Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy da się zamienić 220V na 400V

09 Lut 2011 20:57 7665 15
  • Poziom 9  
    witam, mam następujący problem- jestem w trakcie budowy domu jednakże na działce mam tylko linie jednofazową- czyli popularne 220V - potrzebuje teraz skombinować siłę bo mam cyrkulatkę na siłe i teraz będzie potrzebna- zakład energetyczny odpada bo trzeba czekać od -6-12 miesiecy na przyłącze za długo , sąsiadów blisko nie mam =rozważam zakup agregatu tak żeby korzystać na nim tylko z siły- silnik trójfazowe w moich urządzeniach nie przekraczają 3kw- będą sporadycznie używane na budowie, bo większość narzędzi w tym główną betoniarkę zasile 220V z sieci którą posiadam.
    Może ktoś podpowie coś zamiast agregatu - bo to jednak spory koszt, może są jakieś przetwornice z 220V na 400V - każda porada mile widziana
  • Poziom 40  
    Przetwornica z 230V na 3 fazowy 400V i to mocy około 3kW to dopiero koszt :-) o ile ktos to robi :-)
    Jedyne rozsadne rozwiazanie to agregat
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Są falowniki z zasilaniem 1x230V na wyjściu dają 3x230V , typowy silnik z zasilaniem 230/400 można podłączyć .

Kłopot w tym że te serie kończą się zwykle na 2,2 kW , chyba tylko Siemens ma na 3 kW . Koszt to ponad 1200 zł ( Siemensa ) a np. LG 2,2kW około 900 zł

Napisz jaki masz silnik .

Pozdrowienia
  • Poziom 26  
    Silnik cyrkulatki można zasilić przez falownik - jak napisał przedmówca. Taniej jednak będzie zmienić silnik na 240. Ponadto takiej mocy może mimo wszystko nie wytrzymać zabezpieczenie nadprądowe. Jakie masz bezpieczniki?
  • Poziom 34  
    Kup agregat z demobilu, a po zakończeniu budowy go sprzedasz. Jak się dobrze zakręcisz to nawet nie zapłacisz zbyt drogo.
  • Poziom 11  
    A nie lepiej wystąpić o zasilanie placu budowy? zgodę dostajesz szybko, a zasilanie podciągasz sam, wiec nie czekasz ani na projekt ani na ZE. jeden minus- koszty ponosisz sam.
  • Poziom 13  
    Najprostszym rozwiązaniem jest chyba wymiana silnika na jednofazowy. Kiedyś udało mi się zrobić sztuczna trzecią fazę za pomocą kondensatora podłączanego na stałe, lub przez przycisk startujący. Oczywiście stracimy wtedy dużo na mocy. Może agregat na benzynę by załatwił sprawę. Wielu moich znajomych kupuje do domków agregaty, jako zapasowe zasilanie na wypadek awarii. Taki sprzęt służyłby i dla budowy i po skończeniu nadal.
  • Moderator - Elektryka
    anarkh napisał:
    A nie lepiej wystąpić o zasilanie placu budowy? zgodę dostajesz szybko, a zasilanie podciągasz sam, wiec nie czekasz ani na projekt ani na ZE. jeden minus- koszty ponosisz sam.

Nie są to strasznie duże koszty. Zdarza się, że kompletne skrzynki budowlane wraz z przyłączem "krążą" po budowach - są wypożyczane albo odsprzedawane za grosze. A nawet niech prowizorka kosztuje parę stówek i niech będzie to drożej od agregatu z demobilu - to warto policzyć jaki będzie koszt energii kupionej od ZE a jaki wyprodukowanej przez agregat.
  • Poziom 24  
    Sam zdecydujesz czy kupić agregat czy stawiać RB. Osobiście wybrał bym agregat
    wtedy jest się niezależnym od ZE i w razie braku prądu masz alternatywę w postaci prądu z agregatu.Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Koledzy bardzo dziękuje za wyczerpujące informacje i podpowiedzi. Po pierwsze jestem po etapie podmorówki, a jak się zrobi ciepło to atakujemy pierwszą kondygnację, beton rozrabiamy w betoniarce na 220V więc jest oki, bo złączę jednofazowe mam na swojej działce w starym budynku. Co do przyłącza tymczasowego to Zakład Energetyczny poinformował mnie iż mogę od nich uzyskać złącze tymczasowe - czyli skrzyneczka na placu budowy z prądem "budowlanym" czyli 3 x droższy od zwykłego i stała opłata miesięczna która na przełomie roku wynosi 1000 zł. - to są słowa człowieka , która załatwiał moją sprawe w ZE-chyba kierownik działu ...ale realizacja tego to okres od 6-12 miesięcy - więc już lipa.

Siła będzie potrzebna do cyrkulatki co by deski przycinać na szerokości szczególnie ważne przy szalunkach pod stropy, pozatym reszta to spalinówka i piła elektryczna na 220V. Od sąsiadów nie mam jak pociągnąć bo są poprostu zadaleko, myśle nad tym agregatem - tylko jaki i jakie pieniądze -jest tego masa na allegro ale co wybrać- jakieś sugestię :)
  • Moderator
    Kup sobie piłę spalinową do przecinania desek i nie cuduj. Ludzie przez dziesięciolecia budowali i rżnęli deski bez siły i Ty też możesz.
  • Moderator - Elektryka
    dzg4 napisał:
    Osobiście wybrał bym agregat
    wtedy jest się niezależnym od ZE i w razie braku prądu masz alternatywę w postaci prądu z agregatu

Tylko niezależność od ZE jest kryterium decydującym o zastosowaniu agregatu. Pod warunkiem, że linia zasilająca przebiega zbyt daleko i koszty przyłączenia są niebotyczne, lub też zasilanie jest zbyt awaryjne a my nie tolerujemy zbyt długich przerw w zasilaniu.
    Natomiast jeśli chodzi o ekonomię to koszt energii kupionej od ZE jest dużo niższy niż wyprodukowanej z benzyny. Uzasadniam:
    - 1kWh z ZE bez opłat stałych to ok. 60 groszy,
    - agregat 6kW pracujący znamionowo przez godzinę wytworzy 6kWh i "wciągnie" ponad 2 litry benzyny (z własnych doświadczeń) co daje koszt ok. 1,6 złotego za kWh!
  • Poziom 12  
    Z twoich wypowiedzi wynika, że te 3 fazy potrzebujesz tylko do piły, do cięcia desek - więc nie kombinuj bo do takiego cęcia wystarczy ci silnik na 230V i mocy do 2 kW.
    Tarcza nie musi być za duża i wszystko potniesz i na szrokośc i wzdluż.
    Nie pakuj się w koszty bo kasa ci sie przyda.Masz prąd więc masz już BARDZO DUŻO !!!!!!
    A druga sprawa, do napędu takich silników np.3kW musiałbys kupic agregat o mocy przynajmniej 2 razy większej,zeby to w miarę chodziło bo odbiorniki indukcyjne ,takie jak,silniki lubią pociągnąć. Co innego silniczki komutatorowe .Mam agregat 2kW Hondy i owszem z elektronarzędziami nieżle sobie radzi,alu już podpięcie indukcji...czyli silnika( np komprsor) - niestety za słaby.
    Więc zmianiaj silnik za 3-4 stówki i budujjjjjjjjjjjjj,,
  • Moderator
    Temat zamykam. Pora na wnioski.