Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika siłowa - schemat sterowania nurnikiem.

10 Mar 2011 09:11 5357 14
  • Poziom 11  
    Witam

Mam taki problem. Mam narysować schemat hydrauliczny instalacji sterującej siłownikiem nurnikowym. Siłownik ten napędza stacjonarny podnośnik towarowy (windę do transportu pionowego) w magazynie.

Z tego co zaobserwowałem to układ składa się z pompy napędzanej silnikiem indukcyjnym klatkowym. Dwóch elektrozaworów i przewodu doprowadzającego czynnik roboczy (olej ) do cylindra siłownika.

Niestety nie znam się za bardzo na hydraulice i nie wiem jak rozrysować ten schemat.
    Nie wiem jak dokonać identyfikacji tej instalacji.

Prawie nie znam oznaczeń na schematach hydraulicznych. W ogóle nie rozumiem oznaczeń zaworów.

Skąd mam wiedzieć czy układ ma jakieś filtry czy jest typu otwartego czy zamkniętego, etc?

Czy takie układy zawsze mają zabezpieczenie przed przerwaniem węża? (Przy przyłączu węża do cylindra jest taka nakładka jakby - nie wiem czy to jest po prostu złącze czy jakiś może zawór zwrotny)

Jak się do tego zabrać?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 25  
    Jest to specyficzny układ , z obostrzeniami takimi jak układy zabezpieczające przed przerwaniem węża. Należało by się zapoznać z wytycznymi Dozoru Technicznego na temat podnośników hydraulicznych i zastosować to w projekcje.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 22  
    Witam. Zadanie masz bardzo proste , ale z uwagi na duży zakres jakim to zadanie obejmuje to proponuję Ci zaopatrzyć się w odpowiedni poradnik w bibliotece , a może jeszcze lepiej na allegro. Jestem bardzo przekonany , że w kilka godzin zadania tego typu nie będą dla Cibie problemem . Wydaje mi się , że jest to najkrótsza droga . Przyda Ci się to , bo niestety od hydrauliki odwrotu nie ma .Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Układ nie jest jakoś skomplikowany tak jak to mówi kazimierzbrejta tyle ,że winda towarowa to poważna sprawa. W razie wypadku prokurator murowany.
    Więc zabierać się za to powinni wykwalifikowani konstruktorzy z uprawnieniami dozoru z UD
  • Poziom 22  
    Witam. Jeżeli ma to być tylko projekt ćwiczebny no to zaczynasz Sam .Wykwalifikowani konstruktorzy też byli niewykwalifikowani . Jeżeli miałby mieć ten projekt coś wspólnego z produkcją to niema na tym etapie żadnych szans , bo musiałbyś przedstawić w UDT bardzo dokładne obliczenia , aby mógł ubiegać się o odpowiednie dopuszczenia .Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Zgadzam się z poprzednikiem, ale nie do końca.
    Projektując i budując windę towarową, trzeba przestrzegać wytycznych Dozoru Technicznego.
    Czyli ktoś kto podejmuje się tego zadania musi być świadomy tego co robi.
    Każde tego typu urządzenie musi spełniać odpowiednie kryteria .
    Oczywiście możesz przygotować projekt , ale pod tym projektem ktoś jeszcze będzie się musiał podpisać.
    Może po prostu chcą Cię sprawdzić , co potrafisz .

PS. Na siłowniku wypadało by zamontować przynajmniej dwie krańcówki. Nie mówiąc o wężu z olejem powrotnym do pompy. Ta złączka przy siłowniku, to zapewne reduktor ciśnienia , ale i może zawór zwrotny.

Zdjęcia by wszystko wyjaśniły.
  • Poziom 22  
    Witam . Z UDT tj. tak - UDT nie interesują takie sprawy jak np. czas podnoszenia tej windy na pewną wysokość czy to będzie 5 czy 6 min. Ale mogę Cię zapewnić, że będziesz bardzo dokładnie rozliczony z doboru materiałów i przekrojów w najbardziej niebezpiecznych węzłach tej konstrukcji , a więc sprawy wytrzymałościowe muszą być udokumentowane . Zakres tego będzie zależał od miejsca zamontowania i przeznaczenia tej windy . Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Hej

Chodzi o to, że podnośnik już stoi i sobie jeździ z tym, że bez papierów i zgody UDT.

Należy go właśnie zgłosić do UDT by go zarejestrować i dalej legalnie użytkować.

Kompletuję papiery i potrzebuję schemat instalacji hydraulicznej (takie są wymogi UDT). A, że nie ma oryginalnej dokumentacji do tego urządzenia to muszę to odtworzyć.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam. Na pewno zdajesz sobie sprawę , że z Naszej strony niema możliwości na dokładne odtworzenie tego co tam jest zamontowane . Jeżeli nie jest to takie pilne i chcesz , aby coś Tobie z tego pozostało to proponuję krótki kurs z hydrauliki .Istnieje tutaj jeszcze możliwość wzorowania się na podobnych rozwiązaniach. Natomiast , jeżeli jest to b. pilne no to niestety musisz poprosić sobie kogoś z tematu .Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    kazimierzbrejta napisał:
    Witam. Na pewno zdajesz sobie sprawę , że z Naszej strony niema możliwości na dokładne odtworzenie tego co tam jest zamontowane . Jeżeli nie jest to takie pilne i chcesz , aby coś Tobie z tego pozostało to proponuję krótki kurs z hydrauliki .Istnieje tutaj jeszcze możliwość wzorowania się na podobnych rozwiązaniach. Natomiast , jeżeli jest to b. pilne no to niestety musisz poprosić sobie kogoś z tematu .Pozdrawiam.

Hej a gdzie można znaleźć takie szybkie kursy hydrauliki? Sciągnąłem sobie coś Danfossa ale to jest chyba nie dla początkujących....

Wiem, że na podst. info podanych przeze mnie nie odtworzycie tego układu. Chodziło mi bardziej o przykładowe układy sterowania siłownikiem nurnikowym z wytycznymi które podałem; 2 elektrozawory, ruch góra - dół (grawitacyjnie)

Pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam. No na pewno wchodziły by tu prace takich autorów jak Baszta , Szydelski , Zieliński czy może z nowszych Kotnis . Tutaj szybko coś dla Siebie odszukasz . Pozdrawiam.

Dodano po 9 [minuty]:

No zapomniałem może o najlepszej /Hydrauliczne urządzenia środków transportu . Lipski , Zwolak i Balas /
  • Poziom 25  
    Mechatronika Schmida mogę coś zeskanować i przesłać.
  • Poziom 22  
    Witam. No może prosiło by się podesłać Ci parę kresek , może nawet prosić o łagodne traktowanie sprawy , ale nie ten sprzęt i co gorsze obsługa koloru /wiosennego listka/. Powodzenia.
  • Poziom 11  
    Witam

Dzięki za podpowiedzi.

Znalazłem ciekawą stronę w necie: Link

Są tam poradniki dla początkujących więc czytam sobie

Pozdro
  • Poziom 9  
    Polecam program do projektowania układów: Fluid Sim H. W nim łatwo stworzysz rysunek i będziesz miał odpowiednie symbole elementów.