Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 530 bios - flashowanie, wymiana kości ?

22 Kwi 2011 15:30 4106 6
  • Poziom 18  
    Witam, mam laptopa HP 530 i po wgraniu biosa coś poszło nie tak. Robiłem to pod Windowsem przez program ściągnięty ze strony ze sterami. Operacja przeszła pomyślnie, wykonałem restart (poprawnie się zamknął system bez errorów), ale laptop już się nie uruchomił. Przy uruchamianiu miga prawidłowo dioda od wifi, wentylator się kręci, ale ekran jest czarny. Nie ładuje się bios. Dlatego przypuszcza, że to on padł. Resetowałem go poprzez wyjęcie baterii od biosu (odczekałem 10 minut, laptop bez zasilania oczywiście) i brak efektów. Z tego co widziałem to nie ma wyjmowalnej kości bios.

Miał już ktoś podobny przypadek i potrafiłby mi pomóc. Domyślam się, że ta kość jest lutowana i pewnie będę musiał zdobyć nową. Proszę o jakiekolwiek sugestie.

Z góry dziękuje.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Tak układ należy wylutować z płyty głównej laptopa i zaprogramować go w zewnętrznym programatorze, BIOSem ze strony producenta. Raczej nie ma konieczności wymiany kości pamięci, jeśli przejdzie weryfikację. Jest jeszcze metoda wgrania BIOSUu tzw. crisis recovery ale nie wiem czy ten laptop obsługuje tą szczątkową procedurę wgrywania BIOSu z CD/FDD/USB. Osobiście to wolę rozebrać laptopa i wylutować układ pamięci niż się bawić z tym odzyskiwaniem. Ale jeśli ktoś wykonywał procedurę w tym modelu to zapewne pójdzie szybciej.
  • Poziom 39  
    Można sflashować BIOS za pomocą stacji dyskietek USB , pendrive lub CD i odpowiedniego wsadu .
    Podczas włączania laptopa należy przytrzymać wszystkie cztery klawisze ze strzałkami , po chwili zacznie migać dioda przy CAPS LOCK - laptop zacznie czytać nośnik , można puścić klawisze strzałek . Cała procedura może potrwać kilka minut i laptop będzie się restartował nawet kilka razy .
    Link do BIOSu

Dodam jeszcze , że lepiej to zrobić bez zamontowanego dysku twardego .
  • Poziom 18  
    U mnie chyba ta procedura z przytrzymaniem strzałek i miganiem diody nie działa, albo ja nie umiem jej przeprowadzić. Próbowałem z pendrive i cd. Z pendrive zero reakcji, z cd płyta się rozkręciła, ale dioda nie migała. Próbowałem też na napędzie USB.

Pozostaje mi chyba programowanie kości. Ja programatora nie posiadam, kolega ma jakiś do kości bios (updatował kiedyś BIOS w płycie do stacjonarki), ale nie wiem czy będzie pasował do tej kości. Popularne są takie programatory, nie będę miał problemu żeby u kogoś taki znaleźć?

Kość to SST25LF080A (8 Mbit SPI Serial Flash)

Ile taka usługa może kosztować w serwisie ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Podłączamy do zasilacza , z włożoną baterią laptop . Wciskamy wszystkie cztery strzałki jednocześnie - da się to zrobić trzema palcami . Wciskamy drugą ręką przycisk POWER . W ciągu kilku sekund powinna zacząć migać dioda CAPS LOCK - wtedy możemy puścić strzałki .
    Większość laptopów da się w ten sposób sflashować , niewielki procent jednak nie wstanie :|
    Najlepiej robi się to z dyskietki ;)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak jak kolega foldback napisał, jest metoda poprzez crisis recovery o ile jest to bios Phoenix z taką możliwością. W necie są opisy jak przygotować płytę.
    Co do klawiszy to wciska się przycisk winkey+b lub winkey+escape, Fn+B lub Fn+Escape. Nigdy nie słyszałem o kombinacji czterech strzałek.
  • Poziom 18  
    laptop naprawiony,

kość wylutowana i przeprogramowana

tutaj znalazłem takie coś, może się komuś przyda
    http://tnij.org/hp530-bios-recovery

u mnie ta procedura nie zadziałała, bo bios był uwalony albo przez to, że robiłem przez pendriva i CD, a nie przez USB-FDD (moim zdaniem to bez róznicy)