Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CMOS checksum error defaults loaded

czipi26 01 Apr 2011 22:53 5322 20
 • #1
  czipi26
  Level 13  
  Witam, jeżeli temat jest w złym dziale proszę o przeniesienie. Mam taki problem, miałem padnięty zasilacz, wymieniałem go i gdy uruchamiam wyskakuje błąd
  cmos checksum error defaults loaded

  i pisze żebym wcisną klawisz CTRL+S lub F4 i wchodzi do bioso-podobnego gdzie mam 4 pozycje dotyczących jakiś RAID a gdy przy uruchomieniu wcisnę DELETE żeby wejść do biosu to i tak wejdzie mi do tego RAID. Komputer uruchamia się ale jego uruchamianie trwa ok 1 godz albo i więcej. Próbowałem resetować bios za pomocą wyciągnięcia baterii na ok 40 min ale nie pomogło.

  Może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje do rozwiązania tego problemu?

  Płyta głowa: ASUS K8N4-E Deluxe
 • #2
  Lzep
  Level 39  
  Podociskaj wszystkie kable i sprawdź w biosie kolejność bootowania, bo zdaje się że PC próbuje startować z czegoś czego nie ma !
  Quote:
  Próbowałem resetować bios za pomocą wyciągnięcia baterii na ok 40 min ale nie pomogło.
  Jeśli nie odpiąłeś przy tym kabla od zasilacza, to nic nie wyszło z Clear Cmos - działało cały czas +5V Standby !
 • #3
  czipi26
  Level 13  
  jak mam ustawić botowanie jak nie wejdę do biosu bo coś innego mi wyskakuje (zamieszczę zdjęcie tego RAID)
  CMOS checksum error defaults loaded
  Przed tym okienkiem wyskakuje mi napis CTRL+S lub F4 to Create RAID. gdy wcisnę to F4 to wychodzi to co na załączonym zdjęciu a tam nic się nie da zrobić.

  Zapomniałem odpowiedzieć: Dzisiaj na noc został bez baterii i bez kabla zasilającego i nie pomogło
 • #4
  beo
  Level 36  
  Wygląda na to, że bios wymaga wprowadzenia poprawnych ustawień. Sprawdź baterię czy jest ok. Wczytaj się w manual płyty. Może aby wejść do biosu, należy wcisnąć inny klawisz?
 • #5
  czipi26
  Level 13  
  Mierzyłem baterię miernikiem i posiada 3.1 V. Wchodzenie do biosa jest za pomocą klawisze DELETE ale po wciśnieciu i tak wyskakuje komunikat zeby wcisnac F4 lub CTRL+S

  Przeglądłem manuala ale nic konkretnego do tego problemu nie znalazłem. wszystko jest jak w biosie ustawić ale u mnie biosu nie uruchomię. przedwczoraj tylko raz się bios uruchomił i ale to był pierwszy i mam nadzieje ze nie ostatni raz ;(

  Udało mi się w końcu wejść do biosu. ustawiłem go zgodnie z Manualem ale teraz jak włączam go to wyskakuje takie cos: (jak to ustawić)?
  CMOS checksum error defaults loaded
 • #6
  beo
  Level 36  
  Masz tam opcję disabled? Jeśli tak, to tak ustaw. No chyba że używasz RAID.
 • #7
  czipi26
  Level 13  
  W biosie mam RAID Disable a w tym co teraz wyskoczyło mam opcje w RAID Mode: nmirroring, striping, stripe mirroring, spaning

  udało mi się to wyłączyć ale wciąż jak włączam komputer pojawia się napis CTRL+S lub F4 RAID configuration Utylity i komputer chodzi jak by miał 100MHz procesor. uruchomi się gdy poczekam ok 1 godz ale nic nie zrobię bo się wiesza.

  nie wyskakują informacje o komputerze tylko pojawia się takie coś:
  CMOS checksum error defaults loaded
 • #8
  beo
  Level 36  
  Wygląda więc na to, że nie wyłączyłeś w biosie macierzy RAID.

  Dodano po 11 [minuty]:

  W main masz opcje wykrywania sata, a w advenced ustawienia kontrolera raid. Wszystko daj na none, lub disabled włącznie z "silicon sata controller".
 • #9
  czipi26
  Level 13  
  uważam ze mam wyłączone bo w biosie mam tak:
  CMOS checksum error defaults loaded

  Dodano po 2 [minuty]:

  może coś robię źle? biosa ustawiałem zgodnie z manualem tej płyty głównej, próbowałem tez załadować domyślne ustawienia ale tez nie pomoglo
 • Helpful post
  #11
  beo
  Level 36  
  Przed awarią zasilacza wszystko było w porządku tak? W piewszej zakładce biosu "main", masz wszystkie urządzenia sata ustawione na "none"? Silicon raid controller, też wyłączyłeś?
 • #15
  beo
  Level 36  
  W biosie masz coś takiego jak ide prefetch mode? HDD block lub coś w tym stylu? Jeśli takie opcje są, daj na enabled. Upewnij się, że cache obu poziomów procesora, jest włączone. Choć nie sądzę abyś miał wyłączone, skoro bios był resetowany. W trybie awaryjnym tak samo długo się uruchamia? Może to być kwestia dysku, jego kondycji. Reinstalacja może i pomoże, ale to w ostateczności, lub gdy masz w nosie dalsze grzebanie ;)
 • Helpful post
  #16
  adamadi33
  Level 43  
  Ponowna aktualizacja bios rozwiąże problem.
 • #18
  iagre
  Level 35  
  Na stronie Asusa (http://pl.asus.com/product.aspx?P_ID=p5IPO06hGPwI1ZDG) dotyczącej tego modelu płyty są takie informacje:
  Quote:
  ASUS AI BIOS
  CrashFree BIOS2
  W przypadku uszkodzenia danych zapisanych w BIOS, ASUS CrashFree BIOS 2 pozwala użytkownikowi na ponowne uruchomienie komputera oraz wykonania automatycznej procedury przywracania danych BIOS dzięki dołączanej płycie „Support CD”.

  Quote:
  ASUS EZ Flash
  Dzięki zastosowaniu ASUS EZ Flash, można dokonać aktualizacji BIOS w prosty sposób: z menu Setup w BIOS. Nie ma potrzeby uruchamiania systemu z dyskietki startowej, ani wykorzystywania DOS-owych narzędzi przeznaczonych do aktualizacji BIOS.


  Wsparcie techniczne Asusa jest na tej stronie: http://support-org.asus.com/Default.aspx?SLanguage=pl-pl
 • #19
  czipi26
  Level 13  
  ASUS EZ Flash dużo znalazłem poradników co i jak zrobić ale nigdzie nie znalazłem czy można użyć do tego pendrive? Nie ma FDD a na dysk tez ciężko będzie mi biosa i wszystko wgrać bo on działa "jak by był bez procesora"

  ściągnąłem Biosa i ma rozszerzenie .bin i wielkość 25KB, tyle ma być? bo nie wiedziałem który wybrać na stronie producenta bo były biosy w dziale BIOS i w dziale BIOS Utility

  Dodano po 11 [minuty]:

  Quote:
  ASUS EZ Flash dużo znalazłem poradników co i jak zrobić ale nigdzie nie znalazłem czy można użyć do tego pendrive?

  Do tego znalazłem już odpowiedź jak utworzyć pendrive bootowalnego
  jak by ktoś szukał to zamieszczam:http://ocforum.pl/100-baza-wiedzy-overclockera/flash-biosu-z-bootowalnego-pendrive-24894/
 • #20
  iagre
  Level 35  
  Jeżeli komp zmienił swoje zachowanie po zmianie zasilacza to sprawdź czy zasilacz produkuje wszystkie potrzebne napięcia. Jeśli masz taką możliwość to sprawdź jak z tym zasilaczem będzie się zachowywał inny komp.
 • #21
  czipi26
  Level 13  
  Napięcia sprawdzałem miernikiem i w biosie i są tylko lekkie wahania miedzy tymi umownymi. udało mi sie uruchomić komputer i sprovbuje wgrac biosa za pomoca ASUS Update. zobaczymy co wyjdzie z tego

  Dodano po 19 [minuty]:

  Juppi.. Zaktualizowałem biosa za pomocą ASUS Update i śmiga jak nowo narodzony ;) Wszystkim wielkie dzięki za pomoc. Temat zamykam