka, że bez kontroli temperatury można zabić jeszcze żyjący procesor. Wysłałem info na e-mail.
    Konto firmowe:
    PSINE.PL
    ul.Karczówkowska 8A, KIELCE, 25-019 | Strona WWW: https://www.psine.pl
  • #11 9115773
    Kirartv
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Witam ponownie!
    Dzięki uprzejmości "inventco.eu" laptop czuje się dobrze.
  • REKLAMA
  • #12 11992945
    bl_
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Ocena: 4
    witam,
    wlasnie moj dv7-1135NR
    też postanowil przestac dzialac,
    - czy moge samodzielnie dokonac jakiejs diagnostyki wstepnej po rozebraniu maszyny?
    - czy napiszecie jak wyglada ze skutecznoscia napraw i kosztami obecnie?
    - chetnie oddam go w jakies dobre rece, na slasku lub wysylkowo, o ile naprawa będzie skuteczna - chyba bardziej sie to oplaci niż zakup czegos uzywanego.

    sprzet od nowosci u mojej rodziny, uzywanyjako stacjonarka,
    raczej malo wyeksploatowany.
  • #13 11993019
    tb777
    Poziom 16  
    Posty: 260
    Pomógł: 8
    Ocena: 18
    bl_ napisał:
    witam,
    wlasnie moj dv7-1135NR
    też postanowil przestac dzialac,
    - czy moge samodzielnie dokonac jakiejs diagnostyki wstepnej po rozebraniu maszyny?
    - czy napiszecie jak wyglada ze skutecznoscia napraw i kosztami obecnie?
    - chetnie oddam go w jakies dobre rece, na slasku lub wysylkowo, o ile naprawa będzie skuteczna - chyba bardziej sie to oplaci niż zakup czegos uzywanego.

    sprzet od nowosci u mojej rodziny, uzywanyjako stacjonarka,
    raczej malo wyeksploatowany.


    "Przestał działać" to troszkę za ogólnie aby ktoś mógł Ci pomóc. Dla czytelności przypadku załóż swój własny temat i napisz dokładnie co się stało, w jakich okokicznościach, jaka płyta, itp. Czy jakieś pomiary/diagnostyka zrobiona?

    Pozdrawiam,
  • #14 11996821
    bl_
    Poziom 11  
    Posty: 44
    Ocena: 4
    witam,
    działał, działał i po wyłączeniu już nie wstał. uruchamia wentylator, dysk, i nic więcej. dioda włączenia swieci,

    nic nie grzebalem. oddam chyba jutro do sprawdzenia, i ewentualnego przelutowania chipu - widzę, że najprawdopodobniej to grafika.

    mam nadzieje ze uda mi sie trafic do sensownego serwisu.
    :-)
  • #15 11996845
    tb777
    Poziom 16  
    Posty: 260
    Pomógł: 8
    Ocena: 18
    Pytaj zawsze co zrobią w razie uszkodzenia grafiki i ile gwarancji dają.

Podsumowanie tematu

✨ Laptop HP Pavilion DV7 1135nr nie uruchamia się, a diody "CapsLock" i "NumLock" wskazują na uszkodzenie procesora. Użytkownik próbował przegrzać mostek północny suszarką, co nie przyniosło rezultatów. Po demontażu laptopa i uruchomieniu bez dysku, system zadziałał, ale po podłączeniu dysku ponownie nie uruchomił się. Użytkownik podejrzewa uszkodzenie mostka północnego lub potrzebę reballingu. W dyskusji zasugerowano sprawdzenie taśmy łączącej dysk oraz skorzystanie z profesjonalnego serwisu, który oferuje gwarancję na naprawy. Koszt reballingu dwóch mostków szacowany jest na 300-380 zł. Użytkownicy podkreślają, że nieodpowiednie metody naprawy, takie jak użycie suszarki, mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń.
REKLAMA