Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy magnetowid UNIVERSUM VR2186 to PANASONIC

bodek111 25 Oct 2004 10:52 2014 9
    bodek111
    Level 14  
    :oops: Witam

Trafił mi się ostatnio magnetowid czterogłowicowy HiFi Universum VR2186 - montażowy. Znajomi fachowcy podpowidaają mi że to może być jakiś model Panasonic. Chodzi mi o to że potrzebuję schemat żeby rozpocząć naprawę , a do universum nie mam nigdzie schematu, więc może ktoś podpowie czy faktycznie mógłbym poszukać schematu do Panasonica , a jeśli tak to do jakiego modelu. 8)
    rcyganek
    Level 15  
    Posiadam magnetowid czterogłowicowy HiFi Universum , co prawda nie ten sam model.Środek mam SAMSUNGA VK 380 ( rozbudowana wersja VK 350).
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    UNIVERSUM to nie producent lecz dystrybutor. Pod tą nazwą można spotkać najrozmaitsze wyroby. W konkretnym przypadku kolegi bodek111 jest to konstrukcja AKAI jednak trudno mi jednoznacznie wskazać na właściwy model.
    bodek111
    Level 14  
    :) No właśnie , nie spotkałem się z wnętrzem samsunga w Uniwersum ale za to na 100 % większość tych lekkich magnetowidów uniwersum(około 3kg) posiada mechanizmy i elektronikę z PHILIPSA, wiem bo często podmieniam albo mechanmizmy albo płytkę z elektroniką. Zazwyczaj nie bardzo wiadomo gdzie te universumy są produkowane , natomiast w moim przypadku pisze Made in Japan i naprawdę jest dość dużo elektroniki. Montażowe magnetowidy są już bardziej specjalistyczne i dlatego chciałbym wiedzieć z jaką firmą oni współpracowali i wypuścili taki magnetowid, a że miałem kiedyś podobny od nich , tyle że dobry to wiem że jakość nagrywania i odtwarzania jest idealna , nie wspominając o wielu funkcjach montażowych . Co ciekawsze na przodzie panela pisze 4 HEAD, a w rzeczywistości jak popatrzyłem mu na dysk wizyjny to okazało się że posiada 6 głowic . Więc myślę że wnętrze będzie z jakiejś poważniejszej firmy. W katalogach naprawczych tego modelu też nie można znaleźć, mimo że wiele podobnych numerycznie tam jest. :?:
    marioer
    Level 26  
    Ciekawe co masz na mysli mówiąc o "poważniejszej firmie":) Napis "4 HEAD" informuje o liczbie głowic wizyjnych,natomiast sprzęt jest stereofoniczny i stąd 6 głowic na bębnie.Jezeli Twój Uniwersum jest robiony przez Akai to nie radziłbym się sugerować ilością elektroniki wewnątrz jako symptomem sprzetu montażowego- ta firma lubiła montować dużo dodatkowych modułów piętrowo,które inni producenci integrowali z podstawową płytą.
    Opisz jaki kłopot masz z tym sprzetem-moze coś poradzimy.
    bodek111
    Level 14  
    Na razie nie chcę niepotrzebnie zawracać głowy bo te podstawowe rzeczy z zasilaniem sam mogę sprawdzić , tylko że tam zasilacz ma 4 wtyczki po kilka-kilkanaście przewodów więc tak w ciemno to nic nie znajdę bo niby wszystko działa ale jakoś tak flegmatycznie chodzą mechanizmy , a kasetę jeśli uda mi się wrzucić przy mojej pomocy to już wyjąć bez rozkręcenia całej windy się nie da.
    :o Najpierw muszę sprawdzić czy napięcia są prawidłowe , a następnie będę walczył z windą bo nie jestem pewien czy ktoś przede mną już w nim nie grzebał i źle poustawiał zębatki. Niby prosty to mechanizm ale jakoś nie mogę złożyć tego tak żeby jakoś chodziło bez przeskakiwania po ząbkach. Z zasilaczem jeśli nie będę miał schematu, to jakoś sobie poradzę wymieniając elki ale być może że nie ma takiej potrzeby bo obraz jest idealnie czysty więc najpierw będę wśród Akai szukał podobnego schematu zasilacza, natomiast mechanizm windy to chwilowo dla mnie zagatka, bo za każdym złożeniem jest źle.

:roll: Może ktoś wie od jakiego modelu jest w nim mechanizm, bo mam trochę rysunków złożeniowych mechanizmów Akai ale mechanizm w moim magnetowidzie jest inny?
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Podaj na PW e-mail, wyślę Ci ustawienia dla starszego mechanizmu AKAI, bo chyba taki jest u Ciebie.
    bodek111
    Level 14  
    Zgada się OLDBOY, to jest właśnie ten mechanizm i wszystko byłoby dobrze gdyby był jeszcze rysunek samej windy z zębatkami, czyli górna część do rysunku 4,7 , bo nad tymi zębatkami z tego rysunku przychodzi winda gdzie są dwie półkolaste zębatki, na które jest nałożona trzecia , z którą miałem właśnie kłopot ale siadłem na dwie godzinki i dopatrzyłem się usterki. Ułamany był trzpień wystający z jednej zębatki , który po centymetrze obrotu miał ciągnąć drugą zębatkę , a poprzez to całą windę. Tak go ścięło że ciężko było się dopatrzeć braku , no ale teraz już jestem w domu , tylko muszę pomyśleć nad tym jak to skutecznie zrobić , bo skoro tam działa tak duża siła że aż ścięło ten trzpień , więc trzeba teraz dorobić coś z metalu. Narazie zrobię tą windę i zobaczę jak to będzie chodziło , może zasilacz nie trzeba będzie robić jeśli teraz winda będzie chodzić bez oporów i nic nie będzie blokowwać.

W każdym bądź razie dziękuję za zainteresowanie tematem i za pomoc w postaci rysunków złożeniowych.

:) Pozdrawiam Bogusław :)
    Arti_25
    Level 16  
    Witam panie bodek111 mam ten sam problem z ta zebatka , czy mogl by mi pan doradzic jak rozwiazac ten problem i jak poustawiac te zebatki zeby bylo wszystko zgrane . Za pomoc z gory dziekuje.[/b]
    ---------------------------------------------------------------------
    Jeszcze jak by mogl mi pan udostepnic schemat tej windy bym mogl przeczytac nr.katalogowy tej zebatki to bede mogl ja nowa zamowic . dziekuje[/b]
    ----------------

Scalono dwa posty. (ob)
    bodek111
    Level 14  
    Problem rozwiązałem w ten sposób , że w miejscu gdzie był urwany trzpień , przewierciłem otwór i wstawiłem metalowy fragment wiertła (średnicy chyba 2mm, długość około 1cm).
    Ustawić zębatki trzeba doświadczalnie, bo wiem że trochę się nad tym pomęczyłem, a teraz już nie mam tego magnetowidu więc konkretnie co do ustawień to nie mogę się wypowiedzieć.
    --------------------------------------------------
    No właśnie o to chodzi że nie mam schematu tej windy , bo co prawda kolega Oldboy udostępnił mi schemat mechanizmu ale na nim wszystko jest poza tą windą więc niestety nie pomogę w tej kwestii.
    -----------------------------------------------------------------

Scalono dwa posty. (ob)