Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz TFT 640x480 z kontrolerem pamięci obrazu - jak wyświetlić obrazek

16 Maj 2011 16:28 2324 3
  • Poziom 11  
    Mam wyświetlacz jak w temacie, wyświetlacz jest ze sterownikiem, mam do dyspozycji wejścia:
    D0-D7 - dane
    Cs, Rd, Wr, Rs, Rst

Obsługa jest w miarę prosta.
    Procek Atmega32 steruje całym wyświetlaczem.
    np. Rs=1 i na D0-D7 podaję adres Wr=0, 1 i wpadło do rejestru. Następnie Rs=0 i zapisuję dane, czyli ustawiam kolor wcześniej zaadresowanego pixela, następnie Wr=1, Wr=0 i sterownik automatycznie zaświeca pixel i ustawia adres następnego pixela i tak do końca. Wszystko jest fajnie, jak mam np namalować kreskę, albo zamalować cały ekran. Gorzej jak chcę wyświetlić jakąś grafikę, albo tekst. Czy jest jakiś konwerter, albo gotowe rozwiązania, żeby coś wrzucić na ekran?
  • Poziom 26  
    A co to za kontroler? Musisz skorzystać z możliwości definiowania okna (Window address area), wtedy po zapisie ostatniego piksela sterownik sam zmieni linię na kolejną.
  • Poziom 11  
    to taki wyświetlacz:
    http://sklep.avt.pl/p/pl/493673/lcd+graf-+lcd-ag-tft640480c256++640x480.html

Chodzi mi nawet o taką sprawę, jak litery, czy są gdzieś gotowe rozwiązania, czy na piechotę trzeba pixel po pixelu opisywać?

Kolejna sprawa to obrazki, jeśli mam matrycę 640x480, to mam 307600 pixeli, każdy pixel to 1bajt, więc zajmuje mi to 307KB, trochę dużo jak na EEPROM, już nie mówię o samym procku. Jak to ludzie robią? Są jakieś proste sposoby, żeby bmp przekonwertować i wsadzić na ekran? Bascom widzę obsługuje wyświetlacze max 240x240,. Jeśli chciałbym kilka plansz zrobić na tym wyświetlaczu, to co musi być SD? Czy jakieś inne rozwiązanie można zastosować?
  • Poziom 25  
    BMP chyba nie jest kodowany i możesz odczytywać pixel po pixelu z pliku i wysyłać na ekran. Co innego JPG bo to już byś musiał dekodować. Pliki raczej tylko z karty pamięci, ewentualnie z jakiejś dużej pamięci flash (SD wyjdzie taniej).