Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestrator+kamery czy kamera ip? (Dzień/noc - detekcja)

lechowiec 13 Feb 2011 22:55 11149 19
Testo
 • #1
  lechowiec
  Level 10  
  Witam.
  Chcę zrealizować system monitoringu zabezpieczający park maszynowy, który w odległości 60 metrów od kamery wykryje poruszającego się człowieka w nocy i rozpocznie rejestrację materiału video+audio w użytecznej jakości oraz powiadomi alarmem domowników o obecności intruza. Jest opcja aby zastosować kamerę ip np 1,3 Mpixel lub zainwestować w rejestrator który jest ciekawszą opcją, bo obsłuży więcej kamer w przyszłości i same kamery są wtedy tańsze.

  Zasadnicze pytanie do osób z praktycznym doświadczeniem, to czy możliwe jest wykrycie ruchu w nocy z 60 metrów i jakie parametry powinna posiadać kamera oraz rejestrator aby inwestycja miała sens i nie skończyła się wyrzuceniem pieniędzy w błoto na jakiś tani sprzęt.
  Czy mechanizmy detekcji ruchu dla kamer ip i rejestratorów mogą być jeszcze skuteczne z odległości 60 metrów?
  Czy lepszym detektorem ruchu w nocy będzie kamera ip z wysoką rozdzielczością 1,3 Mp, czy może rejestrator podłączony do kamery przemysłowej na BNC?
  Jeśli chodzi o koszty, to ile powinien kosztować taki sprzęt, żeby nie okazał się w praktyce bezużyteczny?

  Przeglądam na allegro oferty cyfrowych rejestratorów. Producenci nie podają ile kl/s na kanał jest w trybie nagrywania dla danej rozdzielczości lub podają te parametry w niezrozumiałej formie.
  Czy na urządzenia klasy Rej4B/G warto patrzeć?
 • Testo
 • #2
  ggabi
  Level 2  
  Witam
  masz dość trudny temat dla systemu telewizji dozorowej czy to analogowego czy cyfrowego opartego o kamery IP, 60m to duża odległość istotne jest to czy chcesz oglądać wycinek szerokości np 10m czy plac 60x60, jesli wycinek to ważny będzie dobór obiektywu kalkulatory obiektywów znajdziesz w sieci, jeśli duży obszar to tylko kamera IP ale:
  Tanie kamery IP nie radzą sobie ze słabym oświetleniem
  Dobre kosztują ok 3-4 tys

  Pamiętaj też o tym, że przy wąskim obiektywie należy zadbać szczególnie o prawidłowy montaż mechaniczny, lekkie drganie kamery to kilka metrów przesuniety obraz.
 • #3
  crunky
  Level 32  
  lechowiec wrote:
  . Czy na urządzenia klasy Rej4B/G warto patrzeć?

  Nie. W ogóle odpuść sobie allegro.
 • #4
  Marek31415
  Level 31  
  lechowiec wrote:
  Jest opcja aby zastosować kamerę ip np 1,3 Mpixel lub zainwestować w rejestrator który jest ciekawszą opcją, bo obsłuży więcej kamer w przyszłości...

  Skąd masz takie informacje? Nie widziałem rejestratora, który obsłuży więcej kamer niż komputer. Jest dokładnie przeciwnie.
  Wracając do tematu, nie jest to prosta instalacja. Bez wizji lokalnej trudno coś doradzić. Jeśli chodzi o detekcję ruchu w odległości 60 metrów, nie jest to żaden problem przy odpowiednim sprzęcie i oprogramowaniu.
  Za mało informacji aby coś konkretnego doradzić.
 • #5
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  zgadzam się z wypowiedziami moich poprzedników a od siebie dodam że dobra była by współpraca takiego monitoringu z jakimiś czujkami PIR (zewnetrzne) lub barierami na podczerwień lub mikrofalowe. Mogły by one służyć do wykrywania ruchu w obrębie placu i powodować załączenie rejestracji. Przy takiej odległości (szczególnie w nocy) kamery będą miały problem z wykryciem ruchu.
  Sprzęt który podałeś (klasy Rej4B/G) to niestety niższa półka na którą nie patrzyłbym przy profesjonalnym monitoringu.
  Oczywiście trzeba zobaczyć obiekt a potem można coś konkretnego powiedzieć :)
 • Testo
 • #6
  lechowiec
  Level 10  
  Dziękuje bardzo za odzew!

  Więc tak, kamera ma widzieć ten plac. Pomierzyłem na geoportalu. Obrazek jest trochę mało czytelny, ale powinien dostarczyć najważniejszych informacji. Odległości wyszły nieco mniejsze niż zakładałem po pomiarach GPS.

  Rejestrator+kamery czy kamera ip? (Dzień/noc - detekcja)

  Zaczerwieniony punkt to lokalizacja kamery. Zależy mi na maksymalnie szerokim polu widzenia kamery, zaczynając od prawej strony obszaru zakreślonego liniami pomiarowymi. Lewa strona jest mniej dla mniej istotna.

  Robiłem próby z kamerą foto 1,3 Mpix w telefonie i zdjęcie obszaru które ma widzieć kamera posiada w tej rozdzielczości sporo szczegółów. Pytanie, czy kamera IP 1,3 Mpix potrafiłaby wykryć człowieka poruszającego się w najodleglejszym od kamery zakreślonym obszarze.

  Zaznaczam, że nie zależy mi na rozpoznawaniu delikwentów, ale na ich wykrywaniu i namierzaniu. Dlatego w pierwszej wersji chciałem skorzystać z barier podczerwieni, później z czujek PIR. Niestety bariery wymagają instalacji nadajnika i odbiornika a w moim układzie będzie to zbyt problematyczne. Czujki PIR mają małe zasięgi i na zewnątrz mogą być problematyczne. Ponadto znowu dochodzi problem z rozmieszczeniem ich i zasilaniem. Nie chcę za bardzo pchać na plac dużo kabli i drogiego sprzętu, bo ostatnio ogołocili mi przyczepy z instalacji elektrycznej. Dlatego chciałem wszystko załatwić jedną kamerą wysoko na rogu budynku. Kamera wykrywałaby intruza i dodatkowo miałbym podgląd gdzie w danej chwili się on znajduje.

  W kwestii wyboru systemu tj. rejestrator, czy komputer+kamery ip, to mam w domu sieć wifi+lan i kamery ip byłoby już do czego podłączać. Niestety jako rejestrator trzeba by postawić komputer. Komputer zużywa dość dużo prądu i jest zawodnym urządzeniem podatnym na zwiechy. Wygodniejszą opcją byłby rejestrator z możliwością wpięcia w sieć lan, ale niestety kamery przemysłowe będą dostarczać mniejszej rozdzielczości obraz, a na logikę, to dla wykrywania ruchu potrzebna będzie rozdzielczość wysoka. Rejestrator jest samodzielnym specjalistycznym urządzeniem i z praktyki wiem, że nie zawsze robienie z komputera urządzenia do wszystkiego jest droga właściwą. Do rejestratora można podłączyć kilka kamer (w przyszłości planuję monitoring na 4 kamerach). Owszem i do routera podepnę 4 kamerki, ale trzeba osobnego kompa by tym zarządzać.

  Przy tej liczbie danych co radzilibyście wybrać i ile to powinno kosztować aby wykryło ruch człowieka w nocy? Na ile taka metoda może być pewna? Czy ćma lub przelatujący blisko kamery ptak wywoła alarmy widma?
 • #7
  Ison
  Level 12  
  Do zmonitorowania tego terenu postawiłbym zdecydowanie 4 kamery o rozdzielczości min 540 TVL, możliwie wysokiej czułości koniecznie noc/dzień z podbiciem sygnału np. funkcją sens up i podłączyć do rejestratora . Włożyć jakiś duży twardziel np. 1 Tb ustawić na maksymalną jakość nagrania i 5-6 klatek/sek. Lepiej mieć kilka klatek nagranych w dobrej jakości niż dużo na których nic nie widać. Teren dobrze doświetlić i myślę że wtedy wyrycie ruchu w polu widzenia będzie realne. Ale wywoływać z detekcji ruchu jakiś głośny alarm raczej nie polecam. Ptaki czy zwieżęta uruchomią również detekcję aktywności i wywołają alarm. Do zabezpieczenia alarmowego będzie zdecydowanie lepsze zastosowanie aktywnych barier podczerwieni.
 • #8
  jozwik
  Level 15  
  Jeśli masz porządny budżet i teren jest naprawdę ważny to może warto się zainteresować kamerami termowizyjnymi. Za model z nowej oferty Axis zapłacisz około 10 000 zł ale dostaniesz detekcję na najwyższym poziomie dostępnym dla kamer w nocy.

  Może zrób zdjęcie cyfrówką tego obszaru na który ma patrzeć kamera? To będzie lepsze niż ta mapka.

  Panowie jest bardzo ciekawa oferta IP od Samsunga. Kamera 2mpx. Myślicie ze można się po niej spodziewać jakości znanej z analogów Samsunga?
 • #9
  lechowiec
  Level 10  
  W kwestii budżetu się nie określałem aby tematu nie zawężać. Kamera termowizyjna byłaby bajką, ale 10000 zł byłoby w moim przypadku inwestycją bardzo nierentowną. Gdyby jeszcze taką kamerę zniszczono/skradziono, to byłaby to tragedia.

  Omawiany obszar to miejsce postoju sprzętu rolniczego a kamera miałaby mnie ostrzegać o obecności złomiarzy, którzy są u nas plagą. Za 100 gram miedzi warte kilka złotych potrafią wypruć instalację elektryczną z ciągnika, przyczepy itd. Wiecie zapewne, że odbudować instalację to jest sporo niepotrzebnej pracy i nerwów, zwłaszcza, że kwota o jaką się wzbogacił łotrzyk tą drogą jest niewspółmiernie niska do tej jaką sumarycznie trzeba wydać na naprawę uszkodzeń.

  Załączam zdjęcie (teoretyczny przyszły kadr kamery) zrobione cyfrówką w telefonie o matrycy 1,3 Mpix. Ta duża przyczepa zadaszona widziana jest jako prostokąt na tym zdjęciu z geoportalu. Teren jest okresowo zalewany przez tę rzeczkę, więc nie ma możliwości wykonania ogrodzenia.

  Rejestrator+kamery czy kamera ip? (Dzień/noc - detekcja)

  Dla porównania ten sam kadr wykonany telefonem o rozdzielczości 640x480:

  Rejestrator+kamery czy kamera ip? (Dzień/noc - detekcja)

  Zrobiłem też telefonem z matrycą 5 Mpix, ale nie będę udostępniał, gdyż kamery do monitoringu w takiej rozdzielczości nie widziałem. Generalnie 1,3 Mpix lub 2 Mpix to całkiem użyteczna rozdzielczość i tak spory obszar można obserwować z detalami. Ponadto w moim przypadku nie potrzeba 25 kl/s aby wykryć zmiany w kadrze, więc wolniejsza kamera ale o lepszej rozdzielczości byłaby warta przetestowania.


  Jak nic z kamerami nie wymodzę i będę na tyle zdesperowany to porozciągam sznurki z prostym system zwierania obwodu elektrycznego. Będzie prosto, tanio i bez fałszywych alarmów od przelatujących much:)
 • #10
  Marek31415
  Level 31  
  lechowiec wrote:
  Zrobiłem też telefonem z matrycą 5 Mpix, ale nie będę udostępniał, gdyż kamery do monitoringu w takiej rozdzielczości nie widziałem.

  Sprawdź TU .
  Trochę kosztuje, ale rozpoznanie klienta bardzo realne.
  Patrząc na cenę pamiętaj, że ta kamera "zastępuje" 16 kamer analogowych.
  Kamery IP 8Mpix i więcej też są.
 • #11
  crunky
  Level 32  
  Z kamery 1,3 megapiksela będziesz miał zdecydowanie lepszy obraz jeśli kupisz przyzwoitą kamerę z dobrym obiektywem. Nie ma co porównywać kamery 1,3 MP z komórką 1,3MP. Tutaj widać że leży rozpiętość tonalna, brak szczegółów, fatalne przejścia tonalne no i wychodzą na jaw wady słabiutkiego, miniaturowego obiektywu.
  Marek31415 wrote:

  Kamery IP 8Mpix i więcej też są.

  Tylko czy są obiektywy które wyciągną odpowiednią ilość lpmm?
 • #12
  Marek31415
  Level 31  
  crunky wrote:
  Tylko czy są obiektywy które wyciągną odpowiednią ilość lpmm?

  Obiektywy do kamer Mpix TU.
  Wysokie rozdzielczości wiążą się przeważnie z większą matrycą, tak więc lpmm obiektywu pozostaje na podobnym poziomie (zmienia się "wolniej" niż rozdzielczość obrazu). Do rozdzielczości markowych aparatów fotograficznych jeszcze trochę brakuje, ale już coraz mniej.
 • #13
  lechowiec
  Level 10  
  Czyli konkretniej, z Waszego doświadczenia, jeśli kamera IP 1,3 MPix ma wykryć ruch, tj. człowieka w nocy, to w jakiej odległości jest w stanie to zrobić i jakie konkretne urządzenie miałoby takie możliwości? Jak z praktyki spisałaby się 2MPix., 5 itd? Ma ktoś w tej kwestii jakieś praktyczne doświadczenia?
 • #14
  Marek31415
  Level 31  
  Trochę nieprawidłowo podchodzisz do tematu.
  Kamera nie wykryje człowieka (pomijam detekcję ruchu w oprogramowaniu w kamerze, zwykle to się nie sprawdza).
  Kamera jest źródłem obrazu dla komputera lub rejestratora. Oprogramowanie analizuje poszczególne klatki i wykrywa ruch w obrazie.
  Wykrycie ruchu powoduje załączenie zapisu, może generować alarm, cichy alarm (na obrazie), ewentualnie wysłanie e-mail'a, sms'a.
  Teoretycznie można analizować kształt i z jakimś prawdopodobieństwem wykryć człowieka. Wiąże się to jednak z błędami i ewentualnymi fałszywymi alarmami. Zmiana pogody, oświetlenia, owady blisko obiektywu, deszcz, śnieg, mgła itp. mogą generować ruch w systemie.
  Uruchamianie alarmu w takich przypadkach mija się z celem. Po kilkunastu fałszywkach przestaniesz reagować lub sam wyłączysz tę funkcję.
  Powinieneś nastawić się raczej na zarejestrowanie materiału (z detekcji ruchu) o takiej jakości, aby można było rozpoznać złodzieja.
  Pomocniczo można zamontować oświetlenie załączane czujnikiem ruchu.
  Pozwoli to na rejestrację materiału lepszej jakości i będzie działać odstraszająco na złodzieja.
  Wracając do pytania, jaka kamera IP, weź aparat fotograficzny (nie telefon) i zrób zdjęcia z pozycji zamontowania kamery, na placu powinna być jakaś osoba. Powtórz to w różnych warunkach oświetlenia. Sprawdź, czy jesteś w stanie rozpoznać człowieka.
  Następnie w programie graficznym zmień rozdzielczość zdjęcia na 5, 3, 2, 1.3 MPix i oceń efekt. Jest to jedyny sposób. Żadne doświadczenie tu nie pomoże, liczą się lokalne warunki, obiektyw, oświetlenie i oczywiście jakość samej kamery.
 • #15
  mlewand
  Level 1  
  Mogę Panu zaproponować np kamerą służącą do ochrony i monitorowania, która komunikuje się bezprzewodowo wykorzystując sieć GSM.

  Integruje następujące grupy czujników, które pozwalają na wykrycie intruza:

  - Czujnik ruchu PIR: Wykrywanie ruchu przez wykrycie temperatury ciała
  ludzkiego
  - Czujnik dźwięku: Mikrofon wykrywa dźwięki powyżej określonego poziomu
  - Czujnik zbicia: Rozpoznaje specyficzny dźwięk tłuczonego szkła
  - Czujnik wibracji: Rozpoznaje niepożądane zmiany pozycji i kąta widzenia
  kamery

  Mogą to być kamerki wysokiej czułości dzień i noc, mogą to być również kamery z reflektorem IR. Wybór jest spory... nawet w tej chwili nie wymienię wszystkiego.
  Podana przez Pana odległość nie jest wcale taka duża :) i bez problemu można zaproponować kilka dla Pana rozwiązań.
 • #16
  Ison
  Level 12  
  Kolego mlewand czy można prosić o jakąś kartę katalogową na mojego meila urządzenia które proponujesz. To musi być jakieś super urządzenie nie słyszałem dotychczas czymś takim.
 • #17
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Quote:
  Podana przez Pana odległość nie jest wcale taka duża Smile i bez problemu można zaproponować kilka dla Pana rozwiązań.

  Kolego podziel się tym na forum każdy chce poznać coś nowego i zaawansowanego technicznie.
 • #18
  lechowiec
  Level 10  
  Jeśli oprócz kamery do wykrycia ruchu i człowieka potrzeba jeszcze komputer który ma cały czas pracować, to prosty w moim zamierzeniu system rozrasta się o kolejne urządzenia. Jeśli wykrywanie intruza przez kamery ma się nie sprawdzić, to sens stosowania kamery w moim przypadku z lekka mówiąc upada. Czujki wszelkiego rodzaju odpadają bo mają zasięg znikomy i trzeba prowadzić kable. Kamera miała wykryć cel i zarejestrować obraz oraz czas zdarzenia. Miała też służyć do dyskretnego podglądu w nocy. Jednak widzę że to nie takie proste. Chyba wrócę do metody na sznurek i system prostych włączników stykowych. Alarm z takiej instalacji to praktycznie pewnik, owad czy wiatr nie spowoduje fałszywych alarmów a koszty eksploatacji i instalacji praktycznie zerowe:)

  Jeśli ktoś chce przedstawić jakąś ofertę lub konkretne propozycje urządzeń, to proszę pisać konkretnie co i gdzie można dostać. Oferty na pw proszę wysyłać.

  Dziękuję za praktyczne wskazówki.
 • #19
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  Ison wrote:
  Kolego mlewand czy można prosić o jakąś kartę katalogową na mojego meila urządzenia które proponujesz. To musi być jakieś super urządzenie nie słyszałem dotychczas czymś takim.

  Czy to rozwiązanie jest takie super...?
  Jakkolwiek, aby je znaleźć, wystarczy pogooglować, przykład tutaj
 • #20
  Marek31415
  Level 31  
  Rzeczywiście rozwiązanie nie jest żadną nowością ani zaawansowane technicznie. Od lat jest to funkcjonalność nawet najtańszych kamer IP ( nie wszystkich).
  Do wejścia alarmowego kamery wystarczy podłączyć odpowiedni czujnik i kamera wyśle przez np. modem lub router GPRS/UMTS.. zdjęcie lub film, nagra na kartę SD, wyśle komunikat do odpowiedniego programu itp.
  Kwestia odpowiedniego doboru sprzętu i reklamy jako nowość.