Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GS 464 jak przerobić i jak podłączyć pod Ampituner

arturrogo 17 May 2011 10:46 8448 7
Optex
 • #1
  arturrogo
  Level 11  
  Przyszedł czas aby się przeprosić ze swoim bardzo starym nabytkiem (data produkcji 06.1988) GS 464. W związku z powyższym wymieniłem pasek napędowy, nasmarowałem koło, przeczyściłem potencjometry w tym ten od regulacji obrotów - wreszcie są stabilne - zakupiłem przedwzmacniacz MONOCAR SPR-6, podłączyłem do DENON 1610 i przyznam się że odsłuch taki sobie wzmacniacz muszę bardzo podgłośniać żeby to grało słychać buczenie (próbowałem wejśc w ampli - aux i dvd)
  a cha wymieniłem igłę z mf na Igła Tenorel N 2001 ED

  Pierwsze kroki na forum i dużo piszecie o uziemieniu i stąd moje pytanie gdzie odnaleźć punkt w którym mógłbym podłączyć uziemienie a drugi jego koniec do przedwzmacniacza i drugie pytanie może ktoś mi podpowie które wejście będzie najlepiej obsługiwało podłączony gramofon przez przedwzmacniacz (aux strasznie buczy, a dvd muszę podgłośniać na maxa)

  a poniżej wnętrze gramofonu z miejscem gdzie kable sygnałowe łączą się z kablami z ramienia oraz tył mojego amplitunera

  GS 464 jak przerobić i jak podłączyć pod Ampituner
  GS 464 jak przerobić i jak podłączyć pod Ampituner
  GS 464 jak przerobić i jak podłączyć pod Ampituner
  GS 464 jak przerobić i jak podłączyć pod Ampituner
 • Optex
 • #2
  miku210
  Level 26  
  Spróbuj SAT albo VCR. Uziemienie gramofonu - podłącz się pod masę amplitunera.
 • Optex
 • #3
  dch
  Level 15  
  Jeżeli używasz zewnętrznego przedwzmacniacza, to do niego powinieneś podłączyć uziemienie gramofonu. Twój SPR-6 powinien mieć stosowny zacisk. Z tym że wyprowadzenie takiej "prawdziwej" masy (tj. odseparowanej od sygnałowej) w Twoim gramofonie wymagało by lekkiej reorganizacji okablowania w środku.
 • #4
  arturrogo
  Level 11  
  Właśnie stąd moje pytanie jak zrobić żeby podłączyć masę (wyprowadzić masę do przedwzmacniacza)

  Czytałem że należy podłączyć masę do ramienia ale nie mam pomysłu jak to zrobić może ktoś podpowie kto ma doświadczenie w tego typu przebudowach.
 • #5
  dch
  Level 15  
  Zamontuj w gramofonie dwa gniazda RCA i wyprowadź na nie bezpośrednio przewody z wkładki (masy L i R najlepiej osobno). Obok zamontuj zacisk (taki zakręcany, laboratoryjny) jako uziemienie gramofonu i podłącz do niego obudowę i ramie gramofonu - jeżeli jest metalowe.
 • #6
  Driver-
  Level 38  
  Nie musisz dawać żadnych uziemień gramofon z tyłu na tabliczce znamionowej ma znak bezpieczeństwa B (ten w trójkącie) - oznaczający, że produkt spełnia wymagania polskiej normy i ma aprobatę techniczną. Denon AVR 1610 ma taki znak
  GS 464 jak przerobić i jak podłączyć pod Ampituner
  co oznacza że również spełnia normy dla urządzeń elektrycznych wykonanych fabrycznie, w pełni izolowanych. Zatem dla obu urządzeń nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń przeciwporażeniowych.
  Odrębną sprawą jest prowadzenie tzw. masy, która likwiduje różnice potencjałów pomiędzy urządzeniami, oraz stosowanie ekranowanych przewodów sygnałowych, które zapobiegają sprzężeniom pojemnościowym i indukcyjnym. Nieprawidłowe prowadzenie masy, a zwłaszcza dodatkowych przewodów, może powodować powstanie tzw. pętli masy i w rezultacie zwiększenie przydźwięków i zakłóceń.
  arturrogo wrote:
  zakupiłem przedwzmacniacz MONOCAR SPR-6, podłączyłem do DENON 1610 i przyznam się że odsłuch taki sobie wzmacniacz muszę bardzo podgłośniać żeby to grało słychać buczenie (próbowałem wejśc w ampli - aux i dvd)

  Twój wzmacniacz ma wejście - 5 mV/47kΩ / 1 kHz. (wejście maks. 30 mV) oraz wyjście - 450 mV/100 kΩ / 1KHz. Natomiast Denon AVR 1610 ma wejścia Analog - Input sensivity / Input inpedance - 200mV / 47kΩ, dotyczy to wszystkich wejść "Analog". Podłączając gramofon ze wzmacniaczem do któregokolwiek z wejść "Analog" otrzymasz maksymalnie napięcie na tych wejściach ~143mV i nie będzie pełnej mocy na głośnikach. Dzieje się tak dlatego że nie ma dopasowania impedancji wyjściowej wzmacniacza 100kΩ do impedancji wejściowej Denon'a 47kΩ. Po prostu wyjście wzmacniacza jest przeciążone. Rada zastosować wzmacniacz o odpowiedniej impedancji wyjściowej nie większej niż 47kΩ i o napięciu wyjściowym nie mniejszym niż 200mV. Jest całkiem prawdopodobne że MONACOR SPR-6 ma na wyjściu dzielnik napięcia, który można by zmienić tak aby uzyskać odpowiednie dopasowanie impedancji i napięć. Lecz nie mam jego schematu więc tego pewny na 100% nie jestem.
  Natomiast powodów brumu (buczenia) może być kilka. Jednym z nich będzie zbyt mała gęstość ekranów (oplotu) przewodów sygnałowych. Co często się zdarza jeśli zakupimy tanie przewody Made in China, choć i nasi rzemieślnicy też robią buble. Łatwo to sprawdzić odłączając przewody od od wejść SPR-6 i wyłączając zasilacz z gniazdka wzmacniacza, głośność Denon'a prawie na maks. Jeśli buczenie nie ustanie i wzmaga się przy łapaniu za nie ręką to przewody do wymiany. Drugim źródłem brumienia może być zasilacz sieciowy wzmacniacza powinien być stabilizowany. Możesz to sprawdzić, jeśli brum pojawia się po podłączeniu zasilacza wzmacniacza przy jego zwartych wejściach sygnałowych, jest duże prawdopodobieństwo że pojawiają się tętnienia w napięciu zasilania. Brumieć też może jeśli kable sygnałowe poprowadzimy w bezpośredniej bliskości kabli zasilających. Akurat tak się składa że mam GS-461 i podłączam go oryginalnym kablem sygnałowym zakończonym wtykami "Chinch" (RCA) i nie ma żadnych brumów i innych przydźwięków zakłócających. Na Twoim miejscu zapakował bym wzmacniacz do obudowy gramofonu, jeśli wejdzie. Z obudowy wzmacniacza wymontował gniazda RCA zarówno wejściowe jak i wyjściowe. Następnie przeciął bym kabel sygnałowy i podłączył bezpośrednio na płytkę wzmacniacza odpowiednio do wejść i wyjść. Dobrze było by aby pozostawić obudowę, a kable przewlec przez otwory po gniazdach. Zasilacz sieciowy wzmacniacza można podłączyć do wyłącznika zasilania sieci energetycznej, dzięki temu będzie on wyłączany wraz z gramofonem.
 • #7
  dch
  Level 15  
  Driver- wrote:
  Na Twoim miejscu zapakował bym wzmacniacz do obudowy gramofonu, jeśli wejdzie. Z obudowy wzmacniacza wymontował gniazda RCA zarówno wejściowe jak i wyjściowe. Następnie przeciął bym kabel sygnałowy i podłączył bezpośrednio na płytkę wzmacniacza odpowiednio do wejść i wyjść. Dobrze było by aby pozostawić obudowę, a kable przewlec przez otwory po gniazdach. Zasilacz sieciowy wzmacniacza można podłączyć do wyłącznika zasilania sieci energetycznej, dzięki temu będzie on wyłączany wraz z gramofonem.


  Nie polecam takiego rozwiązania. To dopiero będzie walka z zakłóceniami - dwa transformatory i preamp w środku. Dla początkującego (po dziale wnioskuje) chyba niewykonalne. I aby nie być zależnym tylko od wbudowanego przedwzmacniacza musimy wyprowadzić z tyłu gramofonu cztery gniazda RCA. Rozwiązanie które zaproponowałem jest bardziej eleganckie, praktyczne, proste i sprawdzone.


  Gdzie kolega znalazł specyfikacje tego Monacora? Przydał by się schemat faktycznie. Choć sądzę że przedwzmacniaczem nie ma co sobie zawracać głowy na wyrost. Napięcie na wyjściu preampa zależy od jego wzmocnienia (które jest stałe) i poziomu wyjściowego zastosowanej wkładki - a ten bywa bardzo różny, od 3 do 8mV. Z kwestią głośności kolega musi się pogodzić. Zakłócenia można zredukować.
 • #8
  Driver-
  Level 38  
  dch wrote:
  Nie polecam takiego rozwiązania. To dopiero będzie walka z zakłóceniami - dwa transformatory i preamp w środku. Dla początkującego (po dziale wnioskuje) chyba niewykonalne.
  Kolego nic bardziej mylnego. Odpowiedz sobie na następujące pytania. Co to jest rozproszone pole magnetyczne transformatora. Jaki jest przebieg linii tego pola magnetycznego. Jak zmienia się natężenie pola w zależności od odległości od transformatora. Wreszcie jak oddziałują na siebie pola magnetyczne skierowane zgodnie i przeciwnie. Zastanów się też ile i jakie zakłócenia mogą przenikać przez ekran kabla koncentrycznego o pokryciu ekranowania <100%. Na którym z dwóch różnej długości kabli będzie tych zakłóceń przenikało mniej na krótszym czy dłuższym. Jaki będzie odstęp od zakłóceń w dwóch przypadkach. Przypadek pierwszy napięcie zakłócające 1mV napięcie sygnału 5mV. Przypadek drugi napięcie zakłócające 1mV napięcie sygnału 450mV. O obu przypadkach napięcia zmierzone w identycznych warunkach, napięcie zakłócające pochodzi z tego samego źródła, pojawia się w kablu o określonej długości identycznej dla obu przypadków.
  dch wrote:
  I aby nie być zależnym tylko od wbudowanego przedwzmacniacza musimy wyprowadzić z tyłu gramofonu cztery gniazda RCA. Rozwiązanie które zaproponowałem jest bardziej eleganckie, praktyczne, proste i sprawdzone.
  A każde gniazdo jest przypadkiem idealnym i nie powoduje wnikania zakłóceń.
  dch wrote:
  Gdzie kolega znalazł specyfikacje tego Monacora? Przydał by się schemat faktycznie. Choć sądzę że przedwzmacniaczem nie ma co sobie zawracać głowy na wyrost.
  Na polskiej stronie firmowej MONACOR International, oszczędzę szukania SPR-6. Trzeba sobie nim głowę zaprzątnąć, jeśli kolega autor nie chce zmieniać wzmacniacza.
  dch wrote:
  Napięcie na wyjściu preampa zależy od jego wzmocnienia (które jest stałe) i poziomu wyjściowego zastosowanej wkładki - a ten bywa bardzo różny, od 3 do 8mV. Z kwestią głośności kolega musi się pogodzić. Zakłócenia można zredukować.
  Szanowny kolego zapominasz że wzmacniacz wzmacnia nie tylko napięcie ale również prąd, zatem na wyjściu sygnał ma ma określoną moc. Jeśli przeciążysz wyjście to napięcie będzie malało. Widać nie masz pojęcia o czymś takim co nazywa się dopasowanie impedancji.

  Jeśli w gramofonie jest oryginalna wkładka z serii MF to jej impedancja wynosi 47kΩ, z tego powodu przy długich przewodach sygnałowych ciężko jest opanować zakłócenia. Dlatego podstawową sprawą jest zastosowanie bardzo dobrze ekranowanych przewodów sygnałowych, skrócenie do niezbędnego minimum połączenia gramofonu ze wzmacniaczem. Zastosowanie wtyków RCA w metalowych obudowach. Prowadzenie masy ekranami przewodów sygnałowych, po to są ekrany, a nie dodatkowym przewodem, ponieważ może on tworzyć pętlę masy i dopiero zaczną się "polki i oberki". Masy w gramofonie muszą łączyć się w gwiazdę w jednym punkcie i z tego punktu wyprowadza się ekranami przewodów masę do wzmacniacza. Tak właśnie zrobione jest to fabrycznie w tym gramofonie. Do ramienia nie trzeba podłączać dodatkowego kabla masy, ponieważ takie połączenie jest wykonane fabrycznie. Czarny kabel wchodzi do ramienia i jest połączony z metalową rurką ramienia przy uchwycie (obudowie wkładki), więc rurka ramienia tworzy ekran przewodów wkładki. Jeśli nie było by takiego połączenia już samo zbliżenie ręki do ramienia powodowało by zwiększanie się brumu. Czemu traktujecie konstruktorów tego gramofonu jak idiotów. Jak już mówiłem, mam GS-461 i wcześniej siedział w nim wzmacniacz, ponieważ nie miałem sprzętu z odpowiednim wejściem gramofonowym. Zasilałem go z zasilacza silnika. Sam wzmacniacz nie był ekranowany żadną obudową i nie miałem żadnych zakłóceń od trafa czy od silnika. Ale trzeba wiedzieć jak to zrobić poprawnie, bo przez cudowanie można wszystko spaprać.
  arturrogo spróbuj rozkręcić wzmacniacz i zrób zdjęcia płytki od strony elementów i ścieżek. Postaraj się aby oś obiektywu była w miarę prostopadła do płytki. Podaj wartości kondensatorów, wartości oporników będzie można odczytać z kodu paskowego. Na tej podstawie postaram się zrobić schemat SPR-6. Może konstrukcja pozwala na zwiększenie napięcia i zmniejszenie oporności wyjściowej. To by wiele załatwiło.