Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pinie dot. przeniesienia napędu

12 Mar 2011 22:51 6377 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Chciałbym zasięgnąć opini osób które mają zastosowane rozwiązanie przeniesienia napędu z wału poziomego na wał pionowy.

Sprawa wygląda tak że chce połączyć silnik z malucha z skróconą skrzynią biegów z malucha tak że poza obrys skrzyni wystaje tylko wałek sprzęgłowy. Na zakończenie skrzyni przymocuje blachę przez którą będzie wystawał tylko wałek sprzęgłowy podparty dodatkowo łożyskiem w obudowie przykręconym no opisywanej blachy.

I teraz mam taki pomysł na przeniesienie napędu z wałka sprzęgłowego poprzez założenie na jego koniec koła pasowego następnie przez rolki skierować pasek na koło pasowe ale już zamontowane na wale pionowym (przybliżony rysunek)

Przypomne tylko że obroty silnika to 3-4 tyś obr/min, moc 17kW (24 KM)

Co sądzicie o takim rozwiązaniu??? Już takie rozwiązanie widziałem w traktorku kosiarce

Jak wygląda trwałość takiego przełożenia napędu, czy pasek się nie ściera na bocznych powierzchniach, nie pęka??

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie przekładni kątowej (już taki wątek zakładałem na forum) jednak bardzo ciężko jest znaleźć przekładnie która by spełniała warunku:
    - przełożenie 1:1
    - obroty na wejściu min. 3 tys obr/min
    - moc na wejściu 17kW (24KM)
    w przystępnej cenie, która by była akceptowalna (200-300 zł).

Dzięki za wypowiedzi.

Pozdrawiam,
  • Poziom 15  
    Czy przeniesienie napedu ma dotyczyc przystawki tnacej czy napedu kol? Bo jest to bardzo istotne. Na naped kosiarki sie nada ale juz jako naped kol i jakas moc uciagu pasek reczej sie nie sprawdzi a do tego musialbys go dosc skomplikowanie prowadzic. Pomysl moze o jakiejs przekladni zembatej ii lancuchu. przynajmniej sie nie bedzie slizgac.
  • Poziom 9  
    ten napęd ma napędzać tylko 3 noże tnące, z silnika poprzez pasek ma być napędzana jedno koło pasowe, a drugi rowek na tym kole pasowym (koło podwójne) będzie napędzać pozostałe dwa koła pasowe zamocowane na wałkach pozostałych dwóch noży.

Co do łańcucha to nie wiem czy to jest taki dobry pomysł, pasek ma tą zaletę że jak nóż trafi w coś twardego np. kamień, korzeń itp. to właśnie wtedy pasek się może ślizgnąć zadziała jak sprzęgło i jest możliwość mniejszego uszkodzenia wałka napędzającego nóż lub przekładni kątowej (jeśli to ona będzie zastosowana)

druga sprawa łańcuch musi być nasmarowany, a wiadomo jak przy koszeniu trawy się podnosi kurz, to co chwilę trzeba by było cały napęd łańcuchowy czyścić żeby wytrzymał parę lat.
  • Poziom 18  
    Przekładnia kątowa od rozsiewacza lub ciągnika sam dostepne w każdym skłądzie częśći lub złomie..
  • Poziom 9  
    nie wiem czy przekładania kątowa z rozsiewacza nawozów (dostępna m.in. na allegro) będzie odpowiednia, ponieważ jej specyfikacja wygląda następująco:

obroty na wejściu: 540 obr/min ( u mnie min. 3 tyś obr/min) prawie 6x więcej
    moment obrotowy na wejściu: 11kW (u mnie 17kW) 1,5x więcej

czy taka przekładnia to wytrzyma??? wg mnie nie bardzo, moment obrotowy może wytrzyma bo napęd będzie na paskach klinowych to pasek zawsze może ślizgnąć na kole pasowym ale jeśli chodzi o obroty to boje się że się rozleci w ciągu paru minut.

chyba że masz na myśli jakąś inną konkretną przekładnie kątową to bardzo proszę o informacje.
  • Poziom 18  
    Kolego sprawdzałem bo wymieniałem , z powodu ukręconych osi.
    Po południu dam foty.
  • Poziom 22  
    Oglądał Pan kiedyś przekładnie kątową zastosowaną w kosiarce rotacyjnej?
  • Poziom 9  
    Przekładnia kątowa z kosiarki rotacyjnej ma przełożenie ok. 1:3 tak więc u mnie nie bardzo się nadaje ponieważ silnik z malucha ma największa moc a jednocześnie najmniejsze spalanie przy 3 tys. obrotów to jak zastosuje to przekładnie na odwrót czyli żeby mi zwalniała to będę miał 1 tyś obrotów na nożach = takie urządzenie nie będzie kosić trawy na 100%

z drugiej strony jak zastosuje przełożenie przyśpieszające to rozpędzę noże do 9 tyś obr/min a to się ni jak ma do bezpieczeństwa. a i tak wg. producenta i przeznaczenia PK z kosiarki rotacyjnej obroty na wejściu to 540 obr/min.

Miracle Woman SM jaki był powód ukręcenia osi?? za wysokie obroty nie dostosowane do danej przekładni czy za duży moment obrotowy?? czekam na zdjęcia.
    Czyli wg. Ciebie mogę śmiało zastosować taką przekładnie od rozsiewacza która wg. producenta na wejściu powinna mieć obroty 540 na min (u mnie 3 tys. na min)??
  • Poziom 18  
    W rotacyjnej przekładnia kątowa jest 1:1 .

Pozatym jak nóż przywali w pniak lub słupek graniczny to coś musi sie zespuć.
    Bo raczej te kosiarki nie są do sieczenia 100m2 trawnika idealnie równego.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Przekładnia w kosiarce rotacyjnej nie jest napędzana bezpośrednio z WOM-u tylko za pośrednictwem przekładni pasowej 1:2(ok. 1080obr/min i przenosi ok. 20kW mocy). Mówię oczywiście o przekładni wewnątrz obudowy, która należało by dopiero zaadaptować do Pańskich potrzeb.
  • Poziom 9  
    no to nie wiedziałem, dzięki za podsunięcie pomysłu, z tego coś powinienem wykombinować, a nie wiesz czasem gdzie można coś takiego dostać w internecie po rozsądnej cenie?? (tylko allegro czy wiesz coś może o jakiś konkretnych sklepach??)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jesli coś niejasne proszę pisać odpowiem,Co do sklepów to rolnicze cena ok 130 pln.