Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrolux ew-1066f uszkodzony programator

30 May 2011 12:31 4236 20
 • Level 17  
  Witam mam uszkodzonego Elektroluxa ew-1066f jest uszkodzony programator w którym na pewno jet uszkodzony tranzystor bo witać (wypalona obudowa tranzystora). Czy może miał ktoś podobny przypadek lub wie co może być uszkodzone jeszcze (lub posiada schemat żeby można było sprawdzić resztę podzespołów). Nie wiem czy to jest jakaś typowa usterka czy tylko odosobniony przypadek :) Objawy podczas prania był takie ze pobierała wodę trochę pokręciła nie grzała wody i potem wpompowywała wodę i tyle. Grzałka była sprawdzana i jest ok.
  Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
  Elektrolux ew-1066f uszkodzony programator
  Elektrolux ew-1066f uszkodzony programator
 • Level 33  
  Raczej to będzie triak niż tranzystor.
 • Level 17  
  Może i tak niestety nie sprawdzałem dokładnie czy to tranzystor czy triak. Czy może koś coś wie więcej o tej usterce czy jest to typowa usterka tych pralek czy ktoś posiada schemat żeby można było zdiagnozować resztę układu
 • Level 11  
  Cześć . Wymiana samego triaka nic ci nie da ,trzeba szukać jeszcze spalonych oporników powierzchniowych .Ten triak o ile pamiętam steruje pompką zraszania i trzeba sprawdzić tą pompkę
 • Level 17  
  Dziękuje za szybką odpowiedz z tego co patrzyłem tam są 2 rodzaje triaków Z9SY222 oraz Z9SY228 w tym co został uszkodzony jest wyrwany kawałek obudowy i nie ma symboli, który według Pana jest odpowiedni. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem trzeba jeszcze sprawdzić czy sama pompka ta która wpompowuje wodę do pralki jest sprawna czy silnik działa w pompce czy coś jeszcze z tą pompką zrobić jakieś test czy tylko sprawdzić czy pompuje wodę (czy chodzi o jeszcze inną pompkę)
  Pozdrawiam Goblins
 • Level 11  
  Zdaje mi się że tam są dwie pompki ,jedna od wylewu wody a druga od zraszania i to jest ta druga.A jeżeli chodzi o triak to nie ma znaczenia one różnią się prądem
 • Level 17  
  Dziękuje za szybka odpowiedz sprawdzę wszystkie rezystory smd i wyminie tego triaka. A czy pompkę to tylko sprawdzić czy wpompowuje wodę czy jeszcze jakieś inne testy trzeb zrobić??
 • Helpful post
  Level 11  
  Podłącz bezpośrednio do zacisków pompy napięcie 220V .jeżeli pracuje to ok a jak nie to wiadomo
 • Level 17  
  Ok dzięki sprawdzę jeszcze tą pompkę i mam nadziej ze będzie ok po wymianie tego triaka i rezystorów (szkoda tylko że nie mam schematu było by prościej bo niektóre rezystory są trochę nadpalone i nie wiem jak będzie z odczytaniem wartości ale może jakoś sobie poradzę).
  Mam takie pytanie czy może ktoś wie jaką wartość maiły rezystory R39 oraz R40 bo niestety są zwęglone :(
  Dziękuje jeszcze raz za pomoc
 • Level 17  
  Elektrolux 1066f po wejściu w tryb serwisowy zaświeciła się 1, 5 i 8 dioda nie wiem czy dobrze sczytałem to jest chyba błąd 89 czy ktoś może wie co to za błąd z czym jest związany.
  Pozdrawiam
 • Home appliances specialist
  A jak te diody liczysz? Od góry czy od dołu? Bo jak od dołu to jest to błąd 91, czyli brak lub błędy podczas komunikacji między sterownikiem elektronicznym a płytką elektr. na panelu.
 • Level 17  
  Diody liczyłem od góry na dół.
 • Home appliances specialist
  goblins wrote:
  Diody liczyłem od góry na dół.

  Skoro tak to faktycznie jest to 89 - tylko, że brak takowego w tabeli :?, ale wszystko co na osiem sugeruje uszkodzenie na obwodach pompy cyrkulacyjnej.
  No chyba, że nie był to tryb serwisowy, tylko przypadkiem wszedłeś w konfigurację modułu.
 • Level 17  
  Dziękuje za szybką odpowiedz może i tak (nastąpiła pomyłka) ale jeszcze raz sprawdzę wcześniej miałem kłopot z programatorem opisany w tym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9562047#9562047 w którym to był uszkodzony trajak który wymieniłem i rezystory tez powymieniałem. Czy uszkodzenie tego trjaka ma coś wspólnego z uszkodzeniem obwodu pompy cyrkulacyjnej??
  Z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam
 • Home appliances specialist
  Przeczytałem to Link . R 39 i 40 w sterowaniu triakiem pompy cyrkulacyjnej mają odpowiednio 1kΩ i 220Ω. Jeśli one padły, to na pewno "oberwał" po 15 nóżce ULN2004 ( IC4 ) i pewnie on też ( i tylko ) do wymiany.
 • Level 17  
  Dziękuje za szybką odpowiedz i podanie wartości rezystorów, z tego co wynika to całą krecią robote robi pompa cyrkulacyjna ( z uszkodzeń z programatora oraz z błędów odczytanych ). Mam tylko jeszcze pytanie w którym miejscu znajduje się te pompa cyrkulacyjna czy to jest ta pompka od wypompowywania wody czy jakaś inna i jak można ja sprawdzić żeby nie wywalało triaka i całej reszty ponownie.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  goblins wrote:
  Mam tylko jeszcze pytanie w którym miejscu znajduje się te pompa cyrkulacyjna

  Z przodu pralki, po lewej stronie filtra, jest pompa zrzutowa, biegną do niej dwa przewody koloru czerwonego, jak pamiętam, no i wiadomo: na wylot pompy założona karbowana rura
  goblins wrote:
  pompka od wypompowywania wody czy jakaś inna

  inna , ale podobna do tej:
  Link
  - dostęp do niej od tyłu i patrzac od tyłu po prawej stronie dół pralki, koloru kabelków nie pomnę, na wylocie, górą poprowadzona rurka czarna, gładka prowadząca do "sikacza" w fartuchu - demontaż pompki jest trochę kłopotliwy, ale przewody do niej prowadzące łatwo rozpoznasz, zdejmiesz je, podłączasz pod jej zaciski swoje kable i pod ≈230V, i slychać czy działa, czy wywala bezpiecznik :D .
  Robota prosta, łatwa i przyjemna.
  Jak coś to mam ładną i kompletną, używaną pompę cyrkulacyjną z tego modelu pralki.
 • Level 17  
  Dziękuje za odpowiedz i szczegółowy opis gdzie się znajduje (jak wygląda) pompa oraz jak ją sprawdzić i wymontować. Po sprawdzeniu pompki napisze czy wywala bezpieczniki oraz czy działa i dam znać na forum.
  Dziękuje i pozdrawiam
 • Level 17  
  Witam wyciągnąłem pompkę i jest trochę przegrzana jak się podepnie zasilanie to się krecie ale po 15s robi się ciepła (w środku widać nadtopiony plastik na cewkach) i nie wiem czy czasem nie będzie do wymiany w załączniku fotki pompki.
  Elektrolux ew-1066f uszkodzony programator
  Elektrolux ew-1066f uszkodzony programator
  Proszę o ocenę czy taka pompka może działać poprawnie, z tego co myślę to ona jest chłodzona wodą i może dlatego się przegrzewa że nie ma chłodzenia (może coś się zapchało w przewodach czy to raczej niemożliwe??)
  Pozdrawiam
 • Level 11  
  Silnik pompki widocznej na zdjęciu jest do wymiany.
 • Level 17  
  Ok dzięki za odpowiedz ile może kosztować i czy i gdzie można kupić sam silnik??
  Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc a w szczególności peter falk pralka działa ok, zamykam temat.
  Pozdrawiam